Nástrahy puberty

16. 4. 2002
Nástrahy puberty
Puberta není vůbec jednoduché životní období. Právě naopak, lidské tělo prochází ve velice krátkém čase bouřlivými fyzickými a psychickými změnami, s kterými není vždy jednoduché se vyrovnat.

Nástrahy puberty

Puberta není vůbec jednoduché životní období. Právě naopak, lidské tělo prochází ve velice krátkém čase bouřlivými fyzickými a psychickými změnami, s kterými není vždy jednoduché se vyrovnat.

Tělesné změny jsou u různých osob odlišně načasovány, záleží na genetické predispozici, výživě nebo klimatických podmínkách, v kterých jedinec žije. Tyto faktory pak odstartují hormonální bouři v těle dospívajícího.
Dívky si musí "peklem" puberty projít většinou dříve než chlapci. Také tělesné změny jsou u nich nápadnější. Roste jim poprsí, přibývá tělesný tuk (na břiše, hýždích a bocích), začínají menstruovat. Tyto změny jsou dívkami vnímány negativně hlavně tehdy, když až příliš předcházejí identické proměny ostatních vrstevníků.
Takovéto vyčnívání z davu někdy vede k psychické traumatizaci dotyčné. Dívky se straní okolí, různě maskují svoje změněné tělesné proporce (velké svetry) a trpí jejich sebevědomí. Nepříjemné pocity z puberty mohou být umocněny navíc negativním přijetím od okolí a současným společenským ideálem ženské postavy.
Dívky jsou tak konfrontovány s vychrtlými modelkami . Postava většiny puberňaček se ale vůbec neshoduje s tím, co vidí na stránkách módních časopisů. Také je jasné, že žádná modelka nemá obličej plný "beďarů" nebo umaštěné vlasy. Málokdo si totiž uvědomí, že šikovný grafik všechny modelčiny nedostatky vyretušuje. Bohužel některé zvlášň citlivé dívky tento stres nezvládnou a mohou skončit u psychiatra s diagnózou mentální anorexie.

Chlapci to mají o trochu jednodušší. Tělesné změny, kterými procházejí jsou méně nápadné, hlavně co se týče sekundárních pohlavních znaků. Okolí si většinou všimne změny hlasu, rostoucích vousů, vyššího vzrůstu a zmohutnění svalstva. Většina těchto proměn přináší jisté sociální výhody, tito jedinci mají větší autoritu u svých vrstevníků. Trpět mohou naopak chlapci, u kterých se puberta opozdí. Díky své nevyspělosti jsou často cílem různé "šikany" a ústrků.
Tělesná nevyspělost může vyprovokovat snahu vyniknout v jiném "oboru". Může jít o extravagantní oblečení, agresivitu nebo zvýšenou snahu o dosažení studijních úspěchů. Opoždění puberty může tedy paradoxně vyprovokovat další vývoj.
Člověk se musí s pubertou psychicky vyrovnat, což není tak jednoduché. Následkem podobných snah je "divné" chování jedinců v pubertě. Okolí a rodiče si už nepamatují na to, co sami v tomto období prožívali. Je pro ně pak těžké vycházet se svým potomkem a snáze dochází ke konfliktům. Když rodina přece jen pubertu svého člena přežije, může doufat, že dotyčný nakonec přece jen úspěšně dovrší svou přeměnu z dítěte v "dospělého".

autor: MUDr. Gabriela Riegelová
zdroj: Medicentrum.cz

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento den je jako splněný sen. Dočkáte se pochvaly a finančního ohodnocení. Už je to jisté. Díky svým nápadům jste zaujali nadřízeného a těšíte se velké popularitě i v kolektivu. Z nové…

Nejčtenější články

Doporučujeme