Nástup do práce po mateřské II.

2. 3. 2006
Nástup do práce po mateřské II.
Jste momentálně na mateřské dovolené... Pomýšlíte přitom na brzký návrat do zaměstnání? Těšíte se? Nebo vás provázejí chmury? Pak čtěte dále...

Vzdělávejte se! Příprava na opětovný nástup do práce může začít již v době, kdy jste ještě na mateřské. Máte doma počítač? Není nic snažšího. Sežeňte si nové verze základních uživatelských kancelářských programů a můžete se zdokonalovat doma. Pokud nepatříte mezi ty ženy, které rády experimentují, a máte obavu, že vás manžel nařkne z toho, že jste mu rozbila počítač, pozvěte si třeba párkrát na kávu kamarádku, která vám zpočátku pomůže, jak na to. Namítáte, že nemáte čas? Ale jděte. My přece víme, že vám dítě zabere spoustu času... Neříkejte ale, že nemáte čas třeba na to, abyste občas vyrazila s kamarádkou na kávu, šla cvičit nebo se začetla do dobré knihy. Všechny tyto činnosti jsou sice blahodárné pro Váš pocit spokojenosti, ale nic vám nebrání zařadit mezi ně alespoň pár hodin týdně pro práci na PC. Obzvláště, když si s počítačem můžete hrát - pardon - pracovat na něm, i když celá rodina už spí. Vyžeňte tedy manžela a případné odrostlejší dítka od počítačových her a vrhněte se do práce. Až pak ve vašem budoucím zaměstnání usednete poprvé před vás pracovní počítač, nerozklepou se vám strachy kolena.

Všude chtějí jazyky.. To je pravda. Chtějí. Tedy můžete ještě v době mateřské dovolené oprášit své chatrné znalosti nákupem patřičné učebnice. I když vám domácí samostudium nedá tolik, jako kdybyste měla časové možnosti docházet na pravidelný časový kurz, pořád lepší než nic. Jazyk se nejspíš doma sama příliš dobře nenaučíte, ale zapamatujete si alespoň nějaké základy, které mohou být později startem pro návštěvy nějakého jazykového kurzu pro pokročilejší. Můžete i pomocí inzerátů vyhledat přátele, se kterými si budete dopisovat. Možná tak budete činit v dopisech plných hrubek a jejich odpovědi budete číst s dvěma slovníky před sebou, ale spoustu slov se vám později bude vybavovat rychleji.

Životopis je základ Tak co mě čeká... řeknete si možná, když váš bývalý zaměstnavatel má plný stav. Finanční situace je navíc taková, že vás nástup do zaměstnání je nutno řešit ihned. Pamatujte na to, že i pro podřadnější práci je potřeba na zaměstnavatele zapůsobit. Musíte přece prorazit konkurenci ostatních adeptů. Vy máte navíc zápor - jste žena a máte malé dítě. To je bohužel pro mnohé zaměstnavatele totéž, jako byste oznámila šéfkuchaři, že má v kuchyni šváby. Je nutné samozřejmě takový názor odsoudit - ale zároveň i pochopit. Mohl mít před vámi zaměstnaných několik maminek, které zůstávaly často doma s nemocnými dětmi. Musíte proto vystartovat s konkrétní nabídkou, která budoucího šéfa zaujme a odvede jeho pozornost správným směrem. Najděte si nejlépe vás starší životopis, který jste v minulosti již zpracovala, může posloužit jako zdroj informací. Pak najděte vaše vysvědčení a různé diplomy ze zkoušek, které by se mohly hodit pro profesi, o kterou se nyní chcete ucházet. Pak se pusťte do vypracování nového životopisu. V některých podnicích preferují, aby byly životopisy psány ručně - z rukopisu je poznat mnoho. Třeba zda je Vaše písmo úhledné, zda papír, který odevzdáte, je čistý a nezmuchlaný... Jinými slovy - dříve než se zaměří čitatel životopisu na obsah, zaujme ho - či naopak nezaujme - jeho vzhled. Vám ale doporučujeme psát životopis ručně pouze v případě, že ho vypracováváte pro již konkrétní firmu, která si ho vyžádala. Váš životopis napište nejlépe na počítači. Jednoduchá zásada - pokud patříte mezi mladé a méně zkušené, které toho v životopisu moc mít nebudou, pište ho formou slohu. V případě, že toho máte za sebou více, pište heslovitě - například datum, profese, firma, důvod, proč jste ze zaměstnání odešla. Pokud umíte s počítačem, můžete ho také vytvořit pomocí některé ze šablon programu Word. Jestli to nedokážete, požádejte někoho, kdo vám s tím pomůže. Tím zároveň budoucímu zaměstnavateli ukážete, že dovedete počítač ovládat. Sice malý podvůdek... :-) Ale do nástupu se to jistě doučíte. Ze životopisu můžete vyřadit zaměstnání, které vašemu novému zaměstnání nevyhovuje - pokud tedy budete žádat například o místo asistentky ředitele, vynechte vaše několikatýdenní působení uklizečky. Stejně tak vynechejte důvody odchodu z bývalých zaměstnání, které by Vám v životopisu moc nepomohly.

http://www.dama.cz/clanek.php?d=5758>I. díl článku - Nástup do práce po mateřské nemusí vždy znamenat katastrofu... I.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když pomyslíte, že je říjen za dveřmi, malinko znejistíte. Aktuální práce vás nenaplňuje, a proto si hledáte pomalu něco nového. Pokud byste se rozhodli zůstat, počítejte s tím, že stejně…