Natáčení filmu "Občanský průkaz" Ondřeje Trojana finišuje

26. 5. 2010
Natáčení filmu "Občanský průkaz" Ondřeje Trojana finišuje
Minulou neděli padla první klapka závěrečné fáze natáčení filmu Občanský průkaz, který vzniká podle románu Petra Šabacha a scénáře Petra Jarchovského v režii Ondřeje Trojana. Před kamerou se tak uzavřou osudy čtveřice dospívajících mladíků, jejich přátel, lásek a rodin.

Klepněte pro větší obrázek

„Mám takové déjà vu. Film natáčíme na čtyři etapy v průběhu jednoho roku, stejně, jako jsme točili Želary. A stejně jako u Želar jsme si na závěr natáčení naordinovali ty nejnáročnější davové scény,” řekl o chystaném natáčení režisér a producent Ondřej Trojan. Jedna z těchto připravovaných davových scén je brutální zákrok komunistické policie proti mladým lidem, kde se nabízí paralela s nedávným zásahem policie na CzechTecku.

„Ta scéna je parafrází na policejní zákrok proti hudebním fanouškům na neuskutečněném vystoupení Plastic People a dalších skupin v Rudolfově u Budějovic v březnu 1974. Naše parta filmových hrdinů vyrazí spolu s další omladinou vláčkem na venkovský bigbítový koncert. Vystoupěj z vlaku a v podchodu dostanou od policajtů pendrekama přes hubu. Tečka,“ dodává Trojan.

„Mluvím-li o paralele, měl jsem na mysli, že náš film, přestože se odehrává v době tuhé komunistické diktatury, je v mnoha ohledech aktuální k dnešku. Jeden z mnoha důvodů, proč jsem se rozhodl točit Občanský průkaz, je fakt, že se mi nelíbí, když si politická moc vynucuje svou vůli represivním zákrokem prostřednictvím bezpečnostních složek jenom proto, že ti lidé, proti kterým zákrok nařídí, jsou jiní. Za totality se spoustu mladých lidí vymezovalo proti nomenklaturním tesilovým komoušským kádrům, ale i generaci svých rodičů, posloucháním bigbítu a nošením džín a dlouhých vlasů. Policajti tyto „nepřizpůsobivé“ lidi označovali jako vlasatce, které se snažili v tehdy dostupných médiích za použití i těch nejabsurdnějších lží zdiskreditovat jakožto kriminální živl, a uchránit tak spořádanou masu spoluobčanů, aby měla takzvaně klid na práci. Dneska je tato spořádaná masa některými politickými kádry zaškatulkovaná jako „obyčejní lidé“, které v jejich zaslouženém odpočinku na chatkách nemá otravovat parta „mladejch smažek“ křepčících na louce na monotónní na plný kule vyhulenou technohudbu. V tom je ta paralela, že si zase jistí chytrolíni myslí, že se s jinakostí vypořádají pendrekem, což sice není hlavní téma Občanského průkazu, ale bylo by mi milé, aniž bych chtěl touto scénou z filmu mentorovat, kdyby si mladí lidi nenechali šlapat po hlavě. Hrdinové našeho filmu si po hlavách šlapat nenechají, i když za časů totality to bylo mnohem obtížnější než dneska.”

Klepněte pro větší obrázek

Příběh filmu se odehrává mezi lety 1973-1977, tedy v době nejtužší normalizace, a mapuje klíčové životní období čtveřice mladíků od oficiální dospělosti, tj. obdržení občanského průkazu v patnácti letech, až po jejich plnoletost provázanou peripetiemi s modrou knížkou.

Film by měl být nesentimentální vzpomínkou na dobu, ve které byli autoři nuceni dospívat, a zároveň nadčasovou tragikomedií o tom zvláštním životním období, kdy dětství zvolna přechází v dospělost.

Čtveřici kamarádů hrají: Libor Kovář (Petr), Matouš Vrba (Popelka), Jakub Šárka (Aleš), Jan Vlček (Míťa). V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška-Boková, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach, Václav Kopta, Juraj Nvota a další.

Premiéra filmu Občanský průkaz je plánována na 21. října letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ:
Psychiatr Jan Cimický o úmrtí Petra Muka: Deprese bolí víc než fyzická nemoc

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Začínáte se bát, že veškeré pracovní povinnosti do Vánoc ani nestihnete, a proto se uchylujete k prapodivným myšlenkovým pochodům. Momentálně přicházíte s nereálnými nápady, které…

Nejčtenější články

Doporučujeme