Nataša Gollová Profimedia

Nataša Gollová Profimedia

Nataša Gollová a Oldřich Nový Profimedia
Nataša Gollová a Oldřich Nový Profimedia
Nataša Gollová Profimedia
Nataša Gollová Profimedia
13
Fotogalerie

Nataša Gollová: Nešťastné lásky, alkohol a smrt v domově důchodců

Byla krásná, slavná a muži po ní toužili. Přesto nikdy nenašla takovou lásku, jakou hledala. Životní příběh Nataši Gollové patří k těm nejtragičtějším, jaké se mezi prvorepublikovými herci odehrály.

Dětství mezi intelektuály

Narodila se v roce 1912 do rodiny ekonoma Františka X. Hodáče a Adély Hodáčové-Gollové, jejíž otec byl významný historik a pedagog Jaroslav Goll. Ten mimo jiné učil budoucího císaře Karla I. Rodiče se snažili dát Nataše co nejlepší vzdělání a ta toho využila vrchovatě. Byla velmi inteligentní, jazykově zdatná a milovala umění. Chodila na soukromé hodiny klavíru, tance a herectví, a i když začala studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studia nakonec nedokončila. Ne proto, že by na to neměla, ale protože v roce 1932 dostala první hereckou nabídku. Bylo jí tehdy dvacet.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na osud naší nejznámější spisovatelky Boženy Němcové.

Pokračování 2 / 6

Spontánní a trochu lehkomyslná

Nataša byla velice spontánní a akční, dokázala se rozhodnout ze dne na den, aniž přemýšlela o tom, jaké následky to bude mít. První angažmá bylo v Olomouci, kde vydržela dva roky. Odtud zamířila do Bratislavy a po roce nastoupila do Vinohradského divadla, kde posléze prožila celou válku. Její role byly nejen komediální, ale zahrála si i ve velkých dramatech.

V divadle se objevila i v hlavní roli komedie Kristián, která byla i zfilmována s Oldřichem Novým. I když ji většinou všichni vnímali jako potřeštěnou představitelku komediálních rolí, uměla mnohem víc. Nicméně nejvíc si ji pamatujeme právě z těch, ve kterých předváděla svůj přirozený naturel. Jako první ji obsadil do komedie Kantor Ideál Martin Frič, který pro ni začal šít role na tělo, jak později vzpomínala sama Gollová.

Pokračování 3 / 6

Hvězda mnoha tváří

Její filmografie z třicátých let byla skutečně neuvěřitelná. Zahrála si ve filmech Lízino štěstí, Dívka v modrém, Příklady táhnou a největší popularitu jí zajistila komedie Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti. Její Eva byla nádherná, bláznivá, rozverná a naprosto úchvatná. V Kristiánovi zase předvedla tichou a ušlápnutou myšku Marušku. V obou rolích byla vynikající a vyplývá z nich, jak široké herecké schopnosti Gollová měla.

Následovaly Katakomby, Konečně sami, Pohádka máje – tam všude herečka předvedla, jak skvělá je. V letech 1942 až 1943 se objevila v romantických dramatech Velká přehrada a Okouzlená, ovšem tyto filmy moc úspěšné nebyly. V roce 1944 si pak zahrála v německé komedii Vrať se ke mně zpět pod jménem Ada Goll, a právě tahle role později ovlivnila její život.

Pokračování 4 / 6

Chtěla lásku, ale vybírala si nesprávné muže

Nataša Gollová o svém soukromí nerada mluvila, ale ví se, že jejím životem prošlo několik mužů. Nejvíc prý milovala rumunského básníka Tristana Tzaru, který žil v Paříži. Byl o šestnáct let starší a s Gollovou se potkali v Paříži v roce 1932. Stalo se tak v ateliéru malíře Josefa Šímy, který ji namaloval. Zamilovala se tak moc, že obraz poslala tehdejšímu příteli do Prahy s poznámkou, že se už nikdy nevrátí.

Opět se projevily její spontánnost a pálení mostů. Vztah vydržel pár měsíců, pak se vrátila do Československa a z velké lásky se stalo velké přátelství, které vydrželo patnáct let. Kdo ví, možná to bylo i něco víc – pravdu se už ale nedozvíme. Po Tristanovi se v roce 1934 seznámila s hercem Františkem Vnoučkem, se kterým žila tři roky. Bohužel, ani tento vztah nevyšel. Vnouček byl komplikovaný, měl psychické potíže a dost pil. Důvod vyšel najevo až na konci jejich vztahu – byl homosexuál, což v té době bylo velké stigma.

Pokračování 5 / 6

Osudový muž a tragické následky

Dalším mužem, který jí přišel do cesty, byl Willy Söhnel. A bohužel pro Gollovou byl Němec. Během okupace se stal ředitelem Barrandovských ateliérů, ale podle historiků nebyl nacista. Naopak díky němu vznikla celá řada výborných filmů. Přesto na vztah s ním Gollová doplatila. Svatopluk Beneš, její velký kamarád, později řekl: „Nikdo nebral v úvahu to, že to byl právě on, kdo držel český film nad vodou.“ Dalším problémem bylo i to, že před Natašou s ním chodila Adina Mandlová. Ta Gollové říkala, aby se s ním raději rozešla, protože je Němec, ale Nataša se řídila svým srdcem.

A protože byla inteligentní, moc dobře věděla, že po válce bude trnem v oku. Dobrovolně se tedy přihlásila jako pomocná sestra do Terezína, kde se nakazila tyfem a málem zemřela. Bohužel, ani tohle gesto jí před nenávistnými útoky nezachránilo.

Pokračování 6 / 6

Závislosti podlehla i ona

V roce 1947 se odstěhovala do Českých Budějovic, kde si začala s režisérem Karlem Konstantinem. Ovšem ani tenhle vztah nebyl bez mráčků. Konstantin také holdoval alkoholu, přesto s ním žila až do jeho smrti v roce 1961. Pak už to nikdy nebylo ono. Tragédie, kterými si prošla, zřejmě dovedly i ji k alkoholu, který u svých mužů nesnášela. V něm hledala útěchu. Tu ale nikdy nenašla.

Stala se z ní nešťastná žena, která skončila v domově důchodců v pražské Krči. Zemřela v říjnu 1988. Ovšem dodnes si ji budeme pamatovat jako noblesní, vzdělanou a tak trochu bláznivou dívku, která tropila hlouposti.

Doporučujeme

Články odjinud