Natržený meniskus, vyvrtnutý kotník: Zkuste fokusovanou rázovou vlnu! | Úvodní foto: iStock

Úvodní foto: iStock

Natržený meniskus, vyvrtnutý kotník: Zkuste fokusovanou rázovou vlnu!

Sádra, nebo dokonce chirurgická operace už dávno nejsou jedinou léčbou poraněného kotníku či kolene. Mnohdy stačí, když navštívíte dobrého fyzioterapeuta a necháte si aplikovat takzvanou fokusovanou rázovou vlnu. Její výsledky jsou skutečně fantastické.

Operace není jediné řešení

Zraněné tělo lze v mnoha případech uzdravit bez takového násilného zásahu, jakým je bezpochyby operace. Někdy sice není vyhnutí, protože konzervativní postup nestačí, ale v méně závažných případech může velmi efektivně posloužit fyzioterapie, která za poslední roky ušla kus cesty. V současné době nemusí pacient čekat na to, až ho praktický lékař odešle ke specialistovi a ten pak napíše rehabilitaci, na kterou musí dalších několik týdnů čekat. K fyzioterapeutovi se pacient může přihlásit sám, bez zbytečných průtahů. Většinou musíte počítat s tím, že si ji budete muset zaplatit, ale výsledek za to vážně stojí.

Jaké rozlišujeme krevní skupiny? Mrkněte na video: 

Pokračování 2 / 6

Nečekejte dlouho

Pokud dojde k úrazu, je totiž vhodné vyhledat fyzioterapeuta co nejrychleji, aby byl návrat ke zdravému pohybu snazší. Jeho brzká pomoc umí zkrátit léčbu například zlomenin a poškozených vazů na polovinu a eliminovat riziko operace i trvalých následků. Bolestí pak člověka dokáže zbavit za pár dnů. Osobně nedám na fyzioterapii dopustit a musím říct, že mě už mnohokrát zachránila před operací či mě zbavila bolesti, která by jinak trvala mnohonásobně déle. Dopustit nedám především na fokusovanou rázovou vlnu, což je moderní a účinná fyzikální metoda, která dokáže urychlit ústup nejen pohybových potíží.

Pokračování 3 / 6

O co vlastně jde?

Fokusovaná jednorázová vlna byla původně vymyšlená na "rozbíjení" ledvinových kamenů. Následně se zjistilo, že má velmi pozitivní léčebný efekt na spoustu dalších věcí. "Jde vlastně o nejmodernější vysokoenergetickou vlnu, která soustředí všechnu energii do oblasti velikosti zhruba dva centimetry krychlových. Veškerá energie tak působí na jednom malém místě v hloubce těla," vysvětluje fyzioterapeutka Iva Bílková. Jde o nechirurgický a nekrvavý zákrok, který může bolet, ale bolest lze tolerovat.

Pokračování 4 / 6

Jak dlouho to trvá?

Neinvazivní aplikace trvá zhruba 30 minut. Statisticky se úspěšnost léčby udává kolem 80–95 procent, přičemž efektivita léčby záleží na diagnóze, spolupráci pacienta a délky trvání obtíží. Akutní problém se obvykle vyřeší během 1–2 aplikací, chronické obtíže vyžadují minimálně 6 aplikací. Intervaly mezi aplikacemi by měly být mezi 7–14 dny, aby byl efekt největší. Fokusovaná rázová vlna nemá žádné vedlejší účinky, kontraindikace jsou v případě užívání léků na ředění krve, onkologických akutních onemocnění, těhotenství (aplikace v oblasti trupu), při trombóze či léčbě kortikoidy. A pokud jde o aplikaci, pacient může pociťovat jakési píchání a tlak uvnitř hluboko v místě bolesti. Pro větší efekt se nanáší na pokožku neutrální ultrazvukový gel.

Pokračování 5 / 6

Ideální na výron kotníku

Vyvrtnutý kotník dokáže život pěkně otrávit. Pokud jste dostali sádru, po jejím odstranění zůstává kolem kotníku velký otok a taky modřiny. Jak říká vedoucí Fyziokliniky Iva Bílková, je to proto, že tkáně jsou ztuhlé a kotník málo pohyblivý. Tento stav vyžaduje fyzioterapii pro zvýšení hybnosti kotníku, protažení Achillovy šlachy i uvolnění blokád drobných kloubů nohy, které taky zatuhly vlivem fixace.

"Ovšem pokud si vyvrtnete kotník a dorazíte hned v den úrazu k fyzioterapeutovi, aplikovaná fokusovaná rázová vlna urychlí okamžitě hojení kotníku na buněčné úrovni, předejde otoku i modřině nebo je minimalizuje a fyzioterapeut poté může nohu fixovat ortézou nebo tejpováním. Do jednoho nebo dvou týdnů pacient zvládne došlápnout a kotník zatížit, protože nevznikl otok a není tedy zapotřebí klasická fyzioterapie,“ vysvětluje Iva Bílková.

Pokračování 6 / 6

Kde ještě pomůže?

Aplikace fokusované rázové vlny je vhodná především na bolesti kloubů po úrazech, při artróze, chronické bolesti, opakující se bolesti zad v bedrech, zánětech šlach, na tenisový loket či skokanské koleno. Účinná je také při poruchách funkce pánevního dna, bolestivé menstruaci, zmírní patní ostruhu, vbočený palec či záněty Achillovy šlachy. Pro mnohé pak je možná překvapující, že fokusovaná rázová vlna je velmi efektivní i v případě erektilní dysfunkce či podpoření léčby celulitidy.

Doporučujeme

Články odjinud