Návštěva profesora - odborníka na štěstí

14. 11. 2005
Hektor slézal z mašiny, dával pozor, aby si nenatloukl hlavu, a pan profesor mu řekl: „Nejprve jste myslel na situaci, která vám působí smutek, potom na tu, která vás činí šťastným, a nakonec na tu, kdy jste měl strach.“

Hektor nepochyboval, že to pan profesor uhodne správně (slyšel už cosi o takových mašinách), nicméně se podivil. Pan profesor přivedl Hektora ke složité palubní desce s knoflíky, kterými otáčela Rosalyn. Byla tam barevná televizní obrazovka, na níž se objevil nějaký obraz. „Dívejte se,“ vyzval ho pan profesor, „sem se podívejte!“ Vypadalo to jako složitá skvrna s množstvím nádherných barev, které přecházely od velmi tmavě modré ke křiklavě oranžové. Byla to fotografie Hektorova mozku, asi jako byste mu z něj bezchybně odřízli velice tenký plátek a pečlivě ho rozprostřeli na okenní sklo.

„To je mapa spotřeby kyslíku ve vašem mozku. Modrá barva ukazuje oblasti, které ho moc nezpracují. Opakem je barva oranžová, znamená, že tam se s ním nakládá mohutně.“ Rosalyn stiskla knoflíky a tři ukázky Hektorova mozku se objevily v menším provedení, obrázek vedle obrázku. Bylo dobře vidět, že pokaždé byly v činnosti trochu jiné oblasti. „Smutek, štěstí, strach,“ vysvětloval pan profesor a prstem ukázal na jednotlivé obrazy. „Je to úžasné, co říkáte?“ „Takže štěstí je v této oblasti,“ řekl Hektor a ukazoval na malou oranžovou zónu, která zářila na obrazovce, v pravé části jeho mozku. „To proto, že jste muž,“ upřesnila Rosalyn. „U žen je zóna širší, zasahuje do obou částí mozku. Totéž vznikne, když jsou smutné.“ Vysvětlila Hektorovi, že od té doby, co tuto mašinu vlastní, zjišťují, že mozek mužů a žen nepracuje stejně, a to ani tehdy, pokud čteme nebo počítáme. Uvědomme si, že přesně tohle jsme všichni už dávno tušili. Ale jak jsme již řekli, věda je tu také od toho, aby věci ověřila a prokázala.

„Představme si, že by se vynalezl lék, který by aktivoval tuto zónu,“ řekl Hektor, „to bychom byli bez přestání šťastní.“ „Ale už ho vynalezli! Rosalyn, můžete mu ukázat obrázky Japonců?“ Objevily se tři obrázky znázorňující mozek Japonců (je třeba vědět dopředu, že jsou japonské, jinak to těžko uhodnete). „A teď se dobře dívejte,“ řekl pan profesor. Mozky byly tentokrát zalité oranžovou barvou. Hlavně v zóně štěstí. Japonci museli být v oné chvíli nesmírně šťastní. „Ale co je to za lék?“ zeptal se Hektor. Chtěl ho hned vyzkoušet a dovézt ho také Claře. „Saké,“ řekla Rosalyn. „Tyto obrázky byly pořízeny několik minut poté, co vypili velikou sklenici saké.“ Takže tohle dokazuje, pomyslel si Hektor, proč se člověk cítí tak dobře, když si vypije saké nebo pivo či šampaňské, anebo vína, která měl rád Édouard.

„Ale prohlédněte si pokračování,“ dodala Rosalyn. „Tady jsou obrázky pořízené o tři hodiny později.“ V tomto případě mozky Japonců zmodraly daleko více, než tomu bylo na počátku. Skoro to vypadalo na obrázky znázorňující smutek. Japonci v tu chvíli nemohli být v kdovíjaké formě. Při pohledu na tyto obrázky měl člověk nutkání vybídnout Japonce, aby si znovu vypili saké a svůj mozek reaktivovali (přitom existují lidé, kteří vůbec nepotřebují podstupovat takové pokusy, neboť oč tu jde, pochopili úplně sami).

Rosalyn předvedla Hektorovi na obrázcích také mozky pánů, které předtím vybídli prohlédnout si fotografie velice, ale velice krásných dam, spolu s fotografiemi dam jaksi jen normálně pěkných. A když se pánové podívali na ty velice krásné dámy, aktivované zóny jejich mozků se rozzářily úplně stejně, jako kdyby požili ošklivý lék, který připravuje Eduardo! Hektora to znovu utvrdilo v názoru, že krásy je třeba se vyvarovat, ač je to bohužel velice těžké.

Rosalyn vysvětlila, že s touto mašinou lze ověřit spoustu věcí o mozku a o způsobu jeho činnosti u lidí, kteří se těší dobrému zdraví, dále lze prokázat činnost mozku, pokud jsou lidé nemocní, ale také to, na jakou oblast v mozku působí léky. Ukázala Hektorovi dokonce účinnost a výsledek jisté psychoterapie u někoho, kdo měl velký strach vyjít z domu. Po terapii, jež spočívala v tom, že si člověk postupně navykal vycházet ze svého domova, se na obrázcích ukázalo, jak se jeho mozek vřadil do normálu! Hektor řekl, že to pokládá za velmi zajímavé. Byl spokojený, že se dozvěděl, která malá oblast v jeho mozku se aktivuje, když je šťastný. „Ve skutečnosti lze na vašich obrázcích sledovat cosi jako úsměv mozku.“ Rosalyn a pan profesor na sebe pohlédli. „Úsměv mozku!“ zvolal pan profesor. „To je výborně řečeno!“ A vysvětlil Hektorovi, že tyto obrázky jsou vskutku velice užitečné k tomu, abychom se dozvěděli, jak mozek pracuje, ale že neobjasní štěstí o nic lépe, než to umí náš úsměv, jsme-li spokojení.

Ponaučení z knihy

Ponaučení č. 1: Dobrý způsob jak si pokazit štěstí, je porovnávat. Ponaučení č. 2: Štěstí jde často ruku v ruce s překvapením. Ponaučení č. 3: Hodně lidí vidí své štěstí jen v budoucnosti. Ponaučení č. 4: Hodně lidí si myslí, že štěstí je být bohatší nebo významnější. Ponaučení č. 5: Štěstí je někdy v tom, že nechápeme. Ponaučení č. 6: Štěstí je rázně si vyšlápnout uprostřed krásných neznámých hor. Ponaučení č. 7: Je mylné domnívat se, že štěstí je cíl (nechat si podrobněji vysvětlit). Ponaučení č. 8: Štěstí je být s lidmi, které máme rádi. Ponaučení č. 8b: Neštěstí je být odloučen od těch, které máme rádi. Ponaučení č. 9: Štěstí je, když mé rodině nic neschází. Ponaučení č. 10: Štěstí je zabývat se tím, co máme rádi. Ponaučení č. 11: Štěstí je mít dům a zahradu. Ponaučení č. 12: Štěstí se hůře dosahuje v zemi, kde jsou u moci nekalé osoby. Ponaučení č. 13: Štěstí je cítit se užitečný pro druhé. Ponaučení č. 14: Štěstí je být milován pro to, čím člověk je. Poznámka: Lidé jsou hodnější na dítě, které se usmívá (velice důležité). Ponaučení č. 15: Štěstí je, když se cítíme úplně naživu. Ponaučení č. 16: Štěstí je, když oslavujeme. Otázka: Je štěstí jen chemická reakce v mozku? Ponaučení č. 17: Štěstí je myslet na štěstí těch, které máme rádi. Ponaučení č. 19: Slunce a moře je štěstí pro všechny lidi.


Ukázka je z knihy: Hektorova cesta aneb hledání štěstí François Lelord

Román pro vaši duši – ke čtení, přemýšlení i darování Tato kniha není další odbornou příručkou z oboru psychologie pro každého. Je to román, který se hezky čte, zároveň však přináší víc než jen příběh – přináší poučení, radost a snad i spokojenost. Proč tak často sníme o šťastnějším životě a nevážíme si toho, který máme? Hledáme štěstí v úspěchu nebo ve vztazích s ostatními lidmi? Závisí štěstí na osudu, okolnostech nebo na způsobu, jak na věci nahlížíme? Mladý psychiatr Hektor se vydává na cestu kolem světa, aby poznal, co je to doopravdy štěstí. Ptal se mužů, které obvykle rozesmál, a žen, které spíše rozesmutnil: „Jste šťastní?“ Na konci své cesty má Hektor třiadvacet odpovědí – a ví, že není nic jednoduššího, než být šťastný… „Filozofická pohádka pro dospělé“. S touto knihou darujete (někomu jinému nebo sobě) také něco víc.

Formát 130 x 200, vazba V8 – pevná vazba s dárkovým přebalem, 178 stran, 199 Kč ISBN 80-903642-2-5, EAN 978-80-903642-2-6 Právě vychází ve vydavatelství Smart Press, s.r.o. Více informací a objednávky na http://www.smartpress.cz>www.smartpress.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, prožíváte jedno z nejkrásnějších období roku. Profesně záříte jako hvězdy na nebi a po konfliktech s kolegy ani památky. Sice nepovýšíte ani si finančně nepomůžete, ale na…

Nejčtenější články

Doporučujeme