Navštivte "Karibik Středomoří"! Okouzlí Vás.

24. 6. 2009
Navštivte "Karibik Středomoří"! Okouzlí Vás.
V jihovýchodní části Itálie, v podpatku Italské „boty“, na poloostrově Salento, se rozprostírá malebný zapadlý kraj, který je na našem trhu cestovního ruchu stále zatím velkou neznámou. Přitom nabízí to, po čem většina turistů touží - křišťálově průzračné moře, dlouhé bílé písčité pláže, ale i malé romantické zátoky lemované skalnatými útesy, téměř ostrovní klima, vynikající gastronomii, krásnou krajinu, obrovské kulturní bohatství a pestrou historii.

Proč si vybrat právě Salento?

Salento je dodnes zemědělským krajem a jednou z mála oblastí, dosud nezničených civilizací, průmyslem a masovým turistickým ruchem. Pobřeží nehyzdí drahé hotely a luxusní rekreační komplexy. Zdejší kraj si uchoval svou autentičnost a všude je dodnes cítit tradice, folklór a pravá středomořská atmosféra.


Když u nás sněží, v Salentu mají jaro..
Zatímco v Česku panuje pravá zima, v Salentu kvetou a dozrávají pomeranče, citrony, mandarinky a teploty šplhají k 18 stupňům Celsia.
Díky zdejšímu subtropickému klimatu teploty již v květnu a červnu dosahují třiceti stupňů a letní sezóna trvá až do konce října. Na jaře celý poloostrov rozkvete v pohádkovou zahradu a teplý vzduch se nasytí množstvím exotických vůní. Salento, to jsou rozsáhlé staleté piniové a olivové háje, nádherné nekonečné vinice, citrusy, eucalypty, opuncie, krásné oleandry, palmy, mimózy, buganvilie, ibišky fascinujících barev i velikostí a v neposlední řadě i divoké voňavé koření jako je např. rozmarýn, šalvěj, tymián, fenykl, pepř nebo oregano.


Na Salento pohodlně letadlem i autem...
Pokud rádi jezdíte na dovolenou po vlastní ose, nevadí Vám delší jízda autem, tak vězte, že cestovat do Salenta je vcelku příjemná záležitost. Jedete po pohodlné italské dálnici, která se navíc od Bari na jih již neplatí. Ten, kdo dává přednost letadlu, může letět přímou linkou z Prahy do Bari. Let trvá necelé dvě hodiny.

Poloostrov dvou moří..
Salentinský poloostrov na východě omývá Jadranské moře, na západě moře Jónské. Jónské moře je jedno z nejslanějších na světě a zdejší ovzduší působí blahodárně při léčbě dýchacích onemocnění (zejména astmatu) a nejrůznějších kožních chorob, jako jsou ekzémy nebo lupénka. Pro svou barvu a čistotu je právem považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě a je často nazýváno „Karibikem středomoří“. Většina zdejších letovisek (Gallipoli, Rivabella, Torre Suda, Santa Maria di Leuca, Otranto, Torre dell´Orso, Torre Rinalda) se těší mezinárodnímu ohodnocení „Bandiera Blu“ (modrá vlajka) udělovanému každoročně právě za čistotu a krásu moře.


Moře jako na Sardinii, ale je tu levněji a více památek..

Pobřeží Salentinského poloostrova je velice rozmanité. Západní stranu poloostrova lemují dlouhé bílé písčité pláže, oddělené nízkými skalnatými břehy. Na samotné špičce poloostrova zvaném Capo Santa Maria di Leuca se pobřeží ostře zvedá. Východní pobřeží, které je tvořeno vysokými skalními útesy s krápníkovými jeskyněmi, je rájem potápěčů a oblíbeným cílem lodních výletů. Jeskynní komplex Grotte Castelana je nejrozsáhlejší v Itálii a druhý největší v Evropě. Útesy střídají úzké zátoky a malé romantické pláže se zlatavým pískem. Od městečka Otranta směrem k Brindisi již opět převládají nádherné, zvolna klesající písčité pláže lemované piniovými háji, často s velkými přírodními dunami. Jednou z nejkrásnějších je zátoka Torre dell´Orso.

 

Můžeme směle říci, že zdejší křišťálově průzračné moře je srovnatelné například se Sardinií, ale na rozdíl od Sardinie je zde daleko levněji a naleznete tu také více kulturních a historických zajímavostí. Ceny v obchodech a v restauracích jsou v podstatě srovnatelné s našimi.
Místní kuchyně je vyhlášená. Je  založená, jak jinak, než na darech moře, rybách a vynikající zelenině (lilky, artyčoky, brokolice, cukety, rajčata …). Na žádném stole samozřejmě nesmí chybět jako první chod těstoviny – v Salentu jsou speciálním druhem tzv. orechiette – náušničky, které mají tvar malé mušličky a jsou ručně vyráběné z hrubě mleté mouky. Mezi mořské speciality patří i chobotnice upravované na desítky způsobů, např. obalené v mouce a smažené, chobotnicový salát (vařené, pokrájené na malé kousky a ochucené nadrobno posekanou petrželkou, citrónovou šťávou a olivovým olejem), nebo tzv. polpette di polipo - malé smažené kuličky z mleté chobotnice. Fantastický je i zdejší křupavý chléb dodnes pečený v tradičních kamenných pecích či tzv. puccia – zvláštní typ chleba ochucený černými olivami nebo směsí zeleniny (rajčata, cukety, cibule, paprika a kapary). Ze sladkostí je specialitou tzv. pasta di mandorla – marcipán a jiné nejrůznější mandlové pečivo. Proslulé je i zdejší červené víno Negroamaro či Primitivo a vynikající olivový olej lisovaný tradičním způsobem za studena v kamenných lisech.


Západnímu pobřeží dominuje Gallipoli..
Pokud navštívíte starobylé přístavní město Gallipoli, rozhodně nebudete zklamáni. Město leží na skalním ostrově v Jónském moři (v Tarentském zálivu) a historickou část města spojuje s pevninou kamenný most. Milovníci historie by neměli opomenout návštěvu pevnosti ze 16. století či barokní katedrály Sant´Agata (Sv. Agáty). V úzkých romantických uličkách starého města se také skrývá mnoho malebných kostelíčků. Nesmíme zapomenout ani na slavnou řecko-římskou fontánu bohatě zdobenou antickými reliéfy, jenž je považována za nejstarší řeckou památku v Itálii. Doporučujeme návštěvu středověké dílny na lisování olivového oleje, dochovanou v hlubokém sklepení.

Gallipoli s dlouhými bílými písečnými plážemi Baia Verde a Rivabella je ideálním místem pro rodinnou dovolenou. Doporučit můžeme rezidence Lido di Gallipoli, Porta d´Oriente nebo rezidenci Baia Verde. Každý si zde najde své – dospělí ocení pestrý noční život ve zdejších barech, kavárničkách, restauracích, pizzeriích, klubech, diskotékách či romantické procházky po promenádě a fascinující západy slunce. Milovníky shoppingu potěší dlouho do noci otevřené obchody či návštěva místního tržiště, děti se zase mohou donekonečna bavit třeba ve zdejším aquaparku plném tobogánů, obřích skluzavek a jiných atrakcí nebo na pobřeží v lunaparku.


Nejvýchodnější místo Itálie - Otranto....
Všudypřítomná atmosféra Orientu na vás dýchne při návštěvě města Otranta. V antické době bylo Otranto hlavním městem Salentského poloostrova a také dalo jméno Otrantskému průlivu mezi Albánií a Itálií.
Orientálnímu jádru města dominuje mohutná aragonská pevnost z 15. století. Atmosféru Blízkého východu dokresluje městský park s palmami a subtropickou vegetací. Romantické uličky jsou plné nejrůznějších krámků, obchodů, restaurací, kavárniček a barů, které bývají otevřené dlouho do noci.


Ve městě jsou menší lázně s písčitou pláží. Celé pobřeží směrem k Brindisi nabízí nespočetné příležitosti ke koupání, malé romantické zátoky lemované skalními útesy či borovicovými háji nebo nádherné dosud téměř nedotčené několikakilometrové pláže s jemným bílým pískem poblíž sladkovodních jezer Alimini.
Je zde řada velice dobře vybavených přímořských letovisek s restauracemi, kavárničkami, obchody, sportovišti, hotely, rezidencemi i rekreačními komplexy jako např. villaggio Serra di Allimini u Otranta či rekreační středisko Torre Rinalda nacházející se nedaleko krásného zálivu u Torre dell´Orso.


Na Salentu si dopřejte!

 • návštěvu městečka Alberobello, kde si mezi kouzelnými domečky „trulli“ budete připadat jako v pohádce Walta Disneye (v některém z nich můžete strávit také romantickou noc)
 • výlet na mys Santa Maria di Leuca, spojený s návštěvu majáku s překrásnou vyhlídkou na stejnojmenné městečko a slévání Jónské a Jaderské moře
 • projížďku lodí podél skalních útesů spojenou s prohlídkou krápníkových jeskyní a koupáním v modrém jezírku ukrytém v jedné z nich
 • návštěvu Aquaparku v Gallipoli
 • návštěvu ZOO Safari s delfináriem ve Fasanu
 • prohlídku proslulého krasového komplexu Grotte Castellana
 • romantickou večeři při západu slunce na hradbách v Gallipoli ve vyhlášené restauraci Scoglio delle Sirene
 • vynikající zmrzlinu nejrůznějších druhů od ovocných až po čokoládovou s pálivou papričkou v gelaterii Natale v Lecce u nám. Sant´Oronzo
 • fantastické slané i sladké palačinky u krále palačinek „Re della crep“ v Otrantu (nejlepší je s nutelou, mascarpone a jahodami či piniovými oříšky nebo slaná „contadina“ s mozzarelou, rajčaty, rukolou, oregánem a olivovým olejem)
 • degustaci vína v místních sklípcích a panenského olivového oleje
 • shopping v outletovém komplexu Molfetta u Bari či exluzivních buticích v centru Bari
 • oslavy patronů měst spojené s průvodem, celonočním svátečním trhem a ohňostrojem
   

Perlička nakonec...

Je to jedna z mála oblastí jižní Itálie s velice nízkou kriminalitou, kde je bezpečno po všech stránkách (není to seismická oblast, takže zde nehrozí ani zemětřesení).


Specialisty na cestování po Salentu naleznete na http://www.apulia-in.cz>www.apulia-in.cz nebo na http://www.salento.cz>www.salento.cz.  

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Blíženci, zvykli jste si na pohodové dny. Proto se nemusíte bát, že by jim byl konec. Do nového pracovního týdne vstoupíte s neskutečnou energií a předvedete ostatním, že nejste žádné…

Nejčtenější články

Doporučujeme