Názor čtenářky: Menstruační kalíšek? Již nikdy víc!

18. 6. 2014
Názor čtenářky: Menstruační kalíšek? Již nikdy víc!
Ohlasy na používání stále populárnějšího menstruačního kalíšku nemusí být jen pozitivní, slečna Sylva se s námi podělila o své negativní zkušenosti…

Sylva patří mezi ženy, které mají silně vyvinuté ekologické cítění, snaží se žít ohleduplně k přírodě a z etických důvodů je vegetariánka. Bylo naprosto přirozené, že po tom, co se na trhu začaly objevovat první menstruační kalíšky, byla Sylva nadšená. A protože ráda zkouší nové věci, a celá filosofie „kalíškování“ jí přišla úžasná, kalíšek si zhruba před 2 lety pořídila, jenže ouha! I přes všechen entusiasmus se jí nepodařilo s kalíškem sžít, a to jak s prvním, tak s několika dalšími jiné značky a velikostí.

Sylva do kalíšků nakonec investovala okolo 2 tisíc korun, což není zanedbatelná částka, i proto se Sylva rozhodla podělit se o své negativní zkušenosti, přestože jinak kalíškům i jejich uživatelkám fandí.

6 důvodů, proč jsem se s kalíškem nespřátelila (z emailu slečny Sylvy K.)

1. Než jsem našla správnou velikost, přišla jsem skoro o 2 tisíce!

Na českém trhu je v současnosti několik značek menstruačních kalíšků, u daného typu lze pak obvykle vybírat z 2, někdy 3 velikostí. Osobně jsem jich během 1 roku vyzkoušela 5. Tak urputně jsem chtěla „kalíškovat“! Nakonec jsem se rozhodla pro č. 4. Jenže po 3 cyklech používání jsem nakonec kvůli mnoha problémům rezignovala. Peněz je mi hodně líto.

2. Stále protékal

Nevím, čím to bylo, ale každý kalíšek trochu protékal, a to i tehdy, když byl podle pokynů výrobců maximálně rozevřený. Samozřejmě by to vyřešila slipová vložka, ale proto jsem si kalíšek nekupovala. Vím, že by spotřeba vložek byla mnohem menší, než kdybych na ně byla odkázaná stoprocentně, ale podle mého to popírá logiku věci. Navíc to neřeší například problém s plavkami, kde jsem viděla jednu z velkých výhod kalíšku.

3. I přes všechny grify a fígle bylo vyndávání nepříjemné až bolestivé

První aplikace a hlavně vyndávání byly hodně nepříjemné, vyndávání až bolestivé. Říkala jsem si, že se vše, až najdu ten správný gryf, poddá. Zatímco u aplikace kalíšku dovnitř se mi to povedlo (kalíšek jsem jakoby promáčkla a zamuchlala, pouhé přehnutí se mi neosvědčilo), opačná cesta byla vždy značně nepříjemná. Možná jsem více citlivá, nevím, sama si to o sobě nemyslím.

4. Jednou nešel vyndat, málem jsem jela na pohotovost

Je paradoxní, že ten, co mi nevyhovoval, se vyndával rychle a jednoduše (nikoliv nebolestivě). Naopak ten, který jsem po obrovských peripetiích nakonec zvolila, měl strašně nepříjemnou stopku na vyjmutí (tvrdou a dlouhou), takže jsem ji na doporučení výrobce odstřihla. A ouha – kalíšek jsem ze sebe dolovala snad hodinu! Jelikož byl hladký, neměl stopku a já mám pravděpodobně vcelku dlouhou pochvu, bylo to hodně napínavé. Jednu chvíli jsem myslela, protože byl pátek večer, že pojedu na pohotovost. Po hodině se mi vše povedlo, jen koupelna vypadala jak po řádění masového vraha.

5. V práci jsem měla neustále strach, že ho „vyliji“

Mám fyzicky docela náročnou práci a kolem mne je stále hodně lidí, klientů i kolegů. Pokud by se mi kalíšek vylil, nebo třeba jen částečně vylil, bylo by to hodně nepříjemné a trapné. Z počátku jsem se uklidňovala tím, že ono „sžívání“ zkrátka vyžaduje nějaký čas, a že vše bude cyklus od cyklu lepší – ostatně to potvrzovalo i mnoho nadšených uživatelek na různých diskusních fórech. Nicméně já mezi ně bohužel nepatřila. Vzhledem k tomu, že mi každý kalíšek trochu protékal – jeden dokonce docela hodně – strachu jsem se nikdy nezbavila. Bohužel má práce vyžaduje nejen dobrou fyzičku, ale i pevné nervy a maximální koncentraci a klid, nic z toho mi kalíšek neposkytoval – naopak.

6. Ne každý „stráví“ pohled na krev

Pohled na krev mi nikdy problémy nedělal, nicméně jednou se mi stalo, že jsem na toaletě v práci kalíšek vyplachovala, a i přestože jsem se snažila vždy počkat na chvíli, kdy tam nikdo není, překvapila mě kolegyně. Nešlo o žádné litry krve, kalíšek jsem už jen vyplachovala, ale stopa na umyvadle kolegyni vylekala a udělalo se jí nevolno. Celé to byla výjimečná událost, nešťastná náhoda. Ale došlo mi, že dámy tohoto typu do kalíšku nikdy investovat nebudou.

Osobně je mi moc líto, že to s kalíškem nevyšlo. Po období naprostého odmítnutí opět pomalu měním názor a někdy v budoucnu se chystám na druhý pokus. Pravděpodobně až budu mít po porodu a anatomické poměry v mé pánvi se nějak změní. Nicméně jsem si zakázala další investice. Kalíšků mám na dva životy.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento měsíc se nese ve znamení změn, které zasáhnou prudce do vašeho života. Už nejste tak rozhodní a dáváte přednost věcem, které jsou pro vás nové a vlastně se vám nikdy nelíbily. To je…

Nejčtenější články

Doporučujeme