Ne vždy je hubnutí důvodem k radosti: Příčinou může být některá z těchto nemocí | Foto: iStock

Foto: iStock

Ne vždy je hubnutí důvodem k radosti: Příčinou může být některá z těchto nemocí

Pokud se vám v poslední době snadno shazují přebytečná kila, nemusíte to hned být důvod k radosti. Nečekaným úbytkem váhy na sebe může upozornit celiakie, Crohnova nemoc či cukrovka I. typu. Kdy se mít na pozoru?

Ne všechny typy nádorů na sebe upozorní ztrátou kilogramů

S hubnutím bez zjevného důvodu – pravidelného cvičení či diety – si nejčastěji spojujeme onkologická onemocnění. Příčinou hubnutí bývá aktivita látek tvořených nádorem, které změní procesy zpracování hlavních živin v lidském těle, přednostně jsou pak spotřebovávány bílkoviny. Časté je bohužel i nechutenství.

„Váhový úbytek je velmi častý u onkologických pacientů a projevuje se nejčastěji u nádorů slinivky, jícnu, žaludku a plic. Mnohem menší je například u nádoru prsu nebo varlat,“ uvádí odborníci na webu České onkologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Každému hubnutí bez zjevné příčiny bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.

Jaké chyby jsou nejčastější při laicky vytvořených dietách? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Cukrovka: „Jedničkáři“ bývají hubení

Diabetes neboli cukrovka nebolí, přesto však může mít fatální následky. A zatímco k diabetu II. typu se obvykle propracujeme nezdravým žitím, diabetes I. typu bohužel většinou dostáváme do vínku zcela nezaslouženě. Zatímco „dvojkaři“ bývají zpravidla velmi dobře živení, nemoc se u nich vyvíjí postupně a o svém onemocnění zpravidla vědí, diabetes I. typu se projeví velmi náhle. A to nejčastěji v dětství, dospívání či mladším věku. Na nemoc upozorní nejen výrazné hubnutí bez zjevné příčiny, ale třeba i nadměrná žízeň a močení. Více o nemoci si přečtěte zde.

Pokračování 3 / 5

Celiakie: Když lepek „leptá“ střevo

Celiakie je vážné autoimunitní onemocnění střev, která jednoduše nesnesou lepek a reagují na něj záněty poškozujícími střevní stěny. Střeva pak pochopitelně špatně fungují. Mýtem je, že celiakie se vždy diagnostikuje v dětském věku, kdy dítě hubne, špatně prospívá, bývá chudokrevné, má problémy s vyprazdňováním i imunitou. Celiakie se může naplno projevit i v dospělosti, nejčastěji po velké fyzické zátěži, například po těžší nemoci či po porodu. I tehdy bývá jedním z nejnápadnějších projevů právě hubnutí. Více o příznacích nemoci zjistíte tady.

Pokračování 4 / 5

Ulcerózní kolitida umí vyděsit

Ulcerózní kolitida je naštěstí vcelku vzácné onemocnění obyvatel vyspělých zemí – i když slovo „vzácné“ je v tomto případě poněkud nešťastně zvolené. Nemoc, jejíž příčina tkví v chronickém vředovitém zánětu střev se manifestuje nejen hubnutím, ale i nechutenstvím a častými krvavými průjmy a dalšími nepříjemnými obtížemi, které umí značně vyděsit. Onemocnění má velkou škálu podob i různorodých příznaků. Poměrně často se u nemocného střídají období klidu a pocitu zdraví s obdobími značně nepříjemnými i bolestivými. Více o tom, jak se nemoc projevuje, čtěte zde.

Pokračování 5 / 5

Crohnova nemoc je nejčastější u třicátníků

Crohnova nemoc se v příznacích nápadně podobá ulcerózní kolitidě, má však jinou příčinu i mechanismus nemoci. Stejně jako předešlá onemocnění, i tato na sebe upozorní hubnutím bez zjevné příčiny. Crohnova nemoc se může naplno rozvinout jak v dětství, tak v dospělosti, nejčastěji kolem třiceti let. Podobně jako s celiakií, cukrovkou či ulcerózní kolitidou lze vést i s Crohnovou nemocí při dodržování určitých režimových opatření normální život. Podrobnější informace najdete tady.

Doporučujeme

Články odjinud