Ne vždy je hubnutí důvodem k radosti: Příčinou může být některá z těchto nemocí

28. 1. 2023
Pokud se vám v poslední době snadno shazují přebytečná kila, nemusíte to hned být důvod k radosti. Nečekaným úbytkem váhy na sebe může upozornit celiakie, Crohnova nemoc či cukrovka I. typu. Kdy se mít na pozoru?

Ne všechny typy nádorů na sebe upozorní ztrátou kilogramů

S hubnutím bez zjevného důvodu – pravidelného cvičení či diety – si nejčastěji spojujeme onkologická onemocnění. Příčinou hubnutí bývá aktivita látek tvořených nádorem, které změní procesy zpracování hlavních živin v lidském těle, přednostně jsou pak spotřebovávány bílkoviny. Časté je bohužel i nechutenství.

„Váhový úbytek je velmi častý u onkologických pacientů a projevuje se nejčastěji u nádorů slinivky, jícnu, žaludku a plic. Mnohem menší je například u nádoru prsu nebo varlat,“ uvádí odborníci na webu České onkologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně. Každému hubnutí bez zjevné příčiny bychom tedy měli věnovat velkou pozornost.

Jaké chyby jsou nejčastější při laicky vytvořených dietách? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Milí Lvi, pracovní úspěchy jsou viditelné a nadřízený je z vás nadšený. Sice se sem tam kvůli něčemu chytnete, ale jinak je to skvělé. Bohužel vám nepřejí někteří kolegové, kteří váš…

Nejčtenější články

Doporučujeme