Nebezpečné hračky s ftaláty na našem trhu

29. 3. 2007
Nebezpečné hračky s ftaláty na našem trhu
V hračkách prodávaných na českém trhu byly zjištěny nadlimitní hodnoty ftalátů. Potrdily to chemické rozbory hraček a jejich obalů, které na žádost sdružení Arnika, Ekologického právního servisu (EPS) a Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC). U třech z pěti testovaných výrobků bylo zjištěno vysoké množství ftalátů.1

„Z pěti testovaných vzorků byla zaznamenána přítomnost esterů kyseliny ftalové ve třech případech, a to v rozmezí od 26,12 % do 43,54 % hmotnosti výrobku. V jednom případě šlo o směs DEHP a DINP – látek prokazatelně reprotoxických. U dalších dvou výrobků byl zjištěn vysoký obsah vyšších esterů kyseliny ftalové, které se však nepovedlo blíže určit kvůli nedostatku odpovídajících standardů. U všech existuje potenciální riziko, že děti, které s nimi přijdou do kontaktu, budou vystaveny zvýšené expozici těmto látkám,” říká Mirka Jopková ze sdružení Arnika.

V lednu letošního roku vstoupila v platnost legislativa, která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů, mimo jiné mezi ně patří i DEHP a DINP, které byly zjištěny u jedné z testovaných hraček. „V souvislosti s plánovaným zpřísněním legislativy týkající se hraček a předmětů pro děti2 jsme nechali na konci loňského roku provést analýzu pěti vzorků PVC hraček a obalů na přítomnost esterů kyseliny ftalové. Jedna z testovaných hraček obsahovala 30 % zakázaných ftalátů. Podle nové vyhlášky2, která je v platnosti od 16. ledna tohoto roku, měla být stažena z trhu. Přesto, jak jsme se sami přesvědčili, je tato hračka i nadále v prodeji,” vysvětluje Filip Gregor z EPS. Přestože test provedený na zakázku nevládních organizací byl založen na namátkovém výběru několika málo hraček, přinesl znepokojivé výsledky. Občanská sdružení upozorňují, že výskyt zakázaných ftalátů v hračkách či dětském zboží není ojedinělým problémem.

„Během posledních tří měsíců upozornila Česká obchodní inspekce hned na několik případů nevyhovujícího dětského zboží z hlediska obsahu problémových látek. Zákonné normy nesplňovalo 6 výrobků určených pro děti,” říká Ivana Picková z SOS. „Problém nebezpečných hraček je samozřejmě mnohem širší, stale více se jich objevuje v celoevropském systému Rapex. Nicméně nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout. O to více jsou zjištění alarmující,” doplňuje Picková.

Sdružení informovala inspekci o výsledcích testů. „Podali jsme společně podnět4 na ČOI, aby zakázala prodej vadného výrobku, a prošetřila ty, u kterých byl zjištěn vysoký obsah ftalátů,” uzavírá Picková.

Podle slov Jopkové zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky zjištěné v testovaných hračkách: „Testy prokázaly přítomnost i jiných látek, jejichž používání je z legislativního hlediska zcela povoleno, nicméně jsou také zdraví velmi škodlivé. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí.

Přítomnost této látky byla zjištěna ve třech z pěti testovaných výrobků. Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout předmětům pro děti z PVC. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele”, uzavírá Jopková.

1. Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů: di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP).

2.Rostoucí obavy související s nebezpečím zvýšené expozice ftaláty vyústily až v přijetí direktivy Evropské unie 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové (DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP) v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.

3.Přebalovací pult není bezpečný. - Tisková zpráva ČOI ze dne 10. 1. 2007 Kočárky nevyhověly požadavkům na bezpečnost (duplicitní popiska) – Tisková zpráva ČOI ze dne 2. 2. 2007.

4.Podnět ČOI.

zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) www.spotrebitele.info

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V podstatě jste klidní a vyrovnaní, ale v manželství je to spíše hurikán. Nejedná se o nic klíčového, ale raději našlapujte kolem partnera jako myšky, jinak to schytáte. V zaměstnání jde…

Nejčtenější články

Doporučujeme