Nebojte se gynekologa! Proč je dobré chodit na pravidelné prohlídky?

Nebojte se gynekologa! Proč je dobré chodit na pravidelné prohlídky?

Žádná z nás nechodí k ženskému lékaři s nadšením. Gynekolog však opravdu dokáže odhalit mnoho špatných věcí v zárodku a to nám může zachránit život. Berme tedy jeho prohlídky jako jednu z nezbytností svého života.

Jestliže mladé dívky nedovedly zdravotní problémy ke specialistovi na dětskou gynekologii, na jejich „poprvé u gynekologa“ stejně musí jednou dojít. „Obecně lze říci, že dívka, která dosud neměla pohlavní styk, má relativně pravidelný menstruační cyklus a nemá subjektivní obtíže, prohlídku u gynekologa nepotřebuje.

Je ale vhodné, aby v době, kdy uvažuje o začátku sexuálního života, gynekologa navštívila, poradila se s ním o spolehlivé antikoncepci a dalších otázkách či tématech (například problematice pohlavně přenosných chorob). Žena, která již pohlavní styk měla, by měla absolvovat pravidelné prohlídky u gynekologa jedenkrát za rok,“ říká MUDr. Vladimír Dvořák z Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně. Proč pravidelné prohlídky? „Chorobných stavů, které ženě nepůsobí žádné obtíže, může být při preventivní prohlídce u gynekologa odhalena řada.

Mezi nejzávažnější a nejčastěji zmiňované patří přednádorové stavy děložního čípku a rakovina děložního čípku,“ varuje gynekolog.

HPV promořily populaci

Období v životě, jež mnohá dívka prožívá jako „bezstarostnou jízdu“, nemusí končit tak bezstarostně. „Veřejnosti málo známou skutečností je, že nejčastějšími sexuálně přenosnými jsou onemocnění způsobená infekcí HPV – lidskými papillomaviry. S touto infekcí se během svého života setká až 80 % lidí. Jejím důsledkem mohou být velice častá a velmi nepříjemná onemocnění (například genitální bradavice) nebo i život ohrožující rakovina děložního hrdla. Riziko vzniku těchto potíží však můžeme výrazně omezit očkováním proti HPV,“ dodává MUDr. Dvořák.

Pokud žena přijde do ordinace včas, je možné zabránit tomu nejhoršímu. Ještě lepší variantou je zmíněné očkování, nejlépe v době, kdy dívka na sexuální život teprve pomýšlí.

Nebezpečné infekce

Chlamydie neboli Chlamydia trachomatis je podle statistik WHO nejčastějším sexuálně přenášeným bakteriálním patogenem na světě! Podle stejného zdroje je těmito bakteriemi každoročně infikováno asi 90 milionů lidí.

Zákeřnost infekce spočívá v tom, že bakterie parazitují v hostitelských buňkách. Kromě toho jsou příznaky onemocnění většinou neodhalitelné a k určení diagnózy napomůže až laboratorní rozbor. To vše velice znesnadňuje jejich zjištění. Neléčená chlamydiová infekce se může rozšířit do dalších orgánů v těle.

Výčet chorob přenášených pohlavním stykem však chlamydiemi nekončí. Mediálně nejznámější je HIV/AIDS. „Počet osob s tímto onemocněním je v Česku sice o něco nižší než ve většině evropských zemí, počet nově zjištěných případů ovšem bohužel každoročně narůstá,“ varuje MUDr. Dvořák. A to ještě dodejme, že i dnes je samozřejmě možné nakazit se syfilis či kapavkou.

Problémy s otěhotněním

Častým důvodem, který ženu přivede do ordinace lékaře, jsou srůsty vejcovodů. „Srůsty v oblasti vejcovodů pozorujeme poměrně často. Někdy ženě nepůsobí žádné obtíže a zjistíme je jako náhodný nález při operaci, jindy mohou být příčinou neúspěšné snahy o otěhotnění nebo chronických obtíží v podbřišku,“ upozorňuje gynekolog. Absence ovulace bývá dalším důvodem, proč žena nemůže otěhotnět a je zapotřebí zdlouhavé léčby.

Mám miminko. A co já?

Ani novopečená maminka, i když se cítí dobře, by na pravidelné prohlídky neměla rezignovat – bohužel se tak často děje. „Těhotenství a porod představují pro ženský organismus poměrně značnou zátěž a je vhodné ujistit se, zda se s ní žena úspěšně vyrovnala a zda nedošlo k rozvoji některých onemocnění, jež zpočátku nemusejí mít žádné příznaky,“ upozorňuje lékař. Jednou z nepříjemných obtíží je sestup pánevního dna a s ním související problémy s udržením moči.

„Tyto problémy mohou vzniknout i u mladých žen, často v souvislosti s porušením anatomických struktur pánevního dna po porodu,“ vysvětluje doktor Dvořák. Počínající inkontinence je záležitost, s jejímž řešením by žena neměla váhat – čím dříve se problémem začne zabývat, tím větší je naděje na vyléčení.

O rakovině se ví a je třeba preventivně vyšetřovat

Během některé z prvních prohlídek u gynekologa by se žena měla naučit, jak si má sama vyšetřovat prsa. Pokud se v ženské linii rakovina prsu vyskytla, je důležité, aby žena chodila na prohlídky co nejčasněji a opravdu pravidelně; jen tak je možné odhalit eventuální příznaky zhoubného nádoru prsu a včas začít s léčbou.

Ženě zpočátku nepůsobí žádné obtíže časná stadia rakoviny vaječníků. „Zatím nemáme metodu, která by nemoc spolehlivě diagnostikovala. Nádory vaječníků jsou proto bohužel často zjištěny již jako pokročilé,“ dodává MUDr. Dvořák. Proto máte-li již v rodině s touto nemocí zkušenost, s návštěvou lékaře neváhejte. To samé platí, jestliže jste v období přechodu nebo vyšším věku, měla jste první menstruaci v nízkém věku, jste bezdětná nebo patříte mezi starší matky.

U žen, které mají dědičnou dispozici k mutaci genu BRCA1 (který spolu s genem BRCA2 nejčastěji stojí za vznikem rakoviny prsu), je až 90% pravděpodobnost, že onemocní rovněž rakovinou vaječníků. S vyšším rizikem vzniku rakoviny vaječníků souvisí i obezita, kouření a sedavý způsob života, přispět může také neléčená endometrióza.

Bolí mě břicho

Endometrióza je další možnou příčinou vleklých problémů. „Přesnou statistiku žen, u nichž byla endometrióza zjištěna, nemáme (často totiž nepůsobí žádné obtíže) a přicházíme na ni pouze jako na náhodný nález při operaci. Prevenci endometriózy neznáme. Pokud nositelce působí obtíže, léčí se nejlépe chirurgicky. Někdy operace následuje po terapii medikamentózní, která může ložiska endometriózy zmenšit a zákrok usnadnit,“ vysvětluje gynekolog. Cysty jsou většinou nezhoubné a někdy mohou samy zmizet. Spontánní prasknutí cysty však může způsobit nebezpečný zánět pobřišnice – a to je velmi dobrý důvod pro pravidelné preventivní prohlídky.

„Myomy obvykle pozorujeme u žen středního věku, u velmi mladých žen nejsou příliš časté. Ty, které nepůsobí ženě obtíže, obvykle není nutné operovat, pouze je kontrolujeme. Pokud se výrazně zvětšují nebo působí obtíže, je alternativou hysterektomie například operační vyjmutí myomu s ponecháním dělohy (takzvaná myomektomie) a eventuálně připadá v úvahu poměrně nová medikamentózní léčba, s jejíž pomocí lze dosáhnout výrazného zmenšení myomu,“ vysvětluje MUDr. Dvořák.

Myslete na sebe

Ani po svých 45. narozeninách by žena neměla pravidelné prohlídky zanedbávat. V té době dostává první doporučení k provedení screeningového mamografického vyšetření a nezbytných doplňujících vyšetření na některém z akreditovaných pracovišť. Další doporučení dostává ve dvouletých intervalech. Organismus ženy je v době přechodu vnímavější.

Se svým gynekologem se proto může dohodnout na vhodné hormonální substituční terapii (HST). Ale i když podpůrnou hormonální léčbu nepotřebujete, jsou pro vás preventivní prohlídky stále důležité – i po padesátce a v dalších letech můžete být ohrožena řadou prevencí odvratitelných onemocnění.

Rakovina děložního čípku

Každé 2 minuty zemře na světě na rakovinu děložního čípku jedna žena. A v Česku? Každý den u nás následkem této nemoci zemře nejméně jedna žena. Celosvětově je druhou nejčastější příčinou úmrtí u žen do 45 let věku a třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen celkově, po rakovině prsu a plic.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud