Nebojte se potu a zrychleného tepu: Intenzivní trénink snižuje riziko rakoviny i srdečního onemocnění

19. 1. 2020
Nebojte se potu a zrychleného tepu: Intenzivní trénink snižuje riziko rakoviny i srdečního onemocnění
Už jste slyšeli o HIIT nebo vyzkoušeli kickbox? Právě intenzivní tréninky mohou pomoci předejít rakovině a dalším závažným onemocněním.

Kickbox, běh či chůze

Každý ví, že cvičení prospívá zdraví. Avšak ženy, které dokáží cvičit ve vysoké intenzitě, mají mnohem nižší pravděpodobnost, že zemřou na srdeční choroby, rakovinu a další závažné moderní nemoci. Znamená to, že bychom se všichni měli okamžitě vrhnout na aktivity, jako jsou běh, jízda na kole nebo kickbox?

Naštěstí ne. Existuje totiž mnoho způsobů, jak zvýšit svou kondici. I když pro některé ženy jsou tréninky ve vysoké aktivitě skvělou volbou. Tvrdí to alespoň vědci v nové studii. V té porovnávali dvě skupiny žen – v jedné byly ženy s dobrou fyzičkou, které dokázaly cvičit ve velmi vysoké intenzitě, ve druhé skupině byly ženy s nízkou výkonností. Během výzkumu vědci zjistili, že ženy se špatnou výkonností mají dvakrát vyšší riziko úmrtí na rakovinu, a dokonce čtyřikrát větší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než ženy s lepší kondicí.

Zkoumaným ženám bylo mezi 50 a 75 lety a vědci je sledovali zhruba pět let. Výsledky studie je však třeba brát s rezervou, protože vědci nezkoumali způsob, jakým se ženy ve formě udržují.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Z profesního pohledu jste úspěšní a pomalu si jdete za svým cílem. S nadřízeným si rozumíte a on vám nechává volnou ruku. Tento týden se jen tak rozkoukáváte, později naberete síly a…