Necháme děti očkovat proti žloutence?

23. 10. 2001
Necháme děti očkovat proti žloutence?
V průběhu dubna a května 2001 projevilo zájem o očkování proti virovým hepatitidám typu A a B skoro 34.900 osob, z nich bylo 30.000 dětí. Nejvyšší procento očkovaných dětí bylo ve věkové kategorii kolem 3 let a dále pak dospívajících mezi 13-15 lety.

Necháme děti očkovat proti žloutence?

V průběhu dubna a května 2001 projevilo zájem o očkování proti virovým hepatitidám typu A a B skoro 34.900 osob, z nich bylo 30.000 dětí. Nejvyšší procento očkovaných dětí bylo ve věkové kategorii kolem 3 let a dále pak dospívajících mezi 13-15 lety. O očkování byl největší zájem v Praze, v Brně, v Chrudimi , v okrese Praha východ a v Pardubicích.

Více jak 400 matek, které mají alespoň jedno dítě ve věku 5-19 let, se účastnilo ankety a byly zjištěny následující údaje:

ˇ Během dubna a května se setkalo s informací o očkování proti žloutence 39 % dotázaných, z nich pouze 16 % uvedlo, že se setkalo s informací o "Třetí dávce zdarma".

ˇ Respondentky uvedly, že nejvíce informací získaly v ordinaci lékaře (41 %), v čekárnách z letáků a plakátů (39 %), z televize prostřednictvím osvětového spotu (18 %), v lékárně (17 %) a ve škole, kterou jejich děti navštěvují (17 %).

ˇ Při rozhodování nechat své děti očkovat se projevuje největší obava z nákazy klíšňovou encefalitidou (33 %), následuje žloutenky typu A, žloutenka typu B a lymeská borelióza.

ˇ Důvody nezájmu o očkování proti oběma typům žloutenek: 26 % matek se domnívá, že jsou děti chráněny pokud dodržují zásady hygieny; 21 % si myslí, že jim nákaza nehrozí; 12 % matek se obává alergické reakce na vakcínu; 12 % uvedlo, že se nemoc v jejich okolí nevyskytuje, a tak jim nákaza nehrozí.

Česká společnost podpory zdraví se ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů již několik let systematicky věnuje problematice onemocnění virovými hepatitidami, jejich prevenci a možnosti spolehlivé ochrany očkováním. Program "Třetí dávka zdarma" se v loňském roce setkal s úspěchem, a proto byl, za podpory firmy GlaxoSmithKline, výrobce vakcín, opakován.

Zdroj: Česká společnost podpory zdraví

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Moc rádi jste ve středu dění, což vás pracovně evokuje k lepším výkonům. Stále přicházíte na nové inovativní věci a běžné úkony plníte jako mávnutím kouzelného proutku. Na domácí půdě se…

Nejčtenější články

Doporučujeme