Nechcete mít rakovinu prsu? Vyhněte se nočním směnám, radí vědci

6. 7. 2013
Nechcete mít rakovinu prsu? Vyhněte se nočním směnám, radí vědci
Dánsko je jedinou zemí na světě, která uznává rakovinu prsu způsobenou nočními směnami jako újmu na zdraví způsobenou pracovními podmínkami. Není však jedinou zemí, kde vědci prokázali, že noční směny zvyšují riziko rakoviny prsu u žen dvakrát. To představuje v očích lékařů obrovskou hrozbu.

Po třiceti letech života na střídavých směnách je žena ohrožena rakovinou prsu dvakrát víc než ta, která nemusí pracovat v noci a ve dne. Podle britských onkologů je spouštěčem problému umělé osvětlení, to narušuje tělesné biorytmy a přirozenou sekreci hormonů a dalších látek. Tím dochází také k narušení hormonálního systému a zvýšení rizika rakoviny prsu.

Podle kanadských vědců umělé osvětlení v noci omezuje produkci hormonu melatoninu, který spouští spánek a říká tělu, že nastala noc a období odpočinku. Tento hormon může být prevencí rakoviny prsu. Naopak u žen pracujících v nočních směnách dochází k nadprodukci ženského pohlavního hormonu estrogenu. A ten právě rakovinu prsu vyvolává.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Měli byste vsadit na svůj pověstný klid a vše půjde lépe. Možná tomu nebudete věřit, ale nakonec budete mít ve sporu pravdu vy. Nehledejte teď konflikty a snažte se brát věci takové, jakou…

Nejčtenější články

Doporučujeme