Komentáře k článku zpět na článek

hynek 18. 8. 2015 | 17:10
Eviicka 17. 8. 2015 | 21:51
j66 17. 8. 2015 | 16:54

lebahu: Prosím nevíte jak tyhle babičky co se neumí být sami se sebou vychovávaly své děti? Možná, že je výchovně řezaly a myslely, že je to výchova.

farah.farah 17. 8. 2015 | 14:10

lebahu: babičky si to nechávají líbit, protože se bojí že budou na stará kolena samy, v podstatě si tak "kupují lásku". Je to smutný ale částečně je chápu, být sám není příjemný v žádném věku a na stáří, když rodinu máte, ale hází na vás bobek je to asi často o dost těžší. Ale opět to souvisí především se vztahem k sobě....to že babička bude "trpět" pro vnoučátka byla její volba, nechce vidět, že je jen využívána. :/

lebahu 17. 8. 2015 | 13:37
farah.farah 17. 8. 2015 | 13:31

šiška: souhlasím s tebou že to začíná v rodině. Bohužel zdá se že dnešní trend je (zdá se mi) takový, že si mnozí rodiče myslí, že děti není třeba vychovávat. Stačí ekonomicky zabezpečit. A takové dítě frustrované nedostatkem lásky a pozornosti od rodičů a navíc učené od mládí, že "hmotné věci" jsou všecko samozřejmě může zkusit svou frustraci vybít na někom jiném. Ale pořád si myslím, že tohle není důvod děti nemít, pokud nejste zrovna bohatí. Ty bohaté děti co jsou zlé na ostatní nejsou o nic šťastnější než ty, které jsou šikanované. Šikana vyžaduje na obou stranách dítě s psychickým problémem, jedno které ty problémy řeší agresí a druhé, které je submisivní a všemu ustupuje. To je ideální kombinace pro šikanu. Všichni litují to šikanované dítě a málo kdo se zamyslí nad tím, co toho "zlého" vedlo k takovému chování. Proč má potřebu navyšovat si pocit vlastní hodnoty tím, že se povyšuje nad ostatní... Zkrátka to že budete bohatý a vaše dítě bude patřit mezi ty "zlé hochy" jaksi nesvědčí o tom, že to dítě je šťastné.

j66 17. 8. 2015 | 13:11

lebahu: Je taky otázka, jak se ty dnešní babičky chovaly ke svým rodičům ke svým tchýním ? Odkud jejich děti mají tenhle vzor chování ?

j66 17. 8. 2015 | 12:37

lebahu: Ale to je problém , že neumí žít samy se sebou, že se bojí zůstat samy. To že mají děti neznamená že nejsou a nezůstanou samy . To že mám své děti ráda a chci je vybavit co nejlíp neznamená , že zapomenu na sebe na svůj život. Je to můj život , at je to jakkoli tvrdé a těžké.

lebahu 17. 8. 2015 | 12:28

Takže ano, dobrý vzdělání, nějakou tu kačku jako věno do začátku (pokud si to můžu dovolit), ale mělo by to končit v momentě, kdy dítě dostane první výplatu. Ne se nechat vykořisťovat.

lebahu 17. 8. 2015 | 12:25

j66: Já pracuju povětšinou se starými lidmi a co si kolikrát vyslechnu... Prostě babičky neumí říct NE. Takže třeba nemůže jít tento měsíc na pedikúru (i když má kuří oka a drápy jak kocour a bude ji to měsíc bolet), protože MUSÍ dát nějaký peníze mladejm, protože staví. Nebo brečí že jí nezůstává pomalu na jídlo a přitom platí byt jako kráva (vytápění atd) aby ho jednou vnoučata zdědily a nebo hlídá vnuky od rána do večera denně několik let, automaticky se počítá s tím, že od babičky přijdou najezení, ale že by někoho napadlo babičce přistrčit nějakou kačku, protože z důchodu těžko může pravidelně a dlouhodobě krmit další tři krky, to nikoho nenapadne (a ještě snacha piští, že jim babička nemůže dávat k svačině ty levný jogurty v akci, že jsou plný éček). A babičky si to nechávají líbit...

j66 17. 8. 2015 | 11:58

lebahu: Já myslím, že to přeháníte Povinnost hlídat vnoučata žádná není , ale ty ženy které to dělají se tak realizují. Pokud je pomoc v rodině (hlídání, přispění v mimořádných případech) nenároková a obě strany to neberou jako samozřejmost , tak co je na tom špatného? Co je špatného vybavit děti do života co nejlépe, dát jim dobrou školu, snažit se jim zajistit bydlení a případně dobrou práci. To všechno usnadní "vyletění z hnízda a osamostatnění", bez toho aby hned musely mít hypotéku apod. Mě se také snažili zajistit a já se snažím zajistit své děti . Jen předávám to co jsem dostala sama. Hlídat vnoučata teda v budoucnosti nehodlám

j66 17. 8. 2015 | 11:40

Prakticky všude je žena ctěná jako matka, ne jako sexuální symbol, partnerka nebo někdo jiný. Je otázka nakolik je správné "naše nové pojetí ženy" . Pochybuji, že tisíce let v rúzných civilizacích od Číny po Aztéky se všichni tak pletli. Ano je prima, že kdo nechce at děti nemá , ale to nic nemění na prvotním významu ženy jako dárkyně života.

lebahu 17. 8. 2015 | 11:34

farah.farah: U nás se bohužel počítá s tím, že babičky se obětují pro vnoučátka, budou hlídat do roztrhání těla a z důchodu solit peníze. Která to tak nedělá, je automaticky ostatními babičkami považována za vyvrhela. Ovšem ostatní babičky pak brečí nad kávou a větrníkem (pokud jim na něho zbude), jak se u nás mají důchodci špatně. Kdyby místo hlídání šly někam na pár hodin do práce (vyčerpalo by je to míň jak lítat celý den kolem vnoučat) nedržely a neplatily byt 4+1 jenom aby ho držely vnukům když by jim samotným stačila garsonka a svoje peníze investovaly do sebe, mohly by si dovolit téměř vše jako důchodci jinde v civilizovaném světě.
Hodlám být krkavčí babička jak jenom to půjde.

lebahu 17. 8. 2015 | 11:25

farah.farah: Přesně tak, bohužel sebevědomí děcku podryjí už rodiče, kteří si myslí, že úctu, respekt a přátelství si získají nejnovějším mobilem nebo tím správným logem na tričku a děcku už předem podsunou myšlenku, že je nikdo nebude mít rád, protože jsou "chudobní". Všimněte si, že těm "nejchudobnějším" většinou visí cigareta na pysku, půl vejplaty nechaj v hospodě, kde pláčou, jak jsou na tom bídně a zbytek prošustrujou za krávovin z reklamyy, který k ničemu nepotřebujou. A pak sekaj dluhy na potřebný věci jako je jídlo, nájem, inkaso...

šiška 17. 8. 2015 | 11:25

farah: i to je názor, proč ne každý má jiné zkušenosti. Pracuji s dětmi tak vím o čem píši! Je až s podivem jak dokáží být zlé a povrchní vůči těm co nemají bohaté rodiče. Když jsem studovala profesor nám říkal, dospěláci se zlobí na mládež jaká je nevychovaná, ale téměř vždy hledejte chybu v rodině v jaké vyrůstají,k čemu rodiče děti vedou,příklady přeci táhnou!Mnohokrát jsem si na p. profesora vzpomněla!!! Hezký den.

farah.farah 17. 8. 2015 | 11:18

Merina: nemyslím si že je třeba si něco vyčítat, když vztah k dětem není tak prostě není, není povinnost být šílená milující babička. Jen je potřeba aby to pochopily i tvé děti a vnoučata ti zbytečně nenutili. Já měla babičku co vnoučata taky nemusela, ale byli jsme k ní detašovaní vždy na celé prázdny a byla to bába pekelná a dva měsíce v roce fakt zážitek.....Zpětně ji asi víc chápu prostě deti neměla ráda a sralo jí že nás má na krku jen pro to že je v důchodu a je na chatě. Kdyby si to s našima vyříkala, že není mateřšká školka a nehodlá jí být, byl bychom bývali asi všichni spokojenější. :)

farah.farah 17. 8. 2015 | 11:14

šiška: Tak zrovna že by mít či nemít dítě mělo být postavené na tom jestli se mu budou ve škole smát mi připadá dost povrchní. To že se někomu vysmívají a šikanují ho není v prvé řadě dáno tím co má nebo nemá ale tím, jaké má dítě sebevědomí. Pokud má dítě zdravé sebevědomí tak si na něj nikdo nedovolí a pokud je to šmudla co se neumí sám sebe zastat, budou ho ostatní týrat i kdyby měl ty nejsvětovější hadry z celé třídy.

farah.farah 17. 8. 2015 | 11:12

Tak za prvé je to každého věc, není povinnost mít děti. ani pro muže ani pro ženu. Lidí je na světě dost.
Nicméně to, že člověk nechce děti je někdy jen výsledek nějakého traumatu nebo nefunkčních vztahů. Zkrátka některé ženy si myslí že nechtějí děti a přitom ve skutečnosti spíš nechtějí vzah, bojí se chlapů a pod a to že nechtějí děti je pak jakousi berličkou k tomu aby mohly ze vztahů rychle utéct když začínají být vážné.Samozřejmě se to netýká všech žen ale je dobré vědět, proč ve skutečnosti nemají vztah k dětem, jestli v tom náhodou není právě něco takového.
Znám jednu co děti nesnášela a nechtěla je, tak že byla spokojená, že je nemá, ale teď se jí v jejích 39 letech začaly konečně řešit dlouhodobé problémy, které měla s chlapama, konečně se objevil pan božský a ejhle najednou ta nesnášenlivost vůči dětem opadla a ona zjišťuje že by vlastní vlastně docela chtěla.

šiška 17. 8. 2015 | 10:29

Rambíša: za mě velice rozumná recenze,naprosto s tebou souhlasím! To že mi nepadají na hlavu bomby neznamená že si mohu dovolit dítě!Některé dětičky jsou zlé a posměváčky.Vysmívají se těm chudým že jsou socky, že nenosí super módu,nemají na lyže na horách, že jim rodiče dávají málo peněz a tak by se dalo pokračovat. Toto vím přímo právě od těch dětí. V dnešní době dítě stojí opravdu dost peněz. Ale každého věc kolik si pořídí děcek a co si o tom myslí,že.

lebahu 17. 8. 2015 | 09:51

Mít nebo nemít děti je každého volba. Já jsem třeba ráda, že jsem si dítě pořídila zamlada a teď už jsem "bez závazků" a nemusím těsně před přechodem řešit, jestli jsem neudělala chybu, že jsem bezdětná. Mám několik kamarádek 40+ bez dětí, některé cíleně, jiné proto že to nešlo, jiné nenašly vhodného partnera, jiným prostě "ujel vlak", užívaly života a teď panikaří, že není chlap není dítě. Ale je to každého život a jeho věc jak s ním naloží.
Jinak kecy o luxusu si pořídit dítě, že je špatná doba apod. mě vytáčí. Sakra jaká špatná doba? Máte co jíst? Neprší na vás? Nepadaj vám bomby na hlavu? Tak se máte sakra dobře. Že si holt nekoupíte (nebo děcku) každou kravinu co vidíte v reklamě a nebo má soused a že zadarmo vám nikdo nic nedá (makat se musí)... to mi nepřijde jako zlá doba. Děcka se rodily za války, hladomoru... Máme se od konce 2. války jak prasata v žitě.

Rambíša 17. 8. 2015 | 09:18

Mít děti je doživotní starost...Já je moc nechtěla,nechala jsem se ukecat manželem.V době mého mládí měly ženy děti již před dvacítkou,já je měla až dost po třicítce, což bylo velmi neobvyklé.Podvázání se dělalo vždycky,já na tom byla asi v r.1997.Stačily nějaké zdravotní důvody a bylo to zdarma. Dnes s odstupem vidím,že nemít děti znamená pohodlnější život.Ve stáří se stejně nedá s péčí dětí počítat: takže spíš si ušetří peníze na pohodlný "domov důchodců" ten bez dětí a pak je bez starostí.V dnešní době vidím dítě spíš jako přepych.

Merina 16. 8. 2015 | 13:27

v 18 jsem se vdala a nemusela.za rok jsem si přála dítko,po roce přišlo další. druhé jsem moc nechtěla,ale byla doba,kdy se to čekalo,nikdy mi kočárek nic neříkal.Děti jsem milovala a vychovala jak jsem uměla.dcery se vdaly a tím moje povinnost skončila. dnes už mají své děti a ty mi taky nic neříkají, je to smutné a trápí mě to,ale nic necítím, dnes jsem v důchodu a jsem ráda sama.taky jsem jiná,miluji svého pejska a je mi fajn

Mata69 16. 8. 2015 | 09:32

Elynor: mám na mysli třeba zrovna to podvázání, vím jaké podmínky byly - nevíme jak starý ten příběh je. Vyjádření gynekologa jsem chápala tak, že jiné co děti chtějí je ne a ne mít a ona nemá potíž otěhotnět. Budiž, těžko říci jak to řeší.

Elynor 16. 8. 2015 | 09:09

Mata69: a jak se měla zařídit? Píše, že její gynekolog to pokládá za ironii osudu - čili zjevně paní je v lékařské péči a nejspíš nějaké druhy antikoncepce využívá. Sterilizace jako metoda antikoncepce je možná teprve od roku 2012, předtím platila směrnice stará 40 let, která dávala ženám taková zákonná omezení, že splnit je bylo skoro nemožné. Takže pak už by té paní zbývalo jedině nešukat - a život bez sexu by byl poněkud omezující, protože sex je základní lidská potřeba a to dost dobře nejde jen tak to někomu zakazovat a vykládat mu, že když nechce děti, tak nemá souložit, aby nemusel na interrupci. Ona ty interrupce nepodstupuje "radši", ale proto, že je to poslední prostředek, když všechno ostatní selhalo.

Mata69 16. 8. 2015 | 08:40

Elynor: jistě že žádná antikoncepce není stoprocentní. Ale sama se řadím k ženám, které otěhotní velice snadno - a mám snad zástup dětí? Nebo chodím co rok na interrupci? Už jen proto, že ta interrupce není žádnej super zážitek (i když to jen tuším, naštěstí nemám os. zkušenost), tak by bylo dobré se proto zařídit jinak ne? Notabene když ví, že děti prostě nechce.

Elynor 16. 8. 2015 | 02:03

Rozhodnutí, zda mít dítě, je osobní věcí každého, a vůbec není potřeba to ostatním nějak vysvětlovat, nebo se za to omlouvat a říkat jim důvody, ať už skutečné nebo vymyšlené... Každému je do toho houby. Prostě ne a tečka. Takže tenhle článek tady vůbec nemusel být ale chápu, že někteří lidi jsou jak jezinky a nedají pokoj a otravují s blbými dotazy, tak třeba to bylo myšleno pro ně. Aby si uvědomili, že se na takové věci nemají žádné právo vyptávat.

Elynor 16. 8. 2015 | 01:59

Mata69: nejspíš proto, že žádná antikoncepce není spolehlivá na 100%, a některé ženy otěhotní, i když se jenom podívají na pánské trenýrky. Ona by to paní jistě raději nepodstupovala - miniinterupce není zážitek, který by si člověk nějak užíval.

Mata69 15. 8. 2015 | 22:32

Nechápu osobu z prvního příběhu - je si tak jistá, že děti mít nechce a jedním dechem pak napíše, že má za sebou několik interrupcí? Proč se tedy nezařídí jinak, proč radši podstupuje interrupce? To mi připadá velice nezodpovědné.

Mata69 15. 8. 2015 | 22:31

BlankasKubíčkem: do jaké doby? Co je na dnešní době tak hrozného? Oproti dobám minulým, kdy se pochopitelně děti taky rodily....Každá doba něco sebou nesla, rizika, nebezpečí, hlad, strádání...Kdyby ti bylo znovu dvacet, měla bys znovu jen ty svoje zkušenosti dvacetileté a nejspíš by tvá rozhodnutí byla stejná.

Babaloo55 15. 8. 2015 | 20:46

Také si nemyslím, že žena, která nechce mít dítě, by byla špatná. Ten výraz špatná je k danému tématu stejně nějak divný. Určitě je lepší nelámat věc přes koleno. Jen u první autorky mě dost udivilo, že byla několikrát těhotná a podstoupila interrupci. To mi zodpovědné nepřipadá. Vzdělání má, jak se může k tomuto problému stavět tak laxně? To mi hlava nebere a nelíbí se mi to. Já, když jsem se rozhodla, že už děti nechci, šla jsem na podvázání vejcovodů. A zdaleka jsem nebyla ve věku, kdy to bylo povoleno. Ale doktor byl rozumný a ani nevím jak, to šlo. Vždycky ze srandy říkám - na sterilizaci šla naše kočka, naše fenka a já. Právě z toho důvodu, abychom nemuseli řešit kam s nimi... :O)

BlankasKubíčkem 15. 8. 2015 | 20:28

Chápu a souhlasím. Není POVINNOSTÍ každé ženy přivést na svět dítě, pokud se na to necítí. Upřímně - být mi znovu 20 a žít život znovu, dnes bych do této doby dítě taky nepřivedla.

Přečtěte si také

Horoskopy

Na finále tohoto pracovního týdne jste se moc těšili, protože se vám povedlo zbavit se smůly a posunout…

Nejčtenější články

Doporučujeme