Něco na zub?

Něco na zub?
V dnešní době konzumujeme mnohem více syrového ovoce, oblíbili jsme si ovocné šťávy. Ovšem to, co prospívá štíhlé linii, nemusí být nejlepší pro naše zuby.

Čistěte i po ovoci Naše babičky tvrdily, že jablíčko před spaním vyčistí zuby. Opak je pravdou. Ovoce obsahuje kromě vitaminů také velké množství kyselin, které naleptávají zubní sklovinu. Navíc zbytky z cukrů ponechané v ústech a mezizubních prostorech mohou způsobit vznik zubního kazu. Takže když dostanete večer chuť na vitaminy, rozhodně před spaním nevynechávejte pravidelné čištění.

Nepodceňujte příznaky Prvních příznaků naleptání zubní skloviny si většinou ani nevšimneme, a proto jim nevěnujeme pozornost. Její postupné ztenčování se projevuje průsvitností na hranách předních zubů a zvýšenou citlivostí. Proto tyto varovné signály nepodceňujte.

Vyčkávací taktika Po konzumaci ovoce či kyselých potravin a nápojů si v žádném případě nečistěte zuby hned. Lékaři doporučují počkat 30 minut, aby se mohl uplatnit neutralizační vliv slin. Urychlená neutralizace Je to jednoduché. Po „kyselém útoku“ na zuby vypláchněte ústa neutrální tekutinou, například vodou. Výhodná je také žvýkačka bez cukru, protože podporuje sekreci slin.

Klepněte pro větší obrázek

Sosáčkama sosáme Sklovina by měla být vystavována vlivu kyselin co nejkratší dobu, proto se vyhněte dlouhému vychutnávání a usrkávání džusů. Zubní lékaři doporučují pít ovocné nápoje brčkem.

Víno a limo Bohaté na obsah kyselin je také červené i bílé víno. Riziko představují rovněž sycenélimonády, a to jak v klasické, tak v light variantě.

Důsledná péče Šetrná péče specializovanými přípravky dokáže zubní sklovinu posílit a tím preventivně působit proti jejímu ztenčování. Důležité je vybírat měkké zubní kartáčky a pasty se zvýšeným obsahem fluoridu sodného.

Prevence Vzniku zubního kazu můžete předcházet, nebo počínající kaz dokonce vyléčit demineralizací. Z malé tubičky Elmex Gelée dostupné v lékárnách si jednou týdně naneste na kartáček asi centimetrového „červíka“ a po čištění klasickou pastou přejeďte zuby ještě tímto přípravkem. Přebytky vyplivněte, ale nevyplachujte, ať může gel působit do rána. Pomáhá i ke snížení citlivosti bolavých obnažených zubních krčků.

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

ČTĚTE TAKÉ:
Kouzlo granátového jablka - mýty, nebo skutečnost?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je naprosto jisté, že máte rádi své dokonalé pohodlí a potrpíte si na luxusní kousky. Jenže to nejde pořád. Někdy se musíte kapánek omezit a získat tak nový pohled. Momentální utrácení…

Nejčtenější články

Doporučujeme