Nedejte šanci klíšťové encefalitidě!

29. 9. 2008
Nedejte šanci klíšťové encefalitidě!
Klíšťová encefalitida patří mezi onemocnění, kterým lze velice účinně předcházet očkováním. Ke konci srpna bylo v ČR evidováno 353 případů tohoto závažného onemocnění, jeden z nich skončil úmrtím pacienta. K onemocněním by nemuselo docházet, kdyby lidé využívali prevence a nechali se včas očkovat.

Letošní rok lze z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy (KE) považovat za nadprůměrný. Dle informací Státního zdravotního ústavu byl do srpna největší nárůst v počtech onemocnění zaznamenán u věkových skupin od 15 do 65 let. Z dlouhodobého hlediska zůstává nejohroženější věková skupina seniorů ve věku 65 až 74 let, jak v počtech onemocnění, tak i vzhledem k závažnosti a průběhu onemocnění.

Druhý vrchol výskytu klíšťové encefalitidy nás ještě čeká Podle dlouhodobých statistik je výskyt klíšťové encefalitidy největší v období jara, druhý vrchol nás pravděpodobně čeká na podzim. Zvlášť pokud bude teplý a vlhký podzim, který je ideální jak pro aktivitu klíšťat, tak pro houbaře.

Očkovat je možné celoročně Očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné po celý rok. Výhodou očkování je, že chrání proti všem evropským subtypům nebezpečného viru. Očkovací schéma pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1 - 3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5 – 12 měsíců později. Protektivní imunity je dosaženo přibližně po 2 týdnech po podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni. Kdo se nestihl naočkovat přes zimu může využít zkrácené schéma, které je vhodné pro použití během teplých měsíců a na podzim. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za 2 týdny a třetí dávka za 5 – 12 měsíců. Imunity je i zde dosaženo přibližně po 2 týdnech po podání druhé dávky. Jak u schématu pro chladné měsíce, tak u zkráceného schématu, by mělo k prvnímu přeočkování dojít po 3 letech. V případě vakcíny FSME-IMMUN dále následují přeočkování každých 5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval.

Příznaky a průběh nemoci V současnosti není známa léčba klíšťové encefalitidy postihující původce nemoci. Probíhá jako nehnisavý zánět mozkových blan či zánět mozku. K nákaze obvykle dochází v přírodě po přisátí infikovaného klíštěte nebo pitím nepasterizovaného mléka nebo při odstraňování klíštat ze psů a koček. Onemocnění mívá dvoufázový průběh. V první fázi nemoci KE se objevují teploty s necharakteristickými příznaky (únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností). Tyto počáteční příznaky se podobají chřipkovému onemocnění. Poté se nemocnému na pár dnů uleví a cítí se lépe, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient cítí daleko hůře, to již virus pronikl do mozku. Nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. V této fázi musí být pacient hospitalizován. Při lehčím průběhu nemoci – meningitidě virus postihuje především mozkové pleny. Vede k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází za 2-3 týdny domů, potom následuje několika měsíční rekonvalescence. Těžší forma nemoci, při které virus postihuje mozkovou tkáň se jmenuje encefalitida. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů končí úmrtím.

Proočkovanost je nedostatečná! Proč se lidé vystavují rizikům? V roce 2007 byla proočkovanost proti klíšťové encefalitidě v České republice nízká, dle průzkumu GFK jen 16 procent. Celková proočkovanost v populaci je naprosto nedostatečná a neovlivní zatím nemocnost. Podle zkušeností ze sousedního Rakouska, kde je 88 % obyvatel proti KE očkováno, lze snížení výskytu klíšťové encefalitidy v populaci očekávat až za situace, kdy je očkováno 40 % populace. Účinnost očkovací látky FSME – IMMUN (nejčastěji využívané vakcíny proti KE v České republice) přesahuje 99 %, což lze považovat za maximální ochranný účinek, kterého je možné jakýmkoliv očkováním dosáhnout. Pro srovnání účinnost dalších virových vakcín je uváděna na úrovni od 50 do 80 % pro chřipkové vakcíny, nebo přes 90 % pro vakcíny proti hepatitidám A a B.

Závažnost onemocnění klíšťovou encefalitidou dokládá i fakt, že očkování proti klíšťové encefalitidě bylo Českou infektologickou společností zařazeno mezi doporučená očkování. Příznivou zprávou pro veřejnost je, že zdravotní pojišťovny ve zvýšené míře na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají.

Zdroj: Hauska & Partner

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Láska na vás dnes může číhat na místech, která jsou spojena s obchodem nebo také s cestováním. Žijete-li v manželském vztahu, buďte obezřetnější zejména na návštěvě, kterou jste původně…

Nejčtenější články

Články odjinud