Nedosahujete orgasmu? Možná trpíte jednou z těchto sexuálních poruch | Foto: iStock

Foto: iStock

Nedosahujete orgasmu? Možná trpíte jednou z těchto sexuálních poruch

Patříte k té časti ženského pokolení, pro které je orgasmus nesplněný sen? Za tímto problémem může být spousta faktorů, dokonce i nemoc. Není to váš případ? Pokud ano, neházejte flintu do žita a zkuste problém řešit.

Poruchy orgasmu

Poruchy orgasmu jsou dle odborníků nejčastější sexuální poruchou žen. Na druhou stranu je ale někteří právě vzhledem k rozsáhlému výskytu za dysfunkci ani nepovažují. Podle průzkumů skoro každá desátá žena orgasmus nezažije ani jednou v životě, třetina žen pak vyvrcholení dosahuje jen za velmi specifických podmínek. Ženský orgasmus je citlivější než ten mužský a je ovlivňován celou řadou vnějších i vnitřních faktorů od stresu a partnerských neshod přes nedostatečnou poševní lubrikaci až po nemoci jako cukrovka, poruchy štítné žlázy, nemoci ledvin nebo rakovina děložního čípku. Tato a další onemocnění totiž často snižují prokrvení erotogenních zón, čímž je znecitlivují, snižují množství ženských hormonů nebo způsobují svalové křeče a bolesti. Co všechno tedy může stát za neschopností dosáhnout orgasmu? 

Dosáhnou všechny ženy orgasmu? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Nízká sexuální apetence

Méně formálně se tato porucha často označuje jako nízké libido. Žen, u kterých se nízká sexuální touha projevuje vrozeně, je jen velmi málo. Obvykle se objeví až s postupem sexuálního života ženy a má velmi často duševní příčiny či je spojena s nespokojeností ve vztahu a dalšími partnerskými problémy. Svou roli hraje i únava, životní styl, užívání některých léků a samozřejmě i výskyt jiných sexuálních poruch. Pokud například žena zažívá při sexu bolest nebo není schopna dosáhnout vyvrcholení a uspokojení, její zájem o sex se logicky sníží.

Pokračování 3 / 6

Změna v hormonech

Příčinou neschopnosti dosáhnout orgasmu mohou být také změny ve vylučování ženských pohlavních hormonů, právě proto je častější u žen v přechodu a po něm. Pokles libida mohou způsobit i problémy se žlázami s vnitřní sekrecí, typicky snížená činnost štítné žlázy či potíže s nadledvinkami, ale i celá řada onemocnění. Ta sice nemusejí nutně mít přímý vliv, ale kvůli bolesti, únavě nebo dalšímu diskomfortu vedou ke ztrátě zájmu o sex.

Úroveň sexuální touhy obvykle během života ženy fluktuuje, a proto někdy může dojít ke spontánnímu zlepšení. Pokud tento stav ženu dlouhodobě trápí a stresuje, je potřeba v prvé řadě odhalit příčinu, ideálně s pomocí sexuologa, terapeuta či lékaře.

Pokračování 4 / 6

Vaginismus

Jednou z velmi fyzicky nepříjemných ženských sexuálních poruch je vaginismus, který se projevuje silnými a neovladatelnými křečovitými stahy svalstva poševního vchodu. Kvůli těmto stahům je pro ženu téměř nemožné zažít penetraci, a pokud k ní dojde, je kvůli staženým svalům velice bolestivá. Bolest přitom ženám s vaginismem může přinášet třeba i jen zavádění tamponu či gynekologická prohlídka. Příčina vaginismu bohužel dodnes není zcela jasná a může jít i o několik různých faktorů, psychických i fyzických. Projevuje se například u žen trpících značnou úzkostí či u těch, které prodělaly nějaké trauma, typicky znásilnění. Z fyzických příčin lze uvést kupříkladu dlouhodobou kvasinkovou infekci.

Pokračování 5 / 6

Jak léčit vaginismus?

Léčba vaginismu se v drtivé většině případů neobejde bez pomoci odborníka. „Mohou-li být příčiny psychologické, měla by žena v prvé řadě navštívit psychologa. Až je psychicky připravena, může se po poradě s odborníkem pustit do domácích cvičení s cílem uvolnit a rozšířit poševní vchod. Nácvik penetrace se obvykle prvně provádí prsty, následně je možné použít menší vibrátor. Dobrou zprávou je, že tato léčba bývá často úspěšná,“ říká Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz.

Pokračování 6 / 6

Poznejte svoje tělo

Ve velkém množství případů však za neschopností užít si orgasmus stojí psychické problémy jako stres či špatně fungující partnerský vztah, ale i takové faktory jako nedostatečná komunikace mezi partnery, kdy žena není schopna partnera navést k tomu, co jí dělá dobře a co k vyvrcholení potřebuje. Pokud jsou příčiny spíše fyziologické, ale není prokázána nemoc, uplatňují se v léčbě poruch orgasmu zejména cviky svalů pánevního dna a autoerotika. I dobré poznání vlastního těla je totiž pro ženu s ohledem na vyvrcholení mimořádně přínosné.

Doporučujeme

Články odjinud