Nedostatek jodu

17. 9. 1999
Nemoci štítné žlázy patří mezi choroby hromadného výskytu, neboť postihují až osm procent obyvatelstva. Nejčastější příčinou poruchy štítné žlázy je nedostatek jódu.

Nedostatek jodu

Nemoci štítné žlázy patří mezi choroby hromadného výskytu, neboň postihují až osm procent obyvatelstva. Nejčastější příčinou poruchy štítné žlázy je nedostatek jódu.
Vedoucí lékař Endokrinologického ústavu Václav Zamrazil přiznal, že v České republice je jodový deficit zvládnut jen částečně

Středně závažným nedostatkem jódu trpí v České republice asi 15 procent žen a zhruba osm procent dětí, který se může nepříznivě projevit na jejich tělesném, duševním i pohlavním vývoji. V dospělosti a ve vyšším věku může vážně ohrozit činnost štítné žlázy.

I mírný nedostatek jódu se podle Zamrazila projevuje v těhotenství a při kojení, kdy způsobuje poruchy vývoje plodu a novorozence, zejména činnosti mozku. Kuchyňská sůl je obohacena jódem, avšak jód není přítomen v průmyslově používané soli, která se používá v pekárnách a při výrobě uzenin.

Štítná žláza trpí také poruchou autoimunity, při níž je narušena vnitřní organizace ochrany organismu. Autoimunitní poruchy štítné žlázy postihují zejména ženy ve věku nad 45 let. V této kategorii jimi trpí deset až 15 procent žen. Tyto choroby bývají spojeny s dalšími závažnými nemocemi, například cukrovkou.

Snížená funkce štítné žlázy zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Endokrinologický ústav se snaží zvýšit znalosti lékařů, aby včas rozpoznali poruchy štítné žlázy a pod vedením endokrinologa ji mohli léčit a současně usiluje o zvýšení počtu endokrinologů.

Začátky onemocnění endokrinních žláz autoimunitního původu se často projevují jako únava, bolest svalů, zvětšení uzlin, přestože běžná laboratorní vyšetření neprokazují závažnější nemoc.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Udržujte si dobré vazby v rodinném kruhu. Jen tak budete pořád spokojení a dočkáte se podpory v krušných časech. Nevyhýbejte se lehkým sportovním činnostem, ale dávejte si pozor třeba na…

Nejčtenější články

Doporučujeme