Nejčastější mýty o rakovině prsu. Znáte je?

18. 1. 2015
Nejčastější mýty o rakovině prsu. Znáte je?
Každá bulka v prsu je rakovina, v ohrožení jsou pouze ženy, podprsenky podporují vznik nádorového bujení, … V naší populaci koluje mnoho nepravdivých tvrzení o rakovině prsu. Pojďme poodhalit roušku tajemství osmi nejčastějších mýtů o nádorech prsní tkáně.

Mýtus č. 1 – Každá bulka v prsu znamená rakovinu

Pravdou je, že rakovina prsu se může projevit hmatatelnou bulkou v prsní žláze. Avšak 80 % hmatných útvarů v prsu je nenádorového původu. Nejčastěji se jedná o cysty (dutiny vyplněné tekutinou) nebo o shluky vaziva. V každém případě, pokud nahmatáte v prsu podezřelý útvar, nepropadejte panice a navštivte co nejrychleji svého lékaře.

Mýtus č. 2 – Riziko nezávisí na věku

Rizikových faktorů pro vznik rakoviny prsu je hned několik. Mezi nejdůležitější jednoznačně patří genetická zátěž a věk. Ženy do 40. roku života mají riziko vzniku rakoviny prsu asi 1 : 227, tedy velmi nízké. Poté riziko velmi razantně stoupá, v šedesáti je pravděpodobnost nádorového bujení prsu asi 1 : 28, a v 85 letech dokonce 1 : 8!

Mýtus č. 3 – Nositelé vrozených mutací genů vždy onemocní rakovinou

Geny zodpovědné (nejen) za rakovinu prsu se nazývají BRCA. Jejich vrozenými mutacemi mohou být postiženi jedinci obou pohlaví. Ne každý z nich však musí ve svém životě onemocnět rakovinou prsu nebo jiného orgánu. Poškození genů BRCA totiž „pouze“ zvyšuje pravděpodobnost vzniku nádorového bujení. Avšak velmi významně. U žen s mutací BRCA je asi pětkrát vyšší riziko rozvoje rakoviny prsu a vaječníků.

Mýtus č. 4 – Mamografie zvyšuje riziko rakoviny prsu

Mamografie sice používá rentgenové záření, avšak ve velmi nízkých dávkách. Jedno mamografické vyšetření je přibližně rovno dávce, kterou člověk získá z okolního prostředí za celý rok. Na druhou stranu se vůbec nedá srovnat s ročním kouřením jedné krabičky cigaret denně, v tomto případě jsou dávky záření mnohonásobně vyšší. Mamografie tedy reálně nemá žádný podíl na zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu.

Mýtus č. 5 – Odstranění celého prsu zvyšuje šanci na přežití

Radikálnost operace závisí především na pokročilosti nádorového bujení. U včasně zachycených nádorů není potřeba odstraňovat celý prs. V případě pokročilých nálezů je však zapotřebí zvolit co nejradikálnější operaci. Preventivní odstranění prsní žlázy se však jednoznačně uplatňuje u jedinců s mutací genů BRCA.

Mýtus č. 6 – Podprsenky zvyšují riziko rakoviny prsu

Nepravdivá tvrzení obviňovala kostice podprsenek z útlaku mízního systému prsní žlázy, což mělo vést k hromadění toxických látek v prsu a rozvoji zhoubného bujení. Tyto domněnky byly ale široce vyvráceny ve vědeckých výzkumech. Těsnost oblečení tudíž nemá nic společného s rakovinou prsu.

Mýtus č. 7 – Muži nejsou v ohrožení

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, obzvláště pokud jsou nositeli genové mutace BRCA. V České republice ročně onemocní rakovinou prsu několik desítek mužů. Jejich vyhlídky jsou poněkud horší než u žen, jelikož nejsou s nemocí seznámeni a příznakům v časných fázích bujení nepřikládají příliš velký význam.

Mýtus č. 8 – Rakovině prsu lze úspěšně předejít

V současné době neexistuje žádný postup, který by úplně vyloučil riziko rozvoje rakoviny prsu. Zásady zdravého životního stylu a zanechání kouření významně snižují pravděpodobnost vzniku nádorového bujení, ale nedokážou mu zcela předejít.

Zdroj: www.ulekare.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Venuše má svou opozicí zaděláno na víření určitého nesouladu. Důvodem mohou být finance či vměšování někoho třetího do vašeho partnerského vztahu. Potřebujete si ujasnit, co budete dál…

Nejčtenější články

Články odjinud