Nejčastější příznaky long covidu a jak s nimi bojovat. Co všechno pomůže? | Foto: iStock

Foto: iStock

Nejčastější příznaky long covidu a jak s nimi bojovat. Co všechno pomůže?

Většina lidí se po covidu uzdraví během několika týdnů bez vážnějších následků. Ovšem řada pacientů bojuje s přetrvávajícími symptomy dlouhé měsíce po té, co jim virus z těla vymizel. Jak se poprat s nepříjemným syndromem zvaným "long covid" neboli dlouhý covid?

Až 30 procent lidí pociťuje následky covidu

Long covid není nic příjemného a sama vím, o čem mluvím. Nemoc jsem proděla na konci března, skončila jsem v nemocnici a stále ještě nejsem fit. Trpím neuropatickými bolestmi, únavou a oteklými kotníky. Je to opravdu velmi nepříjemné.

Vědci odhadují, že dlouhodobými obtížemi spojenými s onemocněním covid-19 trpí 25 až 30 procent lidí, kteří touto novodobou chorobou onemocněli. Podle analýzy, která byla zveřejněna v JAWA Network Open, přibližně 75 procent pacientů se středně těžkým nebo těžkým průběhem nemoci mělo v následujících měsících alespoň jeden příznak syndromu nazývaného jako dlouhý covid.

Trápí vás únava? Pomoci mohou i bylinky. Jaké? Podívejte se na video: 

Podle neurologa Matthewa Ashleyho z Neurologického centra v Kalifornii je velmi těžké definovat, co všechno vlastně do kategorie "long covid" spadá. Existuje totiž spousta vážných dlouhodobých následků nemoci covid-19, u kterých je ale těžké říct, zda jejich příčinou je, nebo není covid. "Sem patří například mrtvice, srdeční infarkt, plicní embolie a podobně. Pak je tu skupina lidí, kteří strávili týdny v nemocnici na JIP a pociťují komplikace spojené s hospitalizací. No a pak jsou tu další, kteří v nemocnici sice neskončili, ale i po uzdravení se z covidu se potýkají dlouhodobě s dušností, bolestmi hlavy, kloubů či s mozkovou mlhou," říká neurolog.

Pokračování 2 / 4

Dlouhý covid provází různé bolesti a špatné soustředění

Mezi nejčastější postcovidové obtíže patří právě únava, potíže se soustředěním a pozorností, bolesti hlavy, kloubů a svalů, nevolnost, necitlivost nebo brnění v rukách či nohách, časté močení, přetrvávající dušnost či potíže s čichem a chutí. Matthew Ashley říká, že spousta lidí uvádí, že se cítí kognitivně „mimo“. Jiní popisují problémy i s tak jednoduchými věcmi, jako je placení účtů či posílání emailů.

"Intenzita negativních pocitů se liší člověk od člověka, ale spousta z nich má potíže s prováděním i základních denních činností, jako je nakupování, natož pak návrat do práce, cvičení či péče o rodinu," říká neurolog.

Pokračování 3 / 4

Jak se z toho dostat?

Popravdě to zřejmě nevědí pořádně ani lékaři. Covid-19 je nový virus, s nímž se teprve sžíváme a jeho následky se učíme akceptovat. Docentka epidemiologie z Columbia University Mailman School of Public Health Mady Hornig říká, covid-19 má schopnost infikovat a ovlivňovat spoustu různých tělesných tkání. Stres z probíhající nemoci je pak dalším faktorem, který zjevně zhoršuje obtíže.

"Poslouchejte svoje tělo. Pokud se cítíte vyčerpaní, zkuste víc spát. Zjistěte, jak jste na tom se spánkovou hygienou. Další výzvou může být návrat k cvičení. Jděte na to ale pomalu a netlačte na sebe. Myslím, že je rozumné postupovat extrémně opatrně a hlídat si svoje pocity," doporučuje epidemioložka. Rozhodně neuškodí užívání nejrůznějších vitaminů a minerálů, zdravá strava, a především co nejméně stresu. Každopádně jde v případě long covidu o běh na dlouhou trať.

Pokračování 4 / 4

Očkování dává naději

Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, nedávno v rozhovoru pro CNN uvedl, že podle nejnovější studie se lidé s long covidem cítili po očkování mnohem lépe a řada jejich obtíží se zmírnila nebo zcela zmizela. Účastníci studie byli požádáni, aby počkali jeden týden po první dávce vakcíny, aby se ujistili, že jejich odpovědi nebudou ovlivněny vedlejšími účinky vakcíny. Studie následně zjistila, že 57,7 procenta lidí zaznamenalo zlepšení postcovidových symptomů, 24,6 procenta uvedlo, že se jejich příznaky nezměnily a 18,7 procenta uvedlo, že došlo ke zhoršení příznaků. Každopádně nejnovější výzkumy dávají lidem s dlouhým covidem naději.

Doporučujeme

Články odjinud