Nejhezčí pohled na Benátky severu

Nejhezčí pohled na Benátky severu

[Soutěž] Prodloužený víkend vám bude stačit na poznání všech zajímavostí Stockholmu, města přezdívaného Benátky severu, zvlášť když jako dopravní prostředek použijete loď.

Město plné zeleně se rozkládá na čtrnácti ostrovech. Obyvatelé Stockholmu se s vodním živlem za dlouhá staletí sžili velmi elegantně. Váží si ho, opatrují a krotí ho se skandinávským respektem. Jinak to ani nejde. Stockholm vznikl v místech, kde se jezero Mälaren spojuje s Baltským mořem. Bylo by proto škoda navštívit ho jen suchou nohou. Máte tu bezpočet možností nalodit se a poznat nejen jeho centrum, ale i okolí celého souostroví.

Pokud vás zajímají především památky, naloďte se v samém centru Stockholmu na Stadshuskajenu na palubu lodi a vydejte se směrem na západ, za majestátním královským letním palácem Drottningholm na ostrově Lovön. Tento architektonický skvost je od roku 1991 zapsán na Seznamu světového bohatství UNESCO a turisty sem kromě historických artefaktů nesmírné hodnoty láká hlavně fakt, že zde i dnes žije švédská královská rodina.

Během zhruba hodinové plavby k ostrovu navíc zahlédnete velkou část stockholmských dominant (panoráma Gamla Stanu – starého města; stockholmskou radnici). Jestli jste ale spíše romantického založení a chcete si užít souostroví v jeho divokosti, vypravte se lodí na opačnou stranu, na východ, na otevřené moře. Vyberte si buď nedaleký ostrov Vaxholm, proslulý zejména mezi umělci a milovníky umění, nebo vzdálenější ostrov Sandhamn, kde je nádherné pobřeží s malebnou atmosférou tradiční námořnické osady.

Ten, kdo má na Stockholm opravdu málo času a chce nohy alespoň symbolicky smočit v tamních vodách, může si třeba na ostrově Djurgarden u většiny kaváren a restaurací půjčit kánoe, kajaky nebo třeba jen šlapací loďky (např. Brunnsvikens Kanotklubb).

Pohled na Stockholm je tedy nejkrásnější z paluby lodi. Proto nechte auto raději doma, respektive na pražském letišti, kde výhodně zaparkujete a za necelé dvě hodinky budete na letišti Arlanda, odkud můžete jet do centra města autobusem, rychlovlakem a pokud cestujete ve čtyřech, tak se vám už vyplatí zaplatit si taxi.

Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

Doporučujeme

Články odjinud