Komentáře k článku zpět na článek

Blinat 24. 4. 2001 | 18:29

Ahoj lidi, byla jsem před nedávnem na malé výpravě v Egyptě a musím říci, že je to neopakovatelný zážitek. Ráda bych se tam vrátila zpátky, ale jelikož mí přátelé neakceptují moji stránku dobrodruha, hledám nějakého člověka, který by se se mnou vrátil, jak já říkám domů - do Egypta. Chtěla bych tam zkusit aspoň chvíli žít. Máte-li někdo odvahu vydat se znovu nebo poprvé do Egypta a splnit si to, co bych chtěla já, ozvěte se na mé emailové adrese: ezatl@seznam.cz a nebo na tel. čísle: 0604/985 583.

Meggy 16. 3. 2001 | 14:59

Do Egypta bych se chtela podivat tento rok.Zajímavější dovolenou si nedovedu představit.Historie Egypta snad láká každého.Proto se mi hodí informace obsažené ve Vašem článku.

Didís 28. 2. 2001 | 18:07

Tak to jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tyto názory. egypt mě hrozně moc láká. Jenže člověk je ovlivněn četbou a televizí a má,podle mého názoru, poněkud skreslené představy. Ale stejně tam hrozně moc chci jet. Doporučili byste nějakou cestovku? Díky

Pauli 22. 2. 2001 | 00:04

Egypt je super.Jeli jsme tyden s lodi po Nilu a vychutnavali vsechny pamatky co po ceste byli.od Luxoru po Asuan.Pak jsme byli tyden u more v super hotelu Sheraton u Hurghady.To nemelo chybu!Priste uz se tesim do kahiry a na Sinai.

Bedy 22. 9. 2000 | 01:19

To se těžko popisuje. Snad jen příměrem: každý určitě viděl nějaký TV dokument, kde slunce zapadá mezi pyramidami v Gíze, pravda je ale ta, že to točí na dálnici a jen při jednom pohledu nejsou vidět ty paneláky. Sfinga je majestátná, ale když tam jsi, tak je to oplocená stavbička dole pod kopcem, po dřevěném chodníku tě dav tlačí dovnitř a pokud nemáš štěstí na ten jeden jediný pohled, tak uvnitř nafotíš jen plot, dav tě vypudí zase rychle ven. Ťplně jinak se to prezentuje, skutečnost je poměrně nezajímavá. A tak je to i s tou svatbou. Jedli, pili, hodovali, nevěsta se pýřila, všichni byli v pohodě, tančilo se, zpívali, starali se o nás jako o nějaké VIP, přitom jsme byli loupáci co šli okolo. Já to fakt neumím popsat. A i když tam jsou lidi převážně s cestovkami, může je to "chytnout" a sami potom budou chtít poznat arabský svět jinak, jako třeba ty. Vidět krásnou arabku kouřící vodní dýmku a vnímat při tom živou kapelu s tanečnicí je nesdělitelné, z pásky už to holt není ono. Někoho to nechytne, ale to přece vůbec nevadí.

jesterka 21. 9. 2000 | 21:28

Nechtěl bys napsat neco bližšího o té svatbě? Mně Egypt zajímal od mala, bohužel jsem na jeho prozkoumání měla jen měsíc. Chtěla bych se ještě někdy vrátit (samozřejmě ne k pyramidám) a zůstat tam delší dobu. Poznat ty lidi blíž. Zkusit s nimi chvilinku žít (v oázách). Taky doufám, že se celá země do té doby nepromění v to, co většina z nás zná od turistických míst. Myslím si však, že by takový kraňoučký článek o Tvém zážitku ze svatby nezajímal určitě jen mne, ale i ostatní.

Bedy 20. 9. 2000 | 22:20

Proč bych tam měl být "jen s cestovkou"? My jsme pro tu jednu nejmenovanou cestovku točili propagační video (aby zájemci v kanceláři viděli co uvidí), dostali jsme se tedy tam, kam se ta většina návštěvníků nedostane. Spíše mám na mysli to, že Egypt je byznysem z turistů tvrdě a viditelně rozdělen. Ti jedni tě otravujou, žijou z turistů a jsou nesmírně drzí a vlezlí. Ti druzí, kteří nejsou na nás závislí, jsou mimořádně přívětiví lidé. V Káhiře nás zmerčili s velkou kamerou večer a ihned nás pozvali na místní svatbu a dalo velkou práci se od těch dobrých lidiček po několika hodinách urvat a jít na kutě. Jenže mě nevyhovuje tato rozpolcenost, proto jsem uvedl, že v Jordánsku by si chování první skupiny (otrapů) nikdo nedovolil. A Petra stojí fakt za to, tady nejde o zpocený tričko, to jsme měli díky těm kilům techniky taky, jde o lidskou slušnost. V Jordánsku ucítíš opravdu svobodu a nezažil jsem ani náznak nějakého problematického chování, byň jsem se potuloval sám nočním Ammanem. Ve většině našich měst bych si toto bezstarostné chování nedovolil. A od toho se oprostit neumím.

jesterka 19. 9. 2000 | 19:46

Ahoj Bedy. Už jsem se bála, že to nikdo nečte a že nikdo nezareaguje.
Tak tedy, zdá se mi, že máš stejný názor jako většina těch, kteří byli v Egyptě jen s cestovkou. Ač jsem těchto bakšišových návrhů dostala tak maximálně pět (tím myslím v Gize),musím Ti dát za pravdu. Jestliže vypadáš jako ten, kdo má a dá, tak se na tebe jen hrnou. Já spíš vypadala, že nemám (propocený tričko, natržený kapsáče, absolutně neznačkový automatický foňák a místo coly litr dobré vody) a tak mě oslovovali jen zřídka. A ani nevypadali naštvaně, že nic nedostali.
Myslím, že pyramidy opravdu nejsou zrovna to nejlepší místo pro poznávání této krásné a příjemné země a jejích obyvatel, ale nevidět tak krásné a historicky cenné stavby, je tak trochu neodpustitelné. Já odtud také nemám ty nejlepší zážitky. Byla jsem moc ráda, když jsem od pyramid vyrazila do Západních oáz. Tam už nikdo nežebral (nepočítám-li děti, pro které byla propiska vítaným dárkem). Naopak, všichni tam byli opravdu báječní. A za celou dobu v Egyptě se nikdo nepokusil mne okrást, i když díky dveřím, které nikdy nikde nešly zavřít (nebo zamknout) k tomu byla spousta příležitostí.
A ještě jedna věc. Když někam jedeš, musíš počítat s tím, že to tam bude trochu jiné než doma. A jako k Praze patří různě se povalující bezdomovci, žebrající tmavé ženy s malými dětmi nebo jen pár cvoků v oranžových "nočních košilích", tak k pyramidám a dalším turistickým místům Egypta patří prostě "bakšišáři". Kdo se však od toho umí oprostit, možná uvidí Egypt i s jeho dalšími problémy a krásami.

Bedy 15. 9. 2000 | 23:38

Budete-li pak dole stát před Sfingou a odmítnete se účastnit fronty rychle dovnitř oplocení a ještě rychleji ven, podívejte se vlevo, je tam hřbitov místních. Používaný. To s sebou nese jistá rizika při focení, ale stojí to za to. Největším problémem bude ale dojít tam, nejde ani tak o vzdálenost, je to cca 200 - 300 m, ihned se na vás nalepí nějakej otrapa, co chce peníze. A tak je to furt. Všude jsou přítomní vojáci, jeden se nabídl, že se s kamarádem vyfotí, zapózuje. Ihned po akci chtěl bakšiš, tak jsem vytáhl předem připravenou papírovou bankovku. Hoch byl nespokojný, významně si pohazoval se samopalem a kamarádovi vytrhl brašnu a udělal mu soukromou osobní prohlídku. Nebyla to ale jednotlivost, turisté jsou okrádáni ve velkém. Velbloudář vám schválně vleze do záběru a vy mu musíte zaplatit, aby vypadl a mohli jste si udělat fotku... blbá země. V Jordánsku (Petra) by si to nikdo nedovolil. Na Egypt se vykašlete.

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli si uvědomíte, proč byl na vás partner naštvaný a udobříte se s ním. Nejde o nic závažného, ale…

Nejčtenější články

Doporučujeme