Nejlepší mobilní aplikace, které se vám budou skvěle hodit při hubnutí

Nejlepší mobilní aplikace, které se vám budou skvěle hodit při hubnutí

Jestli se potřebujete dostat do pohody, zaměřte se nejen na jídelníček a pohyb, ale i na spánek a relaxaci. Skvělým pomocníkem vám bude chytrý telefon a aplikace, které pro vás vybral Pavel Vejnar.

Nabídka mobilních aplikací je pestrá. K těm, které vám představím, často najdete řadu alternativ, kdy největší rozdíl je spíše v grafice než ve funkčnosti. Snažil jsem se, aby co nejvíce aplikací bylo v češtině, i přesto je jich slabá půlka. Vyznáte se v nich ale i bez znalosti angličtiny. Většina z nich je ke stažení zdarma. Pokud se vám ale zalíbí, existuje i placená verze, která nabízí množství užitečných funkcí navíc.

Jídlem to začíná

LOSE IT! pro iPhone a Android

Jedna z nejpropracovanějších aplikací se jmenuje Lose It!, která si dává za cíl zredukovat vaši váhu. Aplikace má čtyři hlavní položky, počítá kalorie a nutriční hodnoty, které jsou rozděleny na proteiny, sacharidy a tuky. Nechybí měření kroků a různé výzvy, třeba pokoření 3600 aktivních minut za měsíc únor.

Aktivními minutami se myslí jakákoli aerobní činnost, což můžou být třeba dvě hodinky intenzivní chůze každý den. Velkou motivací je, když vidíte, že kromě vás do toho jde dalších deset tisíc lidí. V aplikaci si můžete přidat přátele a skrz vzájemnou soutěživost tak dosáhnete lepších výsledků.

KALORICKÉ TABULKY pro iPhone a Android

Zatímco aplikace Lose It! je spíš orientovaná na cizí země a například skenování etiket z českých potravin moc nefunguje, tato aplikace je na tom mnohem lépe. Je v češtině a bezpečně pozná většinu potravin, které si donesete z obchodu. Skenováním etiket tak ušetříte velké množství času při zadávání konkrétních potravin do aplikace.

Samozřejmě třeba jablko čárový kód nemá, ale stačí si ho uložit do oblíbených, abyste ho měli vždy při ruce. Pokud se rozhodnete hubnout, aplikace vám rozumně navrhne, kolik kalorií byste měli za den přijmout. Kromě jídla se tu také setkáte s váhou, pitným režimem a překonáváním svých cílů.

MY DIET COACH pro iPhone a Android

Toužíte po dietě? Tato aplikace bude vaším trenérem. Se zaměřením na snížení hmotnosti si hned při prvním spuštění nastavíte, kolik kilogramů chcete zhubnout a připojíte poznámku, co vás k tomu vede. Od této chvíle vám budou chodit upomínky, že se máte napít vody, sníst nějakou zeleninu, zvážit se nebo si zacvičit. Další motivací jsou výzvy.

Přidáte si například svoje fotografie a aplikace hlídá, abyste se na ně dívali a sledovali svoje pokroky. Další výzvou je i vypití několika sklenic vody. Po jejich splnění budete odměněni. Velmi se mi líbí výzva Zaparkovat si auto dál od domu!

Aplikace vám tak postupně vytvoří návyk na zdravé a pravidelné stravování pomocí drobné hry s postupnými odměnami. Placená verze pak dokáže ještě mnohem víc věcí, jako je vlastní dieta, cvičební plán, počítání kalorií nebo sledování hmotnosti v grafu.

MENÍČKA pro iPhone a Android

Každý občas nestíhá nebo nemá možnost uvařit si chutné domácí jídlo. Aplikace Meníčka velmi účelně plní svoji funkci, protože vám vyhledá restaurace v okolí a přehledně vypíše, jaké kde mají menu. Hledat se dá podle vaší aktuální polohy, výběrem konkrétního města nebo z vašeho seznamu oblíbených restaurací. V současné době je v nabídce už řada měst.

Nejlepším spalovačem tuků je pohyb

NIKE+ RUNNING pro iPhone a Android

Není náhoda, že firma, která se specializuje na sportovní oblečení a obuv má i svoji sportovní aplikaci. Ta je známá po celém světě. Vzhled působí velmi jednoduše. Hned po spuštění se zobrazí celkový počet uběhnutých kilometrů, průměrná rychlost, jakou běháte a množství uskutečněných výběhů. Velkým tlačítkem Run zahájíte nastavení běhu.

Buď sportujete uvnitř a mobil vás měří pomocí pohybového čidla, to znamená, že ho musíte mít u sebe třeba v kapse, nebo sportujete venku a mobil zaměřuje vaši polohu přes GPS souřadnice. Na výběr máte i z různých typů výběhů. Kdo při běhání používá sluchátka, je jednoduché si zde pustit svůj oblíbený playlist.

SPORTS TRACKER pro iPhone, Android a Windows Phone

S touto aplikací mám již nasportováno 3880 kilometrů. Používám ji už léta a stále skvěle funguje. Oproti Nezaměřuje se jen na běh, ale monitoruje veškeré aktivity. V nabídce je 28 různých sportů. Lze si nastavit, aby aplikace přerušila záznam trasy, pokud se zastavíte. Pokud jste si koupili měřič tepu nebo tachometr disponující Bluetooth technologií, lehce jej s aplikací propojíte.

RUNTASTIC PEDOMETER pro iPhone a Android

Víte, že byste měli denně ujít alespoň 10 000 kroků? Spočítat to za vás zvládne váš telefon. Kromě kroků vypočítá i ujitou vzdálenost, zobrazí rychlost a spálené kalorie. Jedinou nevýhodou je zvýšené vybíjení baterie, které je znatelné. Pokud však máte iPhone 5s nebo novější, vybíjení baterie nepoznáte.

RUNTASTIC TRAINING PACK pro iPhone, Android a Windows Phone

Tento balík čtyř aplikací zahrnuje Runtastic Push-Ups (kliky), Runtastic Sit-Ups (sedy lehy), Runtastic Squats (dřepy) a Runtastic Pull-Ups (přítahy). Jde o aplikace zabývající se cviky, ke kterým vám stačí pouze váha vašeho těla. Například díky Push-Ups uděláte 100 kliků v kuse za tři měsíce tréninku. Trénink je postaven tak, abyste to zvládli.

První lekce začíná na 2–3–4–3–2, čísla jsou počty kliků, pomlčky pak pauzy mezi sériemi. Takto se počty postupně zvyšují. Na konci prvního měsíce uděláte 20 kliků v kuse, po dvou měsících jich zvládnete 50 a po třech celou stovku. Aby program viděl, že nešvindlujete, musíte si dát mobil pod sebe a on pomocí osvětlovacího čidla pozná, že jste se přiblížili téměř k němu a vyhodnotí to jako jeden klik.

Pokud celou sérii neodcvičíte, budete ji při dalších cvičeních opakovat do té doby, dokud ji nezvládnete. Notifikace vás umí upozornit na to, abyste na cvičení nezapomněli. Ostatní tři zmíněné aplikace fungují na podobném principu.

MUSCLE 2 pro iPhone, Android a Windows Phone

Vývojářské studio 3D4MEDIAL láká k posilování odborně. Základem je 3D model člověka bez kůže, se kterým si můžete otáčet. Přesně vidíte, který sval se kde nachází a odkud kam vede.

Po ťuknutí na vybraný sval se vám zobrazí nabídka cviků, kterými je možné sval posilovat. U konkrétního svalu máte vždy na výběr z velkého množství cviků. Jednou z položek je i protahování, které je nezbytné před a po cvičení. Pokud se rozhodnete pro konkrétní cvik, dalším ťuknutím na něj se ukáže animace, jak cvik vykonávat a také je tu komentář, k čemu je dobrý a jak ho správně cvičit.

GYM RADIO pro iPhone, Android a Windows Phone

Motivace! To je nejdůležitější slovo, které měli autoři v hlavě při tvorbě této aplikace. GYM Radio obsahuje nejlepší motivační hudbu pro každý fyzicky náročný trénink. Na výběr máte ze tří žánrů. Cardio se vás snaží rozpohybovat a udržet v pohybu, Gym je ideální do posilovny a Hardcore je tvrdá hudba pro tvrdý trénink. Každý den je databáze obohacena o nové písničky, takže se vám hudba jen tak neoposlouchá.

Občas je nutné se zastavit a relaxovat

FOOT MASSAGE MAP pro iPhone

Reflexní masáž pochází z východní medicíny a využívá body na noze k ovlivnění orgánů a energetických drah v těle. Mačkáním nebo hlazením těchto bodů se dá zjistit řada problémů tím, že dojde ke změně citlivosti nebo bolesti příslušného bodu. Následnou masáží spodní části nohy lze problémy zmírnit nebo i odstranit. Aplikace Foot Massage Map vám ukáže, kde se tyto body nacházejí. V podmenu se dá hledat mezi příznaky, kterými může být třeba rýma a následně vám aplikace ukáže, který bod na chodidle je s tím spojen.

JÓGA PRO HUBNUTÍ pro Android

Jóga si hodně zakládá na duchovnu a emocích, a tím se i snaží regulovat tělesnou hmotnost. Díky cvikům by mělo být možné přivést tělo do rovnováhy již po několika lekcích. Na tvorbě aplikace se podíleli profesionálové, kteří se snažili posloupnost cviků nastavit přesně pro snižování váhy. Abyste cvik prováděli správně, je názorně předveden a popsán. Poté se spustí časovač pro setrvání určité doby v poloze.

INSTANT HEART RATE pro iPhone, Android a Windows Phone

Zkoušeli jste si někdy měřit tep? A víte, že to dokáže i váš telefon? Pomocí aplikace Instant Heart Rate to jde snadno. Stačí prst přiložit na čočku fotoaparátu, dioda od blesku ho prosvítí, a tím, jak se do prstu pumpuje krev, tak nepatrně mění červenou barvu. Tak se najde perioda změny barvy a zároveň i váš tep. V medicíně se tato metoda využívá už dávno a je velmi přesná.

Spát efektivně a vstávat příjemně

SLEEP CYCLE pro iPhone a Android

Víte, že existují dvě fáze spánku? Spánek REM je hluboký, který vám dodává energii na další den. Celou noc se pak střídá s lehkým spánkem, kdy se převalujete, a zdají se vám zapamatovatelné sny. Pokud vám budík zazvoní v lehkém spánku, probuzení je příjemné a necítíte se tak unaveni.

Chytrý budík Sleep Cycle dokáže zjistit moment, kdy se v něm nacházíte a probudit vás. Aby to poznal, je nutné mobil položit na noc na postel kdekoli vedle vás. On vás pak probudí ve zvolený čas, respektive ve zvolený časový okamžik, který si nastavíte, a který bude nejvhodnější.

Ráno si pak můžete zkontrolovat graf, jak moc jste se hýbali a uvidíte i přehlednou statistiku s délkou spánku a s procentuálním vyjádřením kvality spánku. Zajímavý je pak týdenní přehled s délkou spánku.

SLEEP AS ANDROID pro Android

I tato aplikace obsahuje již zmíněnou funkci inteligentního buzení, který rozeznává fáze spánku a vy tak začnete den bez únavy. Umí rozpoznat i chrápání a mluvení ze spaní. Pokud i chrápete, aplikace na vás zamlaská.

Uspávat se můžete pomocí nastavených playlistů a ráno vás do akce dostane pokročilý budík. Pokud si jej aktivujete, musíte pro vypnutí budíku například spočítat jednoduchý matematický příklad, mávat telefonem nebo třeba vyfotit QR kód v koupelně. Aplikace obsahuje i tipy na zkvalitnění spánku.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud