František Němec se narodil v Sezimově Ústí do rodiny elektrikáře Foto: Profimedia

František Němec se narodil v Sezimově Ústí do rodiny elektrikáře Foto: Profimedia

Odmalička ho bavilo divadlo a na gymnáziu se přidal k ochotníkům Foto: Profimedia
Po maturitě úspěšně složil zkoušku na vysněné DAMU Foto: Profimedia
Jeho filmovou kariéru odstartovala role táty Luboše ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku Česká televize
Tomáš Holý byl pro Františka Němce rovnocenným partnerem Česká televize / ČSFD.cz
16
Fotogalerie

Nejlepší role Františka Němce: Ztřeštěný táta Luboš i nesmělý doktor Gregory

Díky svému podmanivému hlasu i vzezření gentlemana si mohl jeden z nejvýraznějších českých herců své doby střihnout ty nejrozmanitější role. Komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny se staly nesmrtelnými nejen díky malému Vaškovi, ale především jeho tátovi v podání herce Františka Němce.

Stvořený pro divadelní prkna

Narodil se v Sezimově Ústí do rodiny elektrikáře, a protože ho už odmalička bavilo divadlo, na gymnáziu se rád přidal k ochotníkům. A měl jasno. Po maturitě František Němec úspěšně složil zkoušku na vysněné DAMU a už během studií dostal příležitost ukázat, co za talent v mladém adeptovi na herectví dřímá. V Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou) si střihl roli v představení Fráni Šrámka Měsíc nad řekou. Po absolvování DAMU působil v Městských divadlech pražských, nejvíc mu však k srdci přirostlo Komorní divadlo. Na divadelních prknech exceloval v mnoha rolích, nechyběl Hamlet, Faust nebo profesor Higgins v komedii Pygmalion a spousta dalších charakterních a psychologicky komplikovaných rolí napříč téměř všemi vyhlášenými divadly v Praze.

Jak se z dramatu Jak vytrhnout velrybě stoličku stala komedie? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Gentleman, policajt i nesmělý doktor

Podobné role mu kromě talentu „zajišťovala“  jeho tak trochu morousovitá tvář, stejně jako hluboký hlas a vizáž gentlemana. A tohoto koktejlu si brzo všimli i filmaři, i když herec po stříbrném plátně zrovna nijak netoužil. Jeho první větší rolí byl židovský mladík Dany ve válečném dramatu Transport z ráje, následovaly filmy Svatba s podmínkou, 7 zabitých nebo trezorové drama Ucho, kde si zahrál menší roli policisty. Objevoval se i v televizních seriálech, a to v těch divácky nejoblíbenějších: Byl jednou jeden dům, Muž na radnici nebo Nemocnice na kraji města, kde si střihl nesmělého doktora Řehoře alias Gregoryho.

Pokračování 3 / 5

Z horolezce sanitářem

Na konci 70. let pak dostal od úspěšné režisérky dětských filmů Marie Poledňákové nabídku na úplně jiný žánr, než byl zvyklý. Temperamentní horolezec a náčelník horské služby Luboš Rychman alias znovunalezený tatínek malého neposedy Vaška byl pro Františka Němce velkou výzvou, která ho však proslavila. Komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku u diváků zabodovala natolik, že režisérka Poledňáková už po roce natočila pokračování o tom, jak dostat onoho tatínka do polepšovny (Jak dostat tatínka do polepšovny). A poté už se nabídky od filmu jen hrnuly. Ovšem nutno říci, že se herec vrátil zase do vážnějšího módu. Z lékaře Řehoře v Nemocnici na kraji města se stal sanitář Evžen v seriálu Sanitka, v kriminálních dramatech ztvárňoval především policejní vyšetřovatele.

Pokračování 4 / 5

Pořád pracuje

Nezapomenutelný je i jeho klidný a lehce usurpovaný manžel a otec v kultovním filmu Samotáři nebo neúspěšný spisovatel v detektivce Manželka Ronalda Sheldona. Němcův podmanivý hlas byl zúročen i v dabingu. Jen si vzpomeňte na detektiva Jeffa Randalla v britském seriálu Randall a Hopkirk nebo sira Humphreye Applebyho v Jistě, pane ministře. Právě jim dal díky svému hlasu punc originality. Před čtyřmi lety jej s jeho seriálovou láskou z Nemocnice na kraji města Janou Štěpánkovou svedla znovu dohromady divadelní role ve hře Pardál. Zahrál si starého, slepého a dementního otce, který své dceři dělá ze života hotové peklo. V roce 1989 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, za roli dirigenta Wilhelma Furtwänglera v Harwoodově hře Na miskách vah získal pro rok 1998 Cenu Thálie.

Pokračování 5 / 5

Letos oslaví půlkulatou svatbu

O soukromém životě Františka Němce se toho moc neví. V roce 2013 zřejmě vinou těžké cukrovky a veder zkolaboval před divadelním představením. Jinak žije v ústraní, jen nerad dává autogramy. Za rok oslaví osmdesátiny, letos s manželkou Ivanou pro změnu 50. výročí svatby. Spolu mají dvě dcery, z nichž starší pracovala ve správě opery a baletu v Národním divadle, mladší jako produkční Komorní filharmonie. Díky nim je už čtyřnásobným dědečkem.

Doporučujeme

Články odjinud