Nejlepší role Květy Fialové. Prohlédněte si je ve fotografiích

27. 9. 2017
Tornado Lou v parodii na westerny Limonádový Joe, kněžna v Babičce nebo role babičky v komedii S tebou mě baví svět, ve všech těchto rolích a v mnoha dalších Květa Fialová přesvědčovala, že je vynikající herečka.

Kdo by neznal a nemiloval Květu Fialovou. Zazářila jako barová zpěvačka Tornado Lou v Brdečkově a Oldřicha Lipského parodii na divoký západ Limonádový Joe (1964). Protože neuměla zpívat, pěvecký part za ni nazpívala zpěvačka Yvetta Simonová. Podobné role si zopakovala i ve filmu Fantom Morisvillu (1966), komedii Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967) nebo v detektivce z cyklu Hříšní lidé města pražského Partie krásného dragouna (1970).

Podívejte se na ukázku z filmu Limonádový Joe, kde si Květa Fialová zahrála svou nejslavnější roli Tornado Lou:

Květa Fialová se narodila 1. září 1929 na Slovensku, v obci Vel'ké Dravce v okrese Lučenec. Doma už na ni čekala starší sestra. Jejich rodiče byli oba lehce tělesně postižení – tatínek pilot spadl s letadlem a chodil špatně, maminka měla místo nohy protézu. Jejich manželství bylo bouřlivé, tatínek byl prudká povaha a rodiče prý nebyli daleko od rozvodu. Manželství paradoxně zachránila 2. světová válka, která je semkla dohromady.

Z jejího konce si však mladá Květa odnesla své životní trauma – znásilnili ji dva ruští vojáci. Toto ovlivnilo jednak její celoživotní vztah k mužům, ale vštípilo i odmítavý postoj ke komunistickému režimu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kromě výše zmíněných rolí Květa Fialová často hrála i šlechtičny, kněžnu si zahrála jak v Ostře sledovaných vlacích (1961), tak Babičce(1971). Slušný prostor jí poskytla i televize. Objevila se například v seriálu Hříšní lidé města pražského(1968), Třicet případů majora Zemana (1974) nebo v záznamu slavného představení Divadla ABC Charlieho teta.

Její kariéra plynula bez větších propadů a s přibývajícím věkem měnila svůj herecký typ z osudových žen na zralé elegantní dámy, maminky a babičky. Taková byla hraběnka Thunová v parodii Adéla ještě nevečeřela (1977), maminka studenta Boba v Létu s kovbojem (1976), maminka Samková v Půl domu bez ženicha (1980) nebo babička v komedii století S tebou mě baví svět (1983).

Včera, v úterý 26. září ráno však Květa Fialová zemřela. V požehnaném věku 88 let, po dlouhé nemoci, která ji odřízla od světa. Už před třemi lety prodělala krvácení do břicha a infarkt, od té doby se na veřejnosti neobjevovala a poslední tři roky strávila Květa Fialová v Alzheimer centru. Květě Fialové nyní selhalo srdce, poté, co se její stav zhoršil, byla převezena na kardiologii do jedné z pražských nemocnic, kde zemřela.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nedorozumění, které visí ve vzduchu, by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, které nedokážete jen tak vymazat ze svého života. Zkuste se se svým známým domluvit na tom, co je pro vás v současné…

Nejčtenější články