Nejlepší vánoční štóla: Upečte si kynutou, tvarohovou, máslovou či drážďanskou!

25. 11. 2022
První adventní neděle klepe na dveře a s ní i přípravy na Vánoce. Pomalu je čas začít chystat některé druhy vánočního cukroví, aby na Štědrý den bylo lahodné. Mezi tradiční vánoční dobroty, které je třeba péct s předstihem, patří i kynutá vánoční štóla. Zkusit však můžete také recepty na tvarohovou či máslovou.

Kynutá vánoční štóla

Suroviny

600 g rozinek
100 g mandlí
75 g pomerančové kůry
75 g citronové kůry
kůra z bio citronu
120 ml rumu
80 g kvasnic
5 lžic vlažného mléka
trochu cukru na kvásek
1 kg mouky
500 g másla
150 g cukru
1 lžička soli
pečicí papír
hliníková fólie

Postup

Jako první krok si naložte rozinky, mandle (již předem nasekané, uvařené a vysušené) a citrusové kůry do rumu. Z čerstvých kvasnic, vlažného mléka a cukru připravte kvasnicovou směs – kvásek a nechte 30 minut. Mezitím si prosejte mouku na pracovní vál a uprostřed vytvořte důlek, do kterého kvásek vlijte. Přidejte máslo, cukr a sůl.

Celou směs začněte zpracovávat – při hnětení postupně přidávejte asi 100 mililitrů mléka. Těsto musí být hladké a nesmí se lepit. Posléze vmíchejte i ingredience naložené v rumu. Těsto zakryjte a nechte ho 30 minut odpočinout.

Poté těsto znovu krátce uhněťte a rozdělte ho na několik částí. Vzniklé části vytvarujte do bochníku – těsto můžete vyválet do čtverce a jeho konce přes sebe překrýt. Nachystejte si plech, vyložte ho pečicím papírem a hliníkovou fólií, aby se štóla nepřipálila. Troubu předehřejte na 180 stupňů a pečte asi po dobu 40 minut – dokud štóla nezhnědne. Vánoční štólu okamžitě po upečení potřete rozpuštěným máslem.

Nechte zcela vychladnout a znovu ji potřete máslem. Smíchejte cukr s vanilkovým cukrem, posypte štólu cukrovou směsí a nakonec moučkovým cukrem. Pevně ji ​​zabalte do hliníkové fólie. Pečte nejméně 3 týdny před konzumací a štólu skladujte v chladu.

Jak na výbornou vánočku? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

První prosincové dny se ponesou v duchu pracovního stereotypu a budete se tak trochu nudit. Nebuďte netrpěliví! Již brzy přijde vaše šance a vy se ukážete před nadřízeným v tom nejlepším…