Nejrozsáhlejší průzkum sexuálního chování

28. 11. 2001
Nejrozsáhlejší průzkum sexuálního chování
Více než jedna třetina dospělých českých občanů (35 procent) má obavy před nákazou HIV/AIDS nebo jinými infekčními nemocemi přenášenými při pohlavním styku, ale mnozí se vůbec nechrání. Tato skutečnost vyplynula z rozsáhlého mezinárodního sexuálního průzkumu.

Nejrozsáhlejší průzkum sexuálního chování

Více než jedna třetina dospělých českých občanů (35 procent) má obavy před nákazou HIV/AIDS nebo jinými infekčními nemocemi přenášenými při pohlavním styku, ale mnozí se vůbec nechrání. Tato skutečnost vyplynula z rozsáhlého mezinárodního sexuálního průzkumu.

Výsledky Celosvětového průzkumu sexuálních postojů a chování značky Durex, který letos proběhl ve 28 zemích světa, ukázaly, že 38 procent české populace nevěnuje žádnou pozornost prevenci šíření HIV/AIDS.
Při příležitostném pohlavním styku by jenom 21 procent trvalo na použití kondomu a 22 procent by se svých partnerů zeptalo na jejich sexuální minulost.
"I když mnozí lidé používají ochranu, vysoký počet těch, kteří dobrovolně podstupují riziko nákazy, je stále varující. HIV/AIDS a další pohlavně přenosné infekce, jako například chlamydie, skutečně ohrožují zdraví obyvatel a značka Durex se bude snažit spolupracovat s českými odborníky z oblasti zdravotnictví s cílem aktivně podpořit velice důležitou osvětu," uvedla Klára Hrubešová, manažerka značky Durex.

Z průzkumu provedeného značkou Durex, předním světovým výrobcem prezervativů, dále vyplynulo, že u sexuálních partnerů v České republice dochází k pohlavnímu styku méně častěji než v předešlých letech. Nyní se milují v průměru 89 krát ročně, zatímco vloni to bylo 99 krát. U německých sousedů se naopak sexuální aktivita zvýšila, a to z 97 na 105 pohlavních styků za rok.
Mladí lidé v České republice však "přicházejí o poctivost" dříve, než je tomu v řadě dalších evropských zemí. V průměru získávají své první sexuální zkušenosti ve věku 17,2 let, kdežto například v Polsku nebo Turecku je to 18,3 let. Dospělí Češi jsou věrnějšími partnery, než je tomu u mnoha jiných národů. V průměru se uváděný počet jejich sexuálních partnerů pohybuje kolem 6,9, zatímco u Američanů je to 14,3 a u Francouzů 13,2.

"Jde o nejrozsáhlejší průzkum, jaký doposud značka Durex provedla. Zabývá se přístupem k sexu a sexuálním chováním lidí ve 28 zemích celého světa, včetně České republiky," uvedla dále Klára Hrubešová.
Z průzkumu také vyplynulo, že v českých školách se žáci poprvé setkávají se sexuální výchovou v průměrném věku 13,6 let. Téměř jedna pětina (16 procent) školáků však uvedla, že sexuální výchovu nikdy neměli.

Nejvíce dospělých Čechů (19 procent) uvedlo, že by se o sexu nejraději poučili od své matky, zatímco 15 procent by si raději vybralo knihy, časopisy a různé osvětové letáky a 12 procent by se obrátilo na profesionály ve zdravotnictví. 17 procent dospělé populace pak považuje sex za nejlepší způsob jak strávit volný čas, ještě vyšší procento (23 procent) však dává přednost společným chvilkám s přáteli, zatímco 16 procent si nejraději dobře pospí.
Více než čtvrtina Čechů (26 procent) by se ráda milovala na pláži a dalších 25 procent dává přednost vířivé koupeli, lázním nebo vaně s horkou vodou. Například 10 procent Italů uvedlo, že se nejraději milují na kuchyňském stole, toto místo však upřednostňují pouhá 4 procent českých dospělých obyvatel.

Při výběru partnera opačného pohlaví je pro 34 % dotázaných na začátku nejdůležitější celkový vzhled. Také osobnost je vysoce ceněna - 23 procent lidí, zatímco smysl pro humor je důležitý pro 12 procent respondentů.


zdroj: PR McCann-Erickson Prague
www.durex.com

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Kolegové se diví, že jste nevrlí a sklíčení. Vždyť plníte svou práci stále dobře, jen pomaleji. Radí vám, ať se tolik nestresujete. Mají pravdu. Zvýšený stres má na svědomí nevhodné…

Nejčtenější články

Doporučujeme