Pyšná princezna Zdroj: Archiv ČT

Pyšná princezna Zdroj: Archiv ČT

O princezně Jasněnce a létajícím ševci Zdroj: Archiv ČT
Princezna se zlatou hvězdou na čele Zdroj: Archiv ČT
Jak se budí princezny Zdroj: Profimedia.cz
Šíleně smutná princezna Zdroj: Archiv ČT
7
Fotogalerie

Nejslavnější a nejoblíbenější české princezny. Kterou máte nejraději vy?

Máte rádi české pohádky? Nejen děti je milují, ale i většina dospělých si bez nich nedovede vánoční svátky ani představit. A vůbec nevadí, že je sledují poněkolikáté. Které pohádky a princezny jsou vaše nejoblíbenější?

Nepřekonatelná Popelka Libuše Šafránkové

Vypočítávat nejoblíbenější princezny a neuvést Popelku jako první by byl hřích. Nejvíce reprízovanou českou pohádku Tři oříšky pro Popelku natočil režisér Václav Vorlíček již před více než 40 lety. Vznikla tehdy v koprodukci s německou televizí a její obrovský úspěch, u nás i v sousedním Německu, je určitě dán hlavní postavou pohádky – Popelkou v podání začínající herečky Libuše Šafránkové. Tehdy ani ne dvacetiletá mladá dívka ztvárnila roli s takovou lehkostí, samozřejmostí a grácií, že ji dodnes miluje celý národ a pohádku si osvojil jako národní poklad.

Kdy pohádku můžete vidět? 24.12. na TV Prima ve 20.15

Pyšná princezna Aleny Vránové

Další pohádkou, kterou musíme uvést na předním místě, je Pyšná princezna. Natočena byla již v roce 1952 a její hlavní hrdinka – pyšná princezna Krasomila v podání Aleny Vránové, okamžitě okouzlila televizní diváky. Možná i právě proto, že po jejím boku vystupoval přitažlivý herec, mladý Vladimír Ráž. Jejich láskyplné pohledy na plátně přerostly v milenecký, později manželský vztah.

Kdy pohádku můžete vidět? 23.12. na TV prima v 15.40

Princezna se zlatou hvězdou na čele Marie Kyselková

Marie Kyselková jako princezna Lada zazářila v roce 1959 po boku zpěváka Josefa Zímy. Veršovaná pohádka je velmi oblíbená i díky dalším hercům, například Martin Růžek exceloval jako král Kazisvět, František Smolík jako otec Lady a Josef Vinklář jako mladičký kuchtík.

Kdy pohádku můžete vidět? 24.12. na ČT 1 v 17.40

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zlatovláska Jorgy Kotrbové

Princezna se zlatými vlasy, pro kterou si jede půvabný princ, aby ji přivedl krutému králi, byla natočena v roce 1973. Hlavní roli ztvárnila později velmi obsazovaná herečka Jorga Kotrbová a jejím hereckým kolegou a princem byl Petr Štěpánek. Pohádka s krásnými písničkami je dodnes velmi oblíbená, a to také proto, že laskavého krále hrál skvělý Ladislav Pešek.

Kdy pohádku můžete vidět? 24.12. na ČT 1 v 9.15

Šíleně smutná princezna Helena Vondráčková

Hudební komedie Šíleně smutná princezna vznikla v roce 1968 a hlavní roli si zahrála a zapívala již tehdy slavná zpěvačka Helena Vondráčková. Po jejím boku se objevil o hlavu menší Václav Neckář a vytvořil s ní nezapomenutelný pohádkový pár.

Kdy pohádku můžete vidět? 24.12. na ČT 1 ve 14.15

Princezna Jasněnka Michaely Kuklové

Pohádka Zdeňka Trošky O princezně Jasněnce a létajícím ševci se stala velmi oblíbenou. Do role princezny obsadil mladičkou Michaelu Kuklovou a ševce, který se stane princem, hrál Jan Potměšil. Pokud mluvíme o hlavních rolích, musíme ji přiřknout i kouzelnému hradu Bouzov, kde se film natáčel.

Kdy pohádku můžete vidět? 25.12. na ČT 1 v 11.10

Jak se budí princezna Marie Horáková?

Jak se budí princezny je dalším skvělým pohádkovým kouskem Václava Vorlíčka. Film na motivy klasické pohádky Šípková Růženka si získal popularitu díky trojici hlavních postav – půvabné princezny Marie Horákové, namyšleného prince Jana Krause a milého nesmělého prince Jana Hrušínského. Excelentně režisér obsadil i další role – vtipného a upovídaného Vladimíra Menšíka do role sluhy, Jiřího Sováka a Milenu Dvorskou či Stellu Zázvorkovou do rolí královských rodičů či Františka Filipovského jako popleteného barona.

Kdy pohádku můžete vidět? 24.12. na TV Prima ve 21.55

Doporučujeme

Články odjinud