Lidé, kteří se cítí bezpečně a jistě ve vztahu s partnerem, uvádějí také, že mají velmi uspokojivý pohlavní život. A podle analýzy patří do skupiny těch, kteří mají sex dokonce nejuspokojivější. Dokážou také mnohem citlivěji předávat svou lásku a emoce.
Naopak jedinci, kteří jsou si ve vztahu nejistí a necítí pocit bezpečí, mají tendenci být úzkostní a vyhýbaví, city a lásku většinou potřebují kompulzivně, či mají nutkání ji ovládat, zažívají častější konflikty se svou sexuální touhou a jsou méně šťastní.
„Naše výsledky dokazují, že nejistí lidé (úzkostně-ambivalentní) mají tendenci být kompulzivní v péči o svého partnera, zatímco lidé náchylní k vyhýbání mají tendenci ovládat a projevovat více konfliktů ve své sexuální touze,“ tvrdí profesor Javier Gomez Zapiain, expert na psychologii sexuality z Baskické univerzity v Bilbau.
Ze studie vyplynulo, že páry lze podle typu afektivního (citového) modelu rozdělit do dvou základních širších skupiny – jisté a nejisté. Nejistá skupina se pak dělí na dvě podskupiny – úzkostné a ambivalentní (vyhýbavé).
„Úzkostní lidé reagují přítulností k partnerovi a kompulzivně o něj pečují, zatímco vyhýbavé typy reagují vyhýbáním se vztahu. Jejich filosofií je: raději nemít, než mít a ztratit. Tito lidé také mají více problémů s intimitou,“ tvrdí profesor Zapiain.
ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!
ČTĚTE TAKÉ:
Orbion: Portál pro cestovatele