Největší ruský hrdina? Car Nikolaj II vede před Stalinem a Leninem

18. 9. 2008
Největší ruský hrdina? Car Nikolaj II vede před Stalinem a Leninem
Devadesát let poté, co bolševici zastřelili posledního cara Nikolaje II a jeho rodinu, Rusové na internetu rozhodují koho poctít titulem největšího ruského hrdiny. Car Nikolaj II. zatím vede. Těsně druhý je Stalin.

V internetovém průzkumu, organizovaném ruskou televizí, vede poslední car s 419 476 hlasy před Stalinem s 381 361 hlasy a zakladatelem sovětského státu Leninem, který je na třetí příčce s 201 285 hlasy.

Celkem zatím hlasovalo přes 2,8 milionu lidí. Ukazuje se, že Rusové dávají přednost silným vůdcům. Jak uvádí agentura Reuters, v první desítce se umístil i car Petr Veliký, carevna Kateřina Veliká i středověký válečník Alexandr Něvský. Zajímavé je, že na nezanedbatelném dvanáctém místě se umístil Ivan Hrozný, který - jak jméno napovídá - nabyl zrovna lidumil a mimo jiné zavraždil vlastního syna. Stalinovi se zase přisuzuje smrt dvaceti až čtyřiceti milionů lidí, kteří zemřeli během politických čistek a hladomorů během jeho jednatřicet let trvající vlády.

Obrovskou popularitu Stalinovi přineslo vítězství nad nacistickým Německem a vybudování silného státu. Zbývá jen dodat, že žijící vůdci jako například Putin či Gorbačov jsou z hlasování vyloučeni.

Nikolas Alexandrov Romanov - narodil se 18. května 1868 tehdy ruskému carovi Alexandrovi III. Ve svých 26 letech pak po otcově smrti na nějž byl spáchán vražedný atentát dosedá na carský trůn.

Za manželku si bere vnučku anglické královny Viktorie, Alexandru Fjodorovnu se kterou se jí narodí první nejstarší dcera Olga Nikolajevna Romanovová, později z jeho dětí přichází na svět dcery Taťana, Marie, Anastázie a naposled jedinný syn a následník trůnu Alexej Nikolajevič Romanov. Ten se však narodil s vážnou formou hemofilie kdy se mu prakticky nesrážela krev. Jeho manželka pak v zoufalosti a v doufání v uzdravení svého syna povolávala na carský dvůr všelijaké šarlatány a léčitele, až jednoho dne přišel kněz jménem Grigorij Rasputin což pro carskou dynastii znamenal počátek konce.

Nikolaj (Mikuláš II.) nepříliš rád vládnul. Měl oproti jeho předchůdcům liberálnější způsob vlády. Založil i první carský parlament tzv. Dumu která však neměla téměř žádnou moc, byla jen tak na "oko". Car se raději věnoval své rodinně, již v mládí se ve svém deníku zmiňoval že vláda nad celým Ruskem ho děsí. Mikuláš za svého života udělal ale ve své zemi mnoho změn, oproti jiným rychle se rozvíjejícím státům se to však nedalo srovnávat a jeho poddané to dostatečně neuspokojilo. Roku 1917 vypukla v Rusku revoluce lidu vedená Vladimírem Iljičem Leninem která v říjnu 1917 dolehla i na carský palác. Car a celá jeho rodina byl převezen do města Jakatěrinburg kde byli vězněny v Ipjatěvově domě a 17. července 1918 byli všichni popraveni.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve čtvrtek v práci zaperlíte, ale samozřejmě v dobrém slova smyslu. Před nadřízeným se mírně naparujete, ale přitom na to máte. Ostatní vám mohou kapánek závidět eleganci. Buďte…

Nejčtenější články

Doporučujeme