Neklape nám to, ale zůstávám. Nechci si zkazit Vánoce

19. 12. 2012
Neklape nám to, ale zůstávám. Nechci si zkazit Vánoce
Existuje nějaké období vhodné pro rozchod? Asi ne. Bolí to pokaždé, ať je jaro, nebo zima, a to i tehdy, pokud se umíte rozloučit důstojně a v klidu. Jestli je ale nějaká doba, kdy je rozcházení opravdu těžké, tak jsou to Vánoce. S přítelem nám to už dlouho vůbec neklape. Myslím, že to ví i on, i když se tváří, že ne. Přesto spolu stále jsme. A mé důvody jsou, uznávám, i dost sobecké – nechci být na Vánoce sama.

Samozřejmě bych mohla trávit svátky s rodiči, ale to by bylo ještě mnohem horší – pořád by mi to připomínalo, jak jsem dopadla, že ve třiceti nemám životního partnera, se kterým bych strávila Štědrý den.

S Pavlem jsme spolu skoro čtyři roky. Začátky byly krásné, jako v každém vztahu. První krize přišla zhruba po roce, ale po pár týdnech jsme ji překonali a pak zas bylo všechno sluncem zalité. Další problémy nastaly po třech letech letos na jaře. Klasická ponorka, která přijde po třech letech, kdy máte chvíli pocit, že vám na tom druhém vadí i to, jak dýchá.

Ani jeden nejsme výbušné typy, které by si po první hádce balily kufry. Naše přístupy jsou ale přesto dost odlišné. Pavel má sklony všechno zlehčovat, asi jako většina chlapů. Problémy nechce řešit, jen je zametat pod koberec, ve stylu „když o tom nemluvíme, tak to vlastně ani neexistuje“.

Já zastávám přesně opačný postoj. Pokud se nějaké problémy vyskytnou, chci o nich ihned mluvit a co nejdříve je vyřešit. Jinak je hrneme před sebou, až se z maličkosti, která by třeba šla rychle vyřešit, stane obrovská koule plná různých nedorozumění, která nakonec vybuchne.

Myslím, že kdyby nám bylo o pár let míň, už dávno jsme od sebe. Jenže ve třiceti, potažmo Pavlových pětatřiceti už přemýšlíte trochu jinak – přiznejme si to, asi i zbaběle. „Co když už si nikoho nenajdu?“ ptáte se sami sebe. A tak se od jara více či méně trápíme a ani jeden asi nevíme, co dál.

Já už jsem ale v podstatě došla k přesvědčení, že rozchod je jediné řešení, protože jsme si vlastně přestali rozumět. Neshodneme se třeba ani na tom, co budeme dělat o víkendu. Nebo spíš – nechceme se shodnout. Prostě už nám na sobě nezáleží tolik, abychom hledali kompromisy a jeden druhému se přizpůsobovali.

Jenže, jak už jsem se zmínila, Vánoce strávené v porozchodové depresi mě opravdu děsí. Poslední dobou sama sebe masochisticky týrám a živě si představuju, jak v bytě zírám do holého rohu, kde jsme poslední dva roky měli ozdobený stromek, a pak se jdu radši projít na ulici, abych brečící zírala lidem do oken a viděla, jak se radují u rozbalování dárků.

Byt patří mně, mám ho po babičce, a odstěhovat by se musel Pavel. I to je důvod, proč váhám – přece ho před Vánoci nevyhodím na ulici? Kam by tak rychle šel? A i když už ho nemiluju, představa, že by trávil Vánoce taky sám v nějakém holobytě mezi krabicemi, je pro mě hrozná.

A tak se snažím dělat jako by nic a chystám se na Vánoce, jako kdyby bylo všechno v pořádku. Vím, že rozchod dřív nebo později přijde, ale teď na to prostě nechci myslet. Dokonce Pavlovi vybírám vánoční dárky, jako kdyby bylo všechno při starém. Rozhodně si v duchu neříkám „a má to vůbec cenu?“, ale snažím se mu vybrat něco, co ho opravdu potěší.

Tajně doufám, že on k tomu bude přistupovat stejně. Několikrát jsem se pokoušela se s ním o tom bavit, ale vždycky se z toho nějak šikovně vykroutí a stočí hovor jinam. Ráda bych na rovinu věděla, co si myslí, jenže teď před Vánoci jsem prostě zbabělec a říkám si, že to začneme řešit až po nich.

Vyprávěla jsem tohle všechno i kamarádce. Řekla mi, že je to ode mě pokrytecké a rozejít se člověk má hned, jakmile cítí, že to tak chce. Jenže jí se to povídá, když je už několik let šťastně vdaná. Těžko se jí taková situace posuzuje…

Gábina, 30 let

Foto: Profimedia.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vcházíte do posledního lednového týdne a je vám to docela líto, protože se vám nebývale dařilo. Pracovní a finanční sféra jdou ruku v ruce s úspěchem a vy si to patřičně užíváte. Nejraději…

Nejčtenější články

Doporučujeme