Nekonečný zdroj energie? Obrázky!

15. 6. 2014
Nekonečný zdroj energie? Obrázky!
Známe to všichni. Nejdřív vzdycháme, že je pondělí, a víkend byl krátký. Ve středu lamentujeme, že nás čeká ještě půlka pracovního týdne. V pátek se těšíme na víkend, který ale uteče, než se nadějeme a celý kolotoč startuje nanovo. Do toho ještě termíny uzávěrek, schůzky s klienty, třídní schůzky, a naše energie se potácí někde hodně hluboko. Jak z toho ven?

Chtělo by se říci, vezměte si volno a dobijte si baterky. Ale co pak, po návratu, když na nás už mezi dveřmi spadne vše, co na nás čekalo? Zkuste sáhnout po obraze, který vám dokáže dobít duševní baterky, kdykoliv budete potřebovat.

Nekonečný zdroj

Na rovinu: Pokud tomu apriori nevěříte, fungovat to nebude. Ale „přinejhorším“ si jen prohlédnete krásné obrázky. Ale pokud jste vnímaví, umíte pracovat s energií a víte, že intuice není ani v dnešní technické době prázdné slovo, připravte se na pořádnou porci energie. Kdykoliv. Stačí se zadívat a nechat obraz působit.

Marie Brožová, která takové obrazy kreslí „pouhými“ pastelkami, k tomu říká: „Každý člověk si v obraze najde to své. Když se dva lidé budou dívat na jeden obraz, zaujmou je jiné detaily. Jednoho přitáhne třeba barevná kompozice, druhého něco, čeho si ten první ani nevšiml. A je to v pořádku. Každý z nás má jiné životní zkušenosti, prožitky, jsme jiná osobnost, a proto s naší duší rezonuje něco úplně jiného,“ vysvětluje tato křehká malířka.

Pastelky nejsou jen hračka pro děti

Možná vás zarazila zmínka, že Marie Brožová kreslí své obrazy pastelkami. Ty má většina z nás zafixované jako vzpomínku na školku a školní léta, a málokdo by hádal, že se s nimi dají kreslit i nádherné obrazy o formátu A 0 (841 x 1189 mm).

„Kdysi mi jedna výstava nevyšla jen proto, že galeristka – ač původně byla obrazy okouzlená a chválila mi je – v momentě, kdy zjistila, že jsou kreslené pastelkami, stopla přípravy výstavy se slovy, že pastelky patří do školky. V tu chvíli mě to moc mrzelo, ale jsem Býk a v povaze Býka je určitá tvrdohlavost a neústupnost. A když to nejde tudy, tak to půjde o kousek jinde. A tak jsem začala kreslit velkoformátové obrazy na veřejnosti a po pěti letech projektu jsme založili naši vlastní galerii. Nebylo to jednoduché a zkraje jsme hodně bojovali s byrokracií, ale postupně se to usadilo,“ říká dnes již s úsměvem paní Marie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obývák, ale i kancelář

Obrazy paní Brožové vám mohou dělat společnost nejen u vás doma, ale i na pracovišti. „Není výjimkou, že si obrazy kupují manažerky do svých pracoven. V takovém případě volí nejčastěji Bohyni hojnosti – znázorňuje totiž nejen nutnou práci, ale i sklizeň a v neposlední řadě i užívání si plodů své práce,“ říká Marie Brožová.

Rodinná firma

Celou galerii v samém historickém centru Prahy vedou manželé Brožovi. Svorně k tomu říkají: „Celý produkční tým galerie jsme my dva, ale neumíme si představit, že by to mělo být jinak. Ano, máme na výpomoc brigádníky a účetní a pár lidí kolem, ale grafickou kvalitu tisků si hlídáme sami. Samozřejmě že i my se potýkáme s běžným nešvarem všech rodinných firem a ´pracujeme´i na dovolených, ale to k tomu prostě patří,“ říkají smířeně, ale přesto s úsměvem Brožovi. A jedním dechem dodávají, že si neumějí představit jinou variantu.

Důkaz kvality

To, že jejich obrazy opravdu fungují, spolehlivě dokazují dva ukazatele: Vracející se klienti (i turisté ze zahraničí) a to, že projekt Obhajoba pastelky v červnu oslaví již deset let své existence.

„Lidé se k nám vracejí, a dokonce i turisté ze zahraničí. Proto každý rok vydáváme větší náklad kalendářů, protože ty si turisté odvážejí nejraději,“ vysvětluje MAB – malířka, která si své jméno zvolila podle mytologické královny elfů, která měla za úkol nosit lidem sny. Její inspirace přichází též ve snech, když se duše nespoutaně toulá, a hříčka jména a příjmení byla na světě.

Další možnosti

Pokud vás neoslovují stromy, víly a pohádkové bytosti, můžete sáhnout třeba po obrazech mandal. Mandala v sanskrtu znamená kruh. Původně byly původně vysypávány barevnými písky na zem – to proto, aby každému došla ona pomíjivost všeho pozemského. Dlouho se jednalo především o „kratochvíli“ buddhistických mnichů. Pak se ale o mandalách dozvěděl „západní“ svět a začala éra jejich vlivu na věčně uspěchané a uhoněné lidi.

Jak na mandaly?

Máte pocit, že mandaly by mohly být to pravé pro vás, ale nevíte, jak si vybrat tu pravou pro vás? Můžete dvěma způsoby. Buď budete hledat podle „hesla“, nebo na sebe necháte působit obraz a pak si teprve zjistíte, čeho se týká.

„Způsob volte opravdu jen sami podle sebe. Neexistuje univerzální cesta k mandalám. Jako příklad se dá uvést nedostatek peněz – v takovém případě budete hledat mandalu pro hojnost. Pokud se ale budete dlouhodobě plácat v nějaké vztahové otázce, bude rozhodně lepší vybírat obraz, a až pak zjistit, co vám vlastně říká,“ vysvětluje kartářka Oriana, která při svých výkladech kromě jiného pracuje i s mandalovými kartami.

„Nic není náhoda, jen se vám možná odpověď nebude líbit. Ale i to je život, umět přijmout skutečnost, přestože se mi nelíbí, a z citronů, které nám život naservíroval plnými hrstmi, si ve finále udělat osvěžující limonádu,“ usmívá se Orianna.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S vitalitou jste na tom tak napůl. Chce se vám poznávat nové lidi a věci, ale do práce moc chuť nemáte. Nějak se na ni nedokážete soustředit a nadřízený je v podstatě naštvaný. Už s tím…

Nejčtenější články

Doporučujeme