Nekuřácké restaurace mají prokazatelně lepší vliv na lidské zdraví

24. 10. 2007
Cigarety si mezi kuřáky vyžádají v České republice na 18 000 životů ročně. Z karcinogenního koktejlu, který vzniká s každou zapálenou cigaretou, ovšem neupíjí jenom samotný kuřák, ale i lidé, kteří se zdržují v jeho okolí. Pasivní kuřáci nedýchají pouze zapáchající vzduch, ale především oněch 4 000 jedovatých látek, z nichž některé i ve vyšších koncentracích než samotný kuřák. Pasivní kouření tak u nedobrovolného kuřáka způsobuje stejné spektrum nemocí jako kouření aktivní včetně rakoviny plic. Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku dokládá, že pasivní kouření stojí pouze v České republice za smrtí zhruba 3 000 lidí ročně.

I když už zákon na mnoha veřejných místech kouření brání, v restauracích mají kuřáci zatím zcela volnou ruku. Otázka zavedení nekuřáckých restaurací vzbuzuje velké emoce a v diskusi o zavedení či nezavedení nekuřáckých restaurací často zanikají racionální argumenty a zkušenosti z jiných zemí, které již kouření v barech, hospodách i restauracích zakázaly.

Restaurace bez cigaret nebankrotují Právě zkušenosti z Velké Británie Belgie, Švédska, Norska, Litvy, Itálie nebo Austrálie ukazují, že hospodští o tržby rozhodně nepřišli. Kateřina Langrová z České koalice proti tabáku upřesňuje: „Vliv nekuřáckých restaurací na ekonomické výsledky je pozitivní nebo žádný a to včetně malých podniků a barů. Jako příklad lze uvést restaurace v New Yorku, kdy bylo po zákazu kouření v pohostinství vybráno o 12 % více na daních než předchozí rok, vzniklo tam přes 10 000 nových pracovních míst a bylo uděleno přes 270 nových licencí na restaurace.“

Zlepšení zdraví populace jde v ruku v ruce se zákazem kouření v restauracích I když většina „nekuřáckých“ zákonů je v platnosti pouze několik let, je již možné hodnotit dopady na výskyt těch nemocí, kterými pasivní kuřáci trpí nejvíce – onemocnění srdce a cév. Za všechny studie, které dokazují velmi rychlý a výrazný pozitivní vliv na snížení počtu akutních srdečních onemocnění, můžeme uvést výsledky z italského regionu Piemont. Již během prvních šesti měsíců, kdy byl zákon o nekuřáckých restauracích v platnosti, zde zaznamenali pokles hospitalizací z těchto příčin o 11 % oproti stejnému období předešlého roku. V Pueblu v Koloradu bylo s odstupem osmnácti měsíců po stejném opatření dokonce o 27 % méně hospitalizací.

I téměř polovina kuřáků by si přála vychutnat oběd v nezakouřeném prostředí Veřejnost se proti zavedení zákazu kouření v restauracích a barech nebrání. Naopak: nekuřáckým restauracím vyjádřilo v dubnovém výzkumu společnosti Median širokou podporu 64 % respondentů. A to nejenom z řad nekuřáků, ale i samotných kuřáků, kterých by se zákaz negativně dotkl. 45 % pravidelných a 41 % nepravidelných kuřáků by si přálo zavedení nekuřáckých restaurací.

Podle Kateřiny Langrové je dobrou zprávou i to, že zákon je téměř bezproblémově dodržován. „Například v Irsku, které bylo zakouřenými bary pověstné, je podle současných údajů zákon bezproblémově dodržován v 98 % všech restaurací. Irové navíc dali najevo, že vznik nekuřáckých restaurací a barů považují za nejvýznamnější věc, která se v jejich zemi za poslední rok stala,“ dokládá na příkladu z Irska Kateřina Langrová.

Jozef Čupka ze Společnosti pro prevenci nemocí, která provozuje pomocné webové stránky pro kuřáky www.odvykanikoureni.cz, připomíná: „Zákon o nekuřáckých restauracích nesměřuje proti závislým kuřákům. Každý odborník si uvědomuje, jak může být závislost na nikotinu silná a jak složité je se jí zbavit . Bylo by ovšem nezodpovědné vystavovat karcinogennímu koktejlu i ty, kteří již s cigaretami skončili nebo nikdy nezačali. S rakovinou, infarktem srdce, mozkovou příhodou, žaludečním vředem, osteoporosou, snížením imunity, onemocněním plic nebo poruchami plodnosti si kvůli cigaretovému kouři nezahrávají jenom kuřáci, ale i ti, kteří sedí kolem nich.“

Eva Králíková ze Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku doplňuje: „Lidé si již naštěstí začínají uvědomovat, že cigaretový kouř neznamená zdaleka jen obtěžování zápachem, ale především ohrožení zdraví. Nejnověji se to potvrdilo ve Skotsku: po prvním roce nekuřáckých restaurací tam klesl počet akutních infarktů myokardu o 17%. Není otázka ZDA, ale KDY budeme mít čistý vzduch i v našich restauracích. V Centrech léčby závislosti máme také stále více pacientů, kteří to s odvykáním myslí vážně. Současné moderní léky jejich šanci na abstinenci významně zvyšují.“

Rozhovor s Kateřinou Langrovou z České koalice proti tabáku

Jakou si myslíte, že má zákon o nekuřáckých restaurací šanci na prosazení? Záleží hlavně na tom, do jaké míry půjde zákonodárcům o ochranu zdraví našich občanů a dětí především, a do jaké míry se nechají ovlivnit lobbyingem tabákových společností. Ty vědí, že právě zákaz kouření ve veřejných prostorách má velký vliv na sociální vnímání kouření a tedy i na to, zda děti budou začínat kouřit. Zjednodušeně řečeno tabákové koncerny zákon připraví o nové zákazníky; víme totiž, že 90% kuřáků začíná kouřit před 18. rokem. Věřím, že jasné argumenty, které mluví pro zákaz kouření v restauraci, padnou na úrodnou půdu nehledě na to, že tato opatření již lze považovat za evropský standard.

Můžeme se po zavedení nekuřáckých restaurací těšit i na méně kuřáků z řad dětí a dospívajících? Ano, je prokázáno, že zákaz kouření ve veřejných prostorách je druhým nejúčinnějším opatřením, jak můžeme snížit počet kuřáků v populaci – hned za cenou cigaret. Nejen, že je to motivací pro stávající kuřáky kouření zanechat, ale především má vliv na budoucí potencionální kuřáky. Mimochodem, jak chceme dětem vysvětlit, že normální je nekouřit, chováme-li se my dospělí úplně opačně?

Jaká si myslíte, že bude reakce českých kuřáků po zavedení nekuřáckých restaurací? Myslím, že obdobná jako v jiných zemích. Zavedení nekuřáckých restaurací probíhá v zemích, které je uzákonily, mnohem hladčeji, než se předpokládalo. Kuřáci chodí do restaurací a barů dál, jen na vykouření cigarety odcházejí mimo podnik, aby neohrožovali ostatní hosty. Myslím, že kuřáci jsou mnohem tolerantnější a ohleduplnější, než jak může působit dojem získaný z médií, kde se vyjadřuje především malá skupina těch, kdo nejsou ochotni brát ohled na zdraví a svobodu druhých.

Rozhovor s MUDr. Evou Králíkovou z Centra léčby závislosti na tabáku VFN v Praze

Mohou se nekuřáci v kuřáckém prostředí nějak bránit? Existuje nějaký způsob, metoda, která by pomáhala snižovat negativní vliv pasivního kouření? Jedinou ochranou je stoprocentně nekuřácké prostředí – jinak se kouř ve vzduchu šíří podobně jako třeba moč ve vodě: těžko můžete mít v jednom bazénu močící koutek a jinde prostor bez moči.

Co byste radila závislým kuřákům, kteří by se naráz museli vyrovnat se zákazem kouření u piva? Přemýšlet o snížení počtu kouřených cigaret, možná o tom, že konečně přestanou kouřit úplně (to si přeje 7 kuřáků z deseti) nebo v nejhorším si zapálit venku. Alespoň to jsou řešení, jaká se stala skutečností ve všech zemích, kde takový zákon platí. Navíc se všude snížilo i kouření doma: lidem začíná být jasné, že vzduch bez kouře je lepší.

Myslíte, si že by nekuřácké restaurace pro kuřáky znamenaly motivaci přestat kouřit? Určitě. Sníží se spotřeba cigaret (někteří přestanou kouřit, jiní kouření omezí a další, hlavně mladiství, kouřit nezačnou). Zakouřená restaurace je také častou chvílí, kdy naši pacienti selžou, a vrátí se ke kouření. V naprosté většině se na nekuřácké restaurace moc těší, protože odpadne jedno silné pokušení. Právě to je také důvod, proč se výrobci cigaret jako jediní takovému zákonu brání: jejich prodej by klesl o 8-10 %.

zdroj: Bílý Medvěd

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Merkur nad vámi bude držet až do konce týdne ochrannou ruku, proto si profesně přilepšíte. Dokonce můžete získat lepší pracovní post nebo si finančně přilepšit. Je skvělé, že se za ničím…