NELA (45): Máma ode mě odehnala každého muže, který o mě stál

12. 9. 2021
Nela vyrůstala sama s matkou a babičkou a s muži to v životě neměla jednoduché. Až na sklonku života své matky Nela pochopila, proč její matka odháněla každého muže, který o ni stál.

Mé manželství ztroskotalo kvůli mámě. Bohužel i mé dva další vážné vztahy má na svědomí moje máti. S mámou bydlím v jednom domě, ona žije v přízemí, já s dcerou v patře. Každá vlastníme polovinu. Dům, který je po mé babičce, mám moc ráda. Ostatně v dnešní době je doslova výhra, že s dcerou nežijeme někde v podnájmu.

Dům stojí v klidné části města, má krásnou zahradu, skleník, vlastní studnu, garáž – neměnila bych. Což byla možná kdysi chyba. V domě vyrůstala moje maminka, kterou babička vychovávala sama. Děda od ní odešel za svou sekretářkou.

I můj otec odešel za jinou ženou, a tak jsem vyrůstala v prostředí, kde byli muži považováni za méněcenné, nespolehlivé a v podstatě zbytečné tvory. Máma i babička byly navíc velmi šikovné a co se týče prací kolem domu, takřka soběstačné. Co vím, žádné další muže nikdy neměly.

Když nad tím přemýšlím, mám pocit, že se podobný scénář očekával i ode mě. Myslím, že by to mámě definitivně potvrdilo, že neudělala v životě absolutně nic špatně a špatní jsou „ti chlapi“.

Luboš, má první velká láska, byl můj spolužák. Byl to velmi inteligentní a hodný kluk, s nímž jsem chodila tři roky. Rozešli jsme se měsíc po tom, co se ke mně nastěhoval. „Já tu bydlet prostě nemůžu, tvoje máti mě těmi svými poznámkami kastruje zaživa. Nic podle ní neumím, jsem nepraktický, nešikovný, prostě k ničemu,“ vysvětloval mi Luboš, když odcházel.

Tehdy se mě jeho slova moc dotkla, přišlo mi, že se máma moc snaží a pokouší se mého přítele naučit některé práce, které z domova neuměl. Nedocházelo mi, jak potupně s Lubošem zacházela. Pár dní po tom, co se přítel odstěhoval, jsme se rozešli.

Dva roky na to jsem potkala Michala, otce mé dcery, kterého jsem si i vzala. „Ten Michal je šikovný, o tom žádná, ale moc krásy a inteligence nepobral, měla bys rozhodně navíc!“ slýchala jsem od mámy často.

Když jsem pak otěhotněla, máti často v legraci opakovala, že doufá, že vnučka bude hezká a chytrá po mně. Je pravda, že já měla vysokou školu a Míša byl „jen“ vyučený elektrikář, ale to mně vůbec nevadilo. Máma byla bohužel vytrvalá a příkop mezi mnou a Michalem kopala dnem i nocí.

Jednoho dne jsem pak dostala od manžela nůž na krk. Buď se odstěhujeme spolu, anebo půjde jen on, mámino neustále „rytí“ a rýpavé poznámky už dál snášet nemohl. Já se stěhovat nechtěla, náš dům jsem milovala, a tak se nakonec odstěhoval jen manžel. Dcerku si bral na víkendy a někdy i přes týden, měl ji moc rád, nebylo to pro něj lehké.

Michal docela dlouho doufal, že si stěhování rozmyslím. A já se opravdu rozmýšlela, ale samozřejmě jsem byla jeho ultimátem i trochu dotčená. Bohužel jsem se rozmýšlela příliš dlouho a Michal se zamiloval.

Rozvedla jsem se, když malé byly čtyři roky. Máti mi nezapomněla mnohokrát zopakovat, že jsem byla naivní, když jsem čekala, že by to celé mohlo dopadnout jinak. Byla jsem bolavá a dávala mámě za pravdu – bohužel.

Dva roky na to jsem potkala Richarda. Ríša byl také rozvedený, ale byl o jedenáct let starší a měl už dospělého syna. A také měl svůj byt a moc o mně stál. Vše se zdálo ideální. Náš vztah trval tři roky, rok a půl jsme spolu bydleli, avšak má máti opět začala pilně pracovat na tom, abych zůstala sama.

Ale ne hned, nejprve se zdálo, že jí konečně někdo padl do oka a že si Richarda oblíbila. Dokonce mu ona sama navrhla, aby se k nám přestěhoval a svůj byt nějakou dobu pronajímal, a tak rychleji ušetřil na jeho rekonstrukci. Máti to měla dobře promyšlené!

Destrukci našeho vztahu započala ve chvíli, kdy začala rekonstrukce Ríšova bytu. Přítel byl pro mě najednou hrozně starý, zanedbaný, upjatý a nemoderní. Máti začala příšerně vychvalovat mé bývalé, a to zcela záměrně před Richardem.

Netrvalo dlouho a přítel se vrátil do ještě nezrekonstruovaného bytu. Po krátké výměně názorů mi jednoduše řekl, že některé věci nemá už ve svém věku zapotřebí, prý se mohu odstěhovat s ním, anebo zůstat. Je to prý na mě. Zůstala jsem.

Nyní je dcera skoro dospělá, máma vážně nemocná a já jsem už dlouho sama. O mámu se starám, mám ji i přesto všechno ráda, je obětí své zahořklosti a možná i jakéhosi rodového „prokletí“. Což mi v plné síle došlo, až když onemocněla a já si uvědomila, že o ni možná navždy přijdu.

Vždycky, když jsem nad svým osudem a vztahy přemýšlela, měla jsem pocit, že mi máma prostě z nějakého důvodu nepřeje hezký život. Jenže ona se ve skutečnosti zuby nehty snažila sama sobě i okolí dokázat, že za odchod mého táty nemůže ona, ale on – jednoduše „ti zlí chlapi“. Každý muž, který mi odešel, jí to vlastně potvrdil.

Nebylo už vyhnutí, musela jsem s mamkou o všem promluvit. Její reakce mě neskutečně zasáhla. Máti se úplně sesypala a po hodině usedavého pláče mě požádala o odpuštění. Nikdy prý sama sobě nepřiznala, proč se k mým partnerům chovala tak podivně, ale když jsem prý nyní řekla vše nahlas, tak pochopila. Maminka mi asi brzy „odejde“ a já jsem nesmírně ráda, že jsme se určitým způsobem usmířily.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Včerejší úplněk ve vašem znamení vám dodal spoustu energie a získali jste zdravé sebevědomí. Ke všemu se pyšníte diplomatickým vystupováním a hrdě si jdete za svým cílem. Nadřízenému se…