Nemoci očí: Jak jim předcházet a udržet si ostrý zrak co nejdéle

Nemoci očí: Jak jim předcházet a udržet si ostrý zrak co nejdéle

Oči stejně jako ostatní části našeho těla fungují podle toho, jak se k nim chováme. Genetiku úplně nevynulujeme, ale můžeme ovlivnit, zda si i do vyššího věku udržíme ostříží zrak.

Sluneční brýle v létě i v zimě

Ruku na srdce. Kolik z nás brýle nenosí a kření se do sluníčka. Jenže slunce může způsobit potíže nejen kůži, ale také očím. "Doporučuji investovat do kvalitních slunečních brýlí, které nabízejí jak ultrafialovou ochranu A, tak i ultrafialovou ochranu B. Mohou vaše oči ochránit až 100% od světla UVA a UVB," říká optometrista Daniel Szarvas. Dnes je výběr slunečních brýlí tak široký, že si zaručeně vybere každý.

Jak si vyrobit masku na kruhy pod očima? Mrkněte na video: 

Pokračování 2 / 8

Prachu, smogu a kouře co nejméně

Oči trpí, jsou-li vystaveny škodlivinám v ovzduší. Vyhnout se smogu obvykle nejde, obzvlášť když žijeme ve větším městě s hustou dopravou. Alespoň ve volném čase se ale snažte být co nejvíce v přírodě. „Vyhýbejte se zakouřeným místům a především se snažte sami přestat kouřit. Cigaretami škodíte svým očím hned dvakrát, dráždivým kouřem zvenčí a toxickými látkami zevnitř! Alespoň částečnou ochranu dodají očím umělé slzy, které je zvlhčí a zklidní podráždění,“ vysvětluje optometrista.

Pokračování 3 / 8

S technologiemi opatrně

Na jedné straně nám usnadňují život, ale pokud celý den koukáte do počítače a večer ještě projedete po dvouhodinovém sledování televize chytrý telefon, pak určitě víte dost o suchých a podrážděných očích. Sledování monitoru nebo displeje očím opravdu neprospívá, a to hned z několika důvodů. „Problémem je samotný zářící přístroj, většinou špatné osvětlení okolí a pak také fakt, že jednoduše zapomínáme mrkat. Pro správné zvlhčení a ochranu oka bychom měli mrknout zhruba 20x za minutu,“ radí Szarvas.

Pokračování 4 / 8

Najděte si dobrého optika

Pravidelné kontroly zraku ukážou, jak vaše oči zpracovávají světlo, kontrolují váš optický nerv a krevní cévy, jak dobře pracují společně. Ujistíte se také, že nemáte slepé skvrny a vaše zaměření je správné. „Každý, i když nemá problémy, by měl navštívit očního lékaře alespoň jednou za pět let, ve vyšším věku je vhodné navštívit oftalmologa alespoň jednou za dva roky,“ radí optometrista.

Pokračování 5 / 8

Zmapujte rodinnou historii

Je důležité vědět, že některé oční choroby nebo problémy jsou genetické. „Například nemoci způsobené věkem, makulární degenerace a glaukom mohou být způsobeny genetickými faktory. Je důležité znát i rodinnou historii,“ varuje Szarvas. Pokud tedy někdo z vašich rodinných příslušníků trpí špatným zdravotním stavem očí, informujte o tom svého optika a začněte zraku věnovat větší pozornost.

Pokračování 6 / 8

Důležitá je výživa

Očím pomůžou tuňák, vejce, borůvky, kapusta nebo třeba česnek. Vejce, ryby a listová zelenina obsahují lutein, který zrak chrání například před šedým zákalem. Ovoce a zelenina zase mají vysoký podíl vitaminů A, C a E. Například již zmiňovaná mrkev obsahuje velké množství karotenů, z nichž v těle vzniká vitamin A, který chrání zrak před šeroslepostí. Výživa je prostě pro oči důležitá.

Pokračování 7 / 8

Nosíte čočky?

"V první řadě je zejména potřeba při prvním pořízení kontaktních čoček navštívit očního specialistu a nespoléhat se na rady kamarádek. Odborník vám změří zrak a pomůže vybrat ty nejvhodnější čočky. Potom je důležité dodržovat doporučení výrobce, nepoužívat čočky delší dobu, než na jakou jsou určeny, nepřespávat v nich, pokud nepoužíváte typ čoček, který toto umožňuje, a hlavně dodržovat správné hygienické návyky," radí Szarvas.

Pokračování 8 / 8

Noste brýle!

„Pokud nosíte správné brýle, předcházíte tím únavě, pálení, řezání či zarudnutí očí, nebo dokonce bolestem hlavy,“ vysvětluje Szarvas a dodává: „Tyto příznaky se také velmi často objevují při práci na počítači. Pokud máte stejný problém, měli byste kromě správně zvolených brýlí na počítač také dbát na dobré osvětlení a naučit se pár relaxačních technik po zrakové zátěži. Pokud jde o brýle na počítač, dnes už je možné pořídit si speciální skla vyvinutá přímo k tomuto účelu."

Doporučujeme

Články odjinud