Ladislav Chudík v roli primáře Sovy   Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz

Ladislav Chudík v roli primáře Sovy Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz

 Josef Abrhám si zahrál doktora Blažeje.   Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz
 Josef Abrhám s kolegyní Andreou Čunderlíkovou   Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz
 Miloš Kopecký jako doktor Josef Štrosmajer   Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz
 Ladislav Chudík původně primáře Sovu hrát neměl.   Česká televize / Přiba Mrázová, Miroslav Pospíšil, ČSFD.cz
15
Fotogalerie

Nemocnice na kraji města: Výměna Sovy, hádky na place i sláva v zahraničí

Osudy lékařů z oddělení ortopedie si získaly srdce diváků nejen v Československu. Začátky seriálu Nemocnice na kraji města z roku 1977 přitom byly dost nejisté. Do natáčení zasáhlo úmrtí herce v hlavní roli, změny v obsazení i rozepře mezi tvůrci.

Změna obsazení

Ladislava Chudíka všichni znají jako primáře Sovu. Původně ho měl ale ztvárnit Jan Tříska, který roli nakonec nedostal kvůli jeho problémům s tehdejším režimem. Proto byl obsazen Karel Höger, naneštěstí ale po půl roce natáčení zemřel, a musel ho nahradit právě Ladislav Chudík. Aby režisér Jaroslav Dudek uctil památku zemřelého herce, nechal na konci třinácté epizody první série scénu, v níž Karel Höger jakožto Sova odjíždí autem. Změny se dotkly ale i dalších rolí. Například sestřičku Inu (Andrea Čunderlíková) měla původně hrát Libuše Šafránková, která musela roli odmítnout z důvodu těhotenství. Ve hře byla i Eliška Balzerová, ta nakonec ztvárnila doktorku Alžbětu Čeňkovou.

Co jste nevěděla o seriálu Nemocnice na kraji města? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Slavná znělka málem nevznikla

Úvodní hudba k seriálu se nám hluboko vryla do paměti. Její autor Jan Klusák ale na spolupráci s režisérem Jaroslavem Dudkem nevzpomíná moc rád. Dostal se s ním totiž do střetu. Klusák v jednom rozhovoru přiznal, že režisér na jeho dílo dost nadával, a dokonce o znělce prohlásil, že je příšerná. Aby toho nebylo málo, tak ještě na poslední chvíli volal skladateli Svatoplukovi Havelkovi s prosbou, jestli mu k seriálu nesloží hudbu on. Ještěže si to Dudek nakonec rozmyslel.

Pokračování 3 / 6

Úspěch i za hranicemi

Seriál se proslavil i v zahraničí. Promítal se ve všech spřátelených zemích, kromě SSSR. Prý by tam nikdo neuvěřil, že taková nemocnice existuje. Díky velkému úspěchu v NDR se seriál dostal i do západního Německa s východoněmeckým dabingem i jinou hudbou. V západním Německu seriál odkoupila televize ARD, která dala peníze na natáčení druhé série. Z těchto peněz Československá televize nakoupila techniku k barevnému vysílání do svých studií. Nějaký ohlas si pak Nemocnice na kraji města získala i v USA, kde byla pouštěna na ambasádě lidem, kteří jeli do Československa pracovat.

Pokračování 4 / 6

Neplánovaná hláška

Slavná věta „Vy krávo nebeská“ původně nebyla vůbec ve scénáři. Na konci osmnáctého dílu ale přesto zůstala i přes nevoli režiséra. Vymysleli ji Miloš Kopecký (doktor Josef Štrosmajer) se Stellou Zázvorkovou, kteří dříve v reálném životě tvořili pár. Manželství jim vydrželo sice pouhý rok, měli spolu ale dceru Janu. Ta bohužel v patnácti letech spáchala sebevraždu.

Pokračování 5 / 6

Duch zesnulého kolegy

Scéna, ve které se primář Sova omlouvá kolegyni Čeňkové za to, že ji nerespektoval, se měla odehrát za chladné noci bez deštníků. Jenže začalo pršet, a to se režisérovi nehodilo. Chtěl natáčení zrušit a pokračovat, až se počasí umoudří. Původně obsazený Karel Höger ale navrhl, že scénu odehrají pod deštníky. Když se pak ten samý záběr přetáčel už s Ladislavem Chudlíkem, tak opět začalo pršet. Eliška Balzerová po letech prohlásila, že jim déšť přivolal zesnulý kolega Höger, aby se jim připomněl.

Pokračování 6 / 6

Inspirace v reálném životě

Scenárista Jaroslav Dietl při psaní scénáře čerpal hodně ze svého života, například roli lékařky Alžběty Čeňkové psal podle své ženy Magdaleny. Také prostředí ortopedie důvěrně znal, protože měl už odmladí problémy s kyčelním kloubem. Právě během rehabilitací v mostecké nemocnici se setkal se svérázným chirurgem, podle kterého napsal postavu doktora Josefa Štrosmajera (Miloš Kopecký). A právě v interiérech mostecké nemocnice se seriál začal v roce 1976 natáčet. Když ale Karel Höger zemřel, všechny scény se přetáčely ve studiích na Barrandově.

Doporučujeme

Články odjinud