Nemůžete zhubnout? Možná vám chybí jód!

Nemůžete zhubnout? Možná vám chybí jód!

Cvičíte, nejíte, snažíte se a… nic? Je vaše hmotnost i přes veškeré redukční snažení stále stejná, nebo je úbytek jen nepatrný? Možná vám chybí jód!

Důvodů, proč v některých případech nelze i přes prokazatelné úsilí zhubnout, nebo je každý ztracený kilogram vyvážen doslova zlatem (třeba za permanentky do posilovny a speciální doplňky stravy), existuje samozřejmě celá řada. Negativní vliv na rychlost redukce hmotnosti má například nedostatečný spánkový režim, blížící se klimakterium, dlouhodobý stres, problémy se štítnou žlázou atd. Jedním z důvodů, proč i promyšlená dieta a dostatek pohybu nemá kýžený efekt, může být dle některých odborníků i deficit jódu ve stravě.

Nenahraditelný jód

Jód patří mezi prvky, které jsou pro lidské zdraví naprosto nezbytné. Jód se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy, orgánu, který ovlivňuje řadu pochodů v organismu – od spotřeby kyslíku po rychlost látkové výměny a růst. Mezi nápadné příznaky nedostatku jódu patří zejména častá neodůvodnitelná ospalost a slabost, neustálý pocit chladu, špatná nálada až deprese a později i problémy se srdcem. T

yto příznaky samozřejmě nesignalizují jen nedostatečný příjem jódu, ale následně i problémy se štítnou žlázou. Osoby, jejichž příjem jódu je dlouhodobě nízký, často trápí potíže s regulací hladiny cholesterolu v krvi. Specialista na výživu RNDr. Petr Fořt, CSc. v souvislostech s dlouhodobým deficitem jódu ve stravě tvrdí: „Výsledkem je zvýšený cholesterol a důsledky se pak také projeví plíživým vzestupem tukových zásob, tudíž nárůstem tělesné hmotnosti,“

Málo jódu, pomalý metabolismus

Při nedostatečném příjmu jódu se s velkou pravděpodobností snižuje efekt redukčních diet, protože omezený přísun jódu neumožňuje dostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy, které mají vliv na regulaci látkové přeměny a samozřejmě tedy i „spalování“ tuků. Produkuje-li, například kvůli nedostatku jódu štítná žláza hormonů menší množství, než by tělo potřebovalo, funguje organismus v jakémsi „zpomaleném režimu“.

Bohužel se tyto problémy mnohem často týkají žen, a to zejména v tzv. reprodukčním věku. „Poruchy štítné žlázy se vyskytují především u žen. Poměr vůči mužům je asi 5:1, ženy jsou také více ohrožené nedostatkem jódu, zejména v reprodukčním věku.“ tvrdí například endokrinoložka Božena Kalvachová.

Nejen špíčky, ale i druhá brada?

Bohužel, je to tak! V mnoha případech je sice zvětšený podbradek pouze kosmetickou vadou, která se obvykle dědí po předcích a věkem a přibývajícími kilogramy se zvětšuje, nicméně může být i varováním, že má tělo nedostatečné množství jódu. Aby mohla štítná žláza získat z krve jódu maximum, musí se totiž násobně zvětšit.

4 nejvýznamnější zdroje jódu

  1. Mořská zelenina (řasy)
  1. Mořské ryby, rybí olej a mořské plody
  1. Některé minerální voda, zejména unikátní Vincentka
  1. Obohacená sůl (je vhodnější solit spíše hotové pokrmy, jód se při vaření odpařuje)

(Menší množství jódu najdeme i v česneku, cibuli, bazalce, višních, malinách, citrónech, rybízu nebo rajčatech.)

Nepřátelé jódu: Zelí, květák, růžičková kapusta!

Některé druhy zeleniny, zejména: zelí, květák, růžičková kapusta a také luštěnina sója a výrobky z ní obsahují látky, které mohou snížit vstřebávání jódu z potravy! Je-li tato zelenina tepelně upravená, množství nežádoucích látek se snižuje až o 30 %.

NÁŠ TIP: Pokud nemáte rádi ryby, a nechcete kupovat upravený rybí olej v tobolkách, popíjejte pravidelně Vincentku. Denně postačí několik doušků! Vincentku lze také použít místo vody tam, kde ji nevaříte, například pár lžic na zálivku do salátů.

Doporučujeme

Články odjinud