Není lehké vysvětlit a obhájit moderní racionální výživu

7. 11. 2000
Když se mi na přednáškách posluchači ptají, jak se vůbec mohu bez obav najíst když toho vím tolik negativního o kvalitě a složení potravin, veřejném stravování, technologiích, kvalitě surovin a obsahu škodlivých látek v nich.

Není lehké vysvětlit a obhájit moderní racionální výživu

Když se mi na přednáškách posluchači ptají, jak se vůbec mohu bez obav najíst když toho vím tolik negativního o kvalitě a složení potravin, veřejném stravování, technologiích, kvalitě surovin a obsahu škodlivých látek v nich odpovídám konstatováním, že moje znalosti mi dovolí vyhnout se těm největším rizikům. Díky tomu si také umím z celé řady alternativních výživových směrů vybrat jen to pozitivní a reálné. V žádném případě však nikomu nedoporučuji nekriticky následovat doporučení zastánců svérázných stylů už jen proto, že mnohdy nerespektují individualitu každého z nás nebo podceňují riziko jednostranné skladby stravy, v níž řada používaných potravinových zdrojů může obsahovat víc zdravotně nevhodných složek než moderní racionální výživa. Řešení není v přístupu k problému stylem slepé víry nebo záměrného podceňování rizik. Jsem přesvědčen, že všem by nám mělo jít o dobrou věc. Nikoliv o zničení názorového oponenta jak se u nás stalo zvykem. Vím, o čem mluvím. Nedávno mne totiž velmi nevybíravě a zle napadla jistá čelní představitelka české makrobiotiky. Prý má pravdu jenom ona, kdežto já se ve všem mýlím, ba dokonce bych se ani neměl ukazovat na veřejnosti....Aniž by se předtím pokusila si se mnou popovídat o mých pomýlených názorech a o problémech vztahu výživy a zdraví.
U nás se rozmohl i další nešvar - totiž tendence kriticky se vyjadřovat k nějakému odbornému problému jenom z pozice svého vyššího vzdělaní, ovšem zcela odlišného zaměření. Z tisku se pak dovídáme, že konzumace speciálních potravních doplňků je nesmyslná ba dokonce že je to okrádání, že vyrábět speciální funkční potraviny je zbytečnost, která může škodit zdraví a podobně. Tedy vždy jen záměrně nebo z hlouposti vzniklé polopravdy. Pokud však chci kritizovat nějaký systém ( mám na mysli výživový ), musím se nejprve dokonale seznámit s jeho principy a musím dokázat odpovědně zvážit jeho pozitiva a negativa. S tím se u nás jak se zdá, nikdo neobtěžuje.

 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Po pravdě jste měli o neděli jiné představy, ale nedá se nic dělat. Pokud žijete v partnerství a máte děti, vezměte je do přírody a věnujte se jim na sto procent. Věřte, že vám dodají síly…

Nejčtenější články

Doporučujeme