Nepodceňte zdravé spaní - víte, jak správně pečovat o matrace?

24. 3. 2013
Nepodceňte zdravé spaní - víte, jak správně pečovat o matrace?
Zdravý a ničím nerušený spánek je základním předpokladem toho, abychom mohli aktivně žít a cítili se spokojeně. Pokud ale nebudeme správně pečovat o své lůžko, matrace a lůžkoviny, můžeme si přivodit i spoustu problémů. Jak se tedy správně starat o matrace?

Nepodceňujte hygienu

Pokud jste nikdy neměnili matraci nebo se o ni špatně staráte, sdílí s vámi lůžko miliony roztočů. Kromě nich se v matraci vyskytují i šupinky lidské kůže, jimiž se právě tito paraziti živí.

V jednom gramu prachu žije v matraci až 2500 roztočů, jistě si umíte představit, jaké množství výkalů vyprodukují. Ty se společně s prachem při každém pohybu uvolňují, a tak matrace působí jako dmýchadlo. Mikroskopické částice pak končí v našich ústech, nose, očích a usazují se i na kůži.

Není divu, že se u nás v posledních letech výrazně zvýšil počet alergiků a astmatiků. Použité materiály a konstrukce matrace proto musí zajistit dostatečné provzdušnění a hygienu celého lůžka. A my bychom o něj měli pravidelně pečovat.

Větrání

„Základní podmínkou pro bezchybnou funkčnost matrace je její kvalitní provzdušňování během spánku i mimo něj. Matrace by proto měla být umístěna na pevném prkenném nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Pokud chcete matraci umístit na neprodyšnou desku, musíte vybírat matraci, která má horizontální větrací otvory a kolem matrace všitý 3D větrací lem. Naše tělo dýchá i pokožkou a ležet na neprodyšné matraci je pro naši kůži škodlivé,“ vysvětluje František Hlaváč ze společnosti Magniflex.

Kvalitní matrace na vhodné podložce stačí provětrat jednou za rok, pokud se nadměrně potíte, je lepší ji provětrávat jednou za čtvrtletí. Jestliže máte za sebou chřipku, matraci určitě vyvětrejte. Stačí ji umístit ráno na balkón či terasu a nechat ji tam do večera. Každé ráno je vhodné odkrýt peřiny (nejideálnější je peřiny vzít úplně z postele), abychom během noci vytvořenou vlhkost a teplo odstranili. Na postelové přehozy zapomeňte, vypadají sice na pohled hezky, výrazně však snižují vzdušnost a naopak zvyšují riziko tvoření plísní a množení roztočů a bakterií.

Klepněte pro větší obrázek

Otáčení

„Kvalitní matraci není potřeba a dokonce ani není vhodné otáčet. Naopak, kvalitní výrobci dávají 12 - 15 let záruku na neproležení matrace a upozorňují klienta na všité symboly, které zamezují, aby klient po praní potahu nebo po provětrání matrace zaměnil část, kde měl hlavu a nohy. Důvod je jednoduchý - hygiena. Asi nikdo z nás by si nepřál usínat ve druhém čtvrtletí hlavou na místě, kde měl minulé čtvrtletí nohy. Tato doporučení dávají výrobci matrací nižší kvality, kde hrozí jejich rychlé proležení. Doporučením k jejich otáčení chtějí oddálit dobu, než se méně kvalitní matrace proleží a hygienický aspekt jejich doporučení je nezajímá,“ říká František Hlaváč.

Zcela jiná situace je v případě, že kupujete oboustrannou matraci a každá strana má jiné anatomické a ortopedické vlastnosti. Potom má otáčení matrace smysl, myšleno otáčením spodní a vrchní strany, ale rozhodně ne hlavové a nožní části.

Výměna matrace

„Dle doporučení lékařů je vhodné matraci z hygienických důvodů vyměnit nejpozději po osmi letech. Později totiž vzniká nehygienické prostředí, které omezuje kvalitu spánku. Reklamy typu Záruka na matraci 25 let považuji za zavádějící. Vhodná matrace by měla zaručit i hygienické a antialergické prostředí. Doporučovat klientovi spát denně na stejné matraci více jak osm až deset let považuji za nezodpovědné a neprofesionální,“ doplňuje František Hlaváč.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Finále září bude příjemné a rozhodně nečekejte žádné problémy. Nyní jde všechno jako na drátku i kvůli tomu, že si konečně věříte. Nadřízený je z vás nadšený, kolegové si vám nedovolí…