Otto Šimánek v roli pana Tau Profimedia

Otto Šimánek v roli pana Tau Profimedia

Pana Tau Šimánek neměl rád Profimedia
Skvěle ale vycházel s dětmi Profimedia
Na roli elegána s buřinkou se ho ptal každý Profimedia
Původně měl být elektromontér a divadlo hrál jen jako ochotník Profimedia
16
Fotogalerie

Nesmrtelný Pan Tau: Otto Šimánek roli kouzelného pána s buřinkou nesnášel

Přestože si zahrál víc než stovku rolí, proslavila ho ta, v níž nepromluvil ani slovo. Roli pána s vizáží prvorepublikového gentlemana prý Otto Šimánek ke konci života doslova nesnášel. Nikdo se ho totiž neptal na nic jiného. Hodného pana Tau milovali děti i dospělí. Sám herec ale tak hezký vztah se svou vlastní dcerou Alexandrou bohužel neměl. Ta v šestnácti otěhotněla a s otcem se na nějakou dobu úplně přestala stýkat.

Dítě z lékárny

Maminka ho prý porodila v roce 1925 na pultě lékárny v Třešti, když na ní nečekaně přišly porodní bolesti, druhá verze mluví o kožené sedačce v čekárně pro zákazníky. Dnes je v místě bývalé lékárny autobusové nádraží – a také tu dnes stojí čtyřmetrová dřevěná socha pana Tau.

Pokračování 2 / 6

Učil i Petra Čepka

Původně měl být elektromontér a divadlo hrál jen jako ochotník. Na pár měsíců se z něj dokonce stal kočovný herec, to když jezdil s Divadlem pod Plachtou Jindřicha Plachty. Hrál i v divadle ve Zlíně, v Ostravě a na konci padesátých let v Městských divadlech pražských. Jednou z jeho velký rolí je postava klauna v dramatizaci Kožíkova románu Největší z pierotů, kde poprvé uplatnil svůj pantomimický talent, který pak tak skvěle zúročil v roli pana Tau. Pantomimu ostatně vyučoval na Pražské konzervatoři a DAMU, kde mezi jeho žáky patřil mimo jiné i herec Petr Čepek.

Pokračování 3 / 6

Zlom v kariéře: pan Tau!

Pro film ho objevil režisér Václav Vorlíček, který ho coby asistent prosadil do filmu Černá sobota. „Hledalo se obsazení a podle fotografií jsme došli až k panu Šimánkovi,“ vzpomíná režisér. „Film propadl, ale on se osvědčil,“ vzpomíná režisér. V postavě pana Tau se pak podle kolegů Šimánek našel, prý i v soukromí byl trochu kouzelným pánem, který se dokáže vcítit do dětské duše. Ve filmu se objevoval hlavně v komediálních rolích, například: Zítra vstanu a opařím se čajem, Baron Prášil, Tři chlapi v chalupě, Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky a Pane, vy jste vdova!.

Pokračování 4 / 6

Dvakrát – a dost!

Oženil se hned dvakrát. Jeho první ženou byla Hermína Jarešová, poznal se s ní v Gottwaldově. Právě v tomhle manželství se mu narodila dcera Alexandra, která pak s otcem dlouho nemluvila. Hermína zemřela na rakovinu a Šimánek se v roce 1972 podruhé oženil s kostýmní výtvarnicí Ludmilou Muchovou.

O své zdraví se nikdy nestaral a také se mu to téměř nevyplatilo. Dvakrát přežil svou smrt (nejdřív šlo o oboustranný infarkt, podruhé o mozkovou mrtvici), nakonec ho v sedmašedesáti letech zabila rakovina střev. Stačil jediný den, a možná by slavný pan Tau žil ještě dlouhé roky, jenže pomoc přišla pozdě. Den předtím, než měl být převezený do nemocnice v Mnichově, upadl do kómatu a týden nato zemřel. Bylo 8. května 1992.

Pokračování 5 / 6

Prokletá chalupa?

Po herci zůstala také chalupa z roku 1885 s velkým pozemkem ve Stájištích na Vysočině. Otto Šimánek tu prožil dětství a jezdil sem i poté. Prodal ji pár let před smrtí s tím, že sem nemá čas jezdit. Právě v nedaleké hájence také dvakrát utekl zubaté z lopaty. Jenže žádný majitel v ní jaksi nemá stání, v současné době má už zhruba čtvrtého majitele.

Pokračování 6 / 6

Pan Tau a fakta

- Seriál se natáčel od poloviny 60. let do roku 1978.
- První příběh odvysílala televize v roce 1970.
- Seriál byl prvním, který byl natočený v koprodukci s tehdejší kapitalistickou cizinou Spolkovou republikou Německo.
- V tehdejším Československu se ale několik dílů vysílat nesmělo, protože v nich vystupoval bohatý kapitalista, pan Viola (Jan Werich) a zlý taxikář (Pavel Landovský, signatář Charty 77).
- Bylo natočeno celkem 33 dílů a 3 celovečerní filmy.
- Pan Tau byl také posledním filmem, který Otto Šimánek v roce 1988 natočil.
- Ukázky ze seriálu a postava pana Tau se objevily ve videoklipu k písni Du bist überall německé zpěvačky Neny.
- Pan Tau vyšel poprvé knižně v roce 1974. Kniha se jmenovala Pan Tau a tisíc zázraků.
- Horská chata, kde bydlela třída v epizodě Pan Tau na horách, je ve Špindlerově Mlýně a objevila se i ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Doporučujeme

Články odjinud