Nesmyslné dietní bizáry: Pilulka s tasemnicí a místo jídla cigaretka

Nesmyslné dietní bizáry: Pilulka s tasemnicí a místo jídla cigaretka

Byly byste ochotné investovat kvůli dietě do speciálních brýlí či pozřít boubel tasemnice? Pokud ne, děláte dobře. Bohužel se však najdou i lidé, kteří by pro shazování kil udělali cokoliv.

Redukční diety tu byly odjakživa

Redukční diety jsou staré snad jako lidstvo samo, avšak zatímco dnes hubnou bohatí i relativně chudí, dříve byly diety výsadou výhradně movitých vrstev obyvatel. Neboť chudí byli opravdu chudí a nadváhu rozhodně řešit nemuseli. Bohatí pak často jídávali zcela nezřízeně, což se podepisovalo na jejich vzhledu i na zdraví.

Jaké jsou zásady zdravého hubnutí? Podívejte se na rady jeho propagátorky:

Pokračování 2 / 7

„Vyžraný“ král Slunce a klystýry

Kupříkladu Ludvík XIV., řečený le Roi Soleil, král Slunce, nebyl jen milovníkem žen a tance, ale i dobrého a hojného jídla. Dle dochovaných pramenů byl schopen během hostiny zkonzumovat čtyři talíře různých druhů polévek, celého bažanta a jednu koroptev, talíř salátu, mnoho plátků skopového na česneku, dva velké kusy šunky, talíř sladkostí a čerstvého i kompotovaného ovoce.

Ludvíkův lékař to neměl lehké, panovníkův apetit a třesoucí se faldíky řešil nejen dietami, ale také projímadly, klystýry i pouštěním žilou. Dřívější hubnutí nebylo procházkou růžovou zahradou – i když klystýr krále Slunce prý růžovou vodu také obsahoval! Mimo drastické diety byly populární klystýry, dále pak dávicí a močopudné prostředky, pouštění žilou, přikládání pijavic a konzumace boubelí tasemnic.

Pokračování 3 / 7

Tasemnice si dá nášup za vás

Tasemnicová dieta se těšila oblibě nejen mezi středověkými tlouštíky. Přišla jim na chuť i slavná operní diva minulého století, uhrančivá sopranistka Maria Callas. Dieta to byla jednoduchá. Nejprve bylo nutné pozřít larvální stadium tasemnice, maličkou boubel. Ve Spojených státech byly v lékárnách dokonce i tablety, které zajistily osídlení střeva tímto nenasytným parazitem. Tasemnice se pak v tenkém střevě živila natrávenou potravou, utěšeně v klidu a teple rostla, a to až do úctyhodné délky tři až šest metrů.

Tasemnice pochopitelně nezkonzumovala všechnu tráveninu, která do střeva doputovala. Avšak pokud se krmila pilně, mohla svému hostiteli i přes dostatečný příjem konzumovaných kalorií zajistit ztrátu jak kilogramů, tak mnoha důležitých látek, kupříkladu železa. Přítomnost tasemnice ve střevech mohla v některých případech způsobovat řadu vážných zdravotních problémů, ve výjimečných případech i životu nebezpečné ucpání střeva. Nepříliš příjemný byl také okamžik, kdy se dáma či gentleman rozhodli mnohametrové potvůrky zbavit.

Pokračování 4 / 7

Zaspi hlad!

Naši chudí předci v dobách hladu a nouze důvěrně znali přísloví „Kdo spí, jako by jedl“. Přísloví však znali i bohatí. Těm jejich lékaři k vydatnému hladovému spánku pomáhali různými medikamenty. V roce 1848 založil Francouz Michel Hartigues Spolek nejtlustších mužů. Cílem uskupení rozměrově výrazných gentlemanů byla podpora při hubnutí. Michel zhubl neuvěřitelných 79 kilogramů.

Jeho startovní hmotnost byla 224 kilo. Michel se zbavoval kilogramů moderně, pod dozorem lékaře a velmi svéráznou metodou – spánkem. Dostával léky na spaní, aby více spal, prvních čtrnáct dní diety pak strávil výhradně v posteli, kdy jen spal a pil. Poté následoval měsíce dlouhý mírnější spánkový a tvrdší stravovací režim.

Pokračování 5 / 7

Žvýkej, žvýkej a zase žvýkej

Originální dietní program, jehož autorem byl Horace Fletcher, se nezaměřuje na jídlo samotné, ale na způsob konzumace. Fletcherova výživová doporučení nebyla nijak striktní, důležité však bylo velice důkladně žvýkat. Dle tohoto svérázného muže bylo nutné každičké sousto rozžvýkat do konzistence tekutiny, a to klidně stokrát. Pokud to nebylo možné, doporučoval sousto vyplivnout. Dále originální Fletcher hrdě hlásal, že účinnost jeho diety potvrzuje stolice, jejíž „aroma“ připomíná pečené sušenky.

Pokračování 6 / 7

Místo jídla cigaretka

Amerika je země neomezených možností i nápadů, a tak někteří tuční obyvatelé Spojených států ještě během přelomu dvacátého století odcházeli od lékaře s doporučením, aby si místo mlsání zapálili. Pokud pacienti doporučení dodržovali, pravděpodobně se jim zhubnout podařilo. Cena však byla vysoká. Jenže to se začalo ukazovat až v padesátých letech minulého století, kdy vyšel první odborný text o souvislosti kouření a karcinomu plic.

Pokračování 7 / 7

Nechutná modrá

Začátkem století byl v Japonsku velmi moderní dietní trend, který tvrdil, že žlutá a červená barva podporují chuť k jídlu. A tak vynalézaví Japonci vymysleli speciální brýle s modrými skly, která měla z lákavých barev vykouzlit našedlé neatraktivní odstíny, jež by nikoho nenapadlo spojovat s lahodnou chutí. Dle výzkumů tyto brýle bohužel příliš nepomáhaly.

Doporučujeme

Články odjinud