Nesnadný život snaživek: Co mají příliš snaživé ženy společného? | Foto: iStock

Foto: iStock

Nesnadný život snaživek: Co mají příliš snaživé ženy společného?

Snaživka se neúnavně a obětavě snaží, aby všichni okolo byli šťastní, obvykle i za cenu ztráty vlastního pohodlí a štěstí. Co mají „snaživky“ společného a proč to nemají v životě lehké?

Snaživka jako vyšitá

Snaživé ženy bývají jen málokdy šťastné, dávají moc, ne-li vše, a neočekávají nic. Jejich životním úkolem je činit druhé šťastnými – rodiče, děti, partnera, kolegy, šéfa. Dávno zapomněly říkat „Ne!“ a všichni kolem jsou si toho vědomi a využívají toho. Je docela možné, že jejich muž střídá ženy, a ony to tolerují. Jejich děti jen nastavují ruce, ale samy je k ničemu nepřiloží. V práci povyšují tlučhuby, které nic pořádně nedělají, zatímco ony odpracují úplně vše. Snaživky mohou na první pohled vypadat spokojeně, a dokonce i úspěšně – vždyť vše zvládají na jedničku – ale v jejich duši sídlí prázdnota a smutek. Kde se v nich ona přehnaná a vyčerpávající snaživost vzala?

Proč nás vztahy mění? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Snaživka s malou sebeúctou

Sebeúcta mnoha snaživek se nachází na bodu nula, možná dokonce minus jedna. Nízké sebehodnocení může mít řadu příčin, kupříkladu přehnaně kritickou výchovu. Ženy s nízkým sebehodnocením se zkrátka za každou cenu snaží zavděčit, protože v sobě mají zakořeněný pocit, že nejsou dostatečně dobré a absolutně vše si musí zasloužit. Mají silné tendence vnímat vztahy tak, že cokoliv se nepovede, je jejich vina. Velice často se omlouvají.

Pokračování 3 / 5

Snaživka, které chyběla pozornost otce

Přísní, odtažití, despotičtí a do jisté míry tyranští otcové často vychovají ze svých dcer nesmírně snaživé holčičky. Každá holčička chce přece uznání a ocenění od svého tatínka, prvního vzoru mužství, první „lásky“. Když je tato „láska“ nedostižná a odmítavá, dělá takřka každá holčička maximum proto, aby si jí tatínek všiml a třeba ji i pochválil a ocenil. Bohužel si tento vzorec mnohdy nese do dalších vztahů.

Pokračování 4 / 5

Snaživka a manipulativní rodič

Řadu extrémně snaživých žen vychovávali nesmírně kritičtí a nároční rodiče. Přehnanou snaživku pečující o blaho všech mohou však vychovat i na oko laskaví manipulátoři používající věty typu: „Kdyby ses jen trochu snažila, tak to zvládneš. Co se dá dělat, zase to musím udělat já…“ Pokud byla hlavním výchovným nástrojem rodičů manipulace, bude jim chtít snaživka dokázat, že vše zvládne, že na to má. Ať už půjde o cokoliv – o práci, kariéru, výchovu apod.

Pokračování 5 / 5

Snaživka na útěku

Klíčem k vrátkům vedoucím z bludného kruhu neustálého snažení a vycházení vstříc za všech situací je „pohled do zrcadla“ – tedy přiznání si toho, že jsem přehnaně snaživá a velmi pravděpodobně mám problémy s nízkým sebevědomím. Způsobů, jak se naučit říkat „ne“, jak získat sebevědomí, jak se přestat stále urputně snažit, je mnoho. Například lze začít navštěvovat terapie a pracovat na sobě pod odborným vedením. Žádný instantní rychlokurz však neexistuje. Lze začít i „samostudiem“, ponořit se do literatury, která naznačí cestu, a začít vše postupně trénovat v praxi. Bohužel vždy však půjde o běh na dlouhou trať, jste-li však rozhodnutá, jistě doběhnete.

Doporučujeme

Články odjinud