Tlak na změnu bývá kontraproduktivní
Každý, komu záleží na šťastném a spokojeném vztahu, bývá alespoň zčásti ochotný ke změně. K jakékoliv změně jsme ale ochotnější, pokud ji děláme dobrovolně, pokud cítíme, že nás partner miluje a přijímá takové, jací jsme. Tedy bez podmínek a ultimát ke změně. Skutečná a trvalá změna bývá podmíněna svobodným rozhodnutím, a ne tlakem zvnějšku.
Pokud po partnerovi chcete, aby se v něčem změnil a příliš proto tlačíte na pilu, kritizujete, manipulujete, mluvíte do duše a taktizujete, pravděpodobně tím docílíte spíše pravého opaku nebo nečinnosti. Každý tlak totiž provokuje protitlak. Jak tedy docílit toho, aby se váš vztah nebo partner změnil?
Pokračování 2 / 5
Chcete-li změnu, měňte též sebe
Pokud vám ve vztahu něco bytostně chybí, nečekejte, že to za vás vyřeší výhradně partner, i vy přiložte ruku k dílu. Jednoduše seberte odvahu, chvíli zapomeňte na své ego a „jděte s kůží na trh“. Pravděpodobně vás to bude stát hodně odvahy a energie, ale ve vztahu jde přece o výsledek, ne o soutěž, kdo bude první a lepší.
Martina Machová
16. března 2022
Postrádáte-li kupříkladu více obyčejných láskyplných doteků, začněte je dávat partnerovi a nechte ho prožít, jak je to báječné. Buďte prostě o krok napřed. Cítí-li k vám partner skutečnou lásku, bude vám chtít vaši náklonnost oplácet. Obvykle je ale potřeba i více mluvit a vysvětlit, co vám chybí…
Pokračování 3 / 5
Říkejte na rovinu, co chcete a po čem toužíte.
My ženy býváme specialistkami na to, že naše přání a touhy různě naznačujeme a necháváme muže, aby se dovtípili, co vlastně chceme. Tyto nepřímé „komunikační tanečky“ bohužel často vedou k nedorozuměním, nepochopením a křivdám, které na nás nepáchají ti druzí, ale které si způsobíme sami.
Martina Machová
12. března 2022
Pokud tedy ve vztahu po něčem konkrétním toužíte, je potřeba o tom mluvit! Vyvarujte se však osobního obviňování; raději obecně popište situaci či druh chování, který vám nevyhovuje. Neříkejte: Ty mě nikdy neobejmeš – nekritizujte druhého, ale mluvte o sobě. Tedy říkejte, co vám chybí, po čem toužíte, co vy nechcete nebo co s vámi dělá partnerovo chování. Tedy místo, abyste řekla „Nekřič na mě“, řekněte „Když na mě křičíš, cítím se pod psa, nemám chuť se s tebou bavit“. První věta totiž druhému rozkazuje. Ta druhá ho informuje o vašich pocitech a nechává na něm odpovědnost, jak se zachová – bude pokračovat? Případně uveďte, jaké důsledky bude mít jeho chování: „Když na mě budeš dál křičet, vykašlu se na vaření večeře a půjdu se raději projít a zkusím vytáhnout nějakou kamarádku do kina.“
Pokračování 4 / 5
Miluje-li vás, chová se nejspíše tak, jak nejlépe umí!
Ten, kdo vás miluje, to s vámi zpravidla myslí dobře. Vzpomeňte na to vždy, když budete mít tendenci váš vztah vnímat tak, že váš partner dělá všechno špatně. Možná jde jen o úhel pohledu. Zkuste se na vztah podívat jeho očima, pokuste se s ním o jeho „nevhodném“ chování promluvit a ujasnit si, proč se chová právě tímto způsobem. Než se pustíte do kritiky, zamyslete se také nad sebou.
Pokračování 5 / 5
Neklaplo to? Nelitujte své snahy, jednou vydá své plody
Je naprosto pochopitelné, že pokud jste dala do změny ve vztahu všechno, ale stejně to k ničemu nevedlo, cítíte se právem frustrovaná a vyčerpaná. Ale nevzdávejte to, vaše snaha vám mnoho dala! Neboť vše, co jste se naučila, jednou zúročíte v novém vztahu, který může být díky těmto zkušenostem hlubší a láskyplnější.
Martina Machová
9. března 2022