Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?

13. 10. 2016
Nespravedlnost: Proč muži hubnou snadněji?
O tom, jak nelehké může být hubnutí, ví většina z nás své. Téměř každý člověk v životě vyzkoušel alespoň jednu z nepřeberného množství diet a přinejmenším teoreticky se vážněji zabýval změnou svých stravovacích návyků. Napadlo vás ale někdy porovnat úspěšnost jednotlivých pohlaví? A také se vám zdá, že muži hubnou snadněji?!

Nedávno jsem se dočetla, že průměrná žena vyzkouší do věku 45 let přes šedesát nejrůznějších diet! To mne velice zaujalo. Ohromilo! A utvrdilo v přesvědčení, že zřejmě nespadám do skupiny „průměrná žena“.

Pravdou je, že diety drží lidé odpradávna. Už starověcí Řekové a Římané toužili zhubnout, avšak jejich motivace byla především zdravotní a kondiční. Stačí se pozastavit nad původem samotného slova. Základ hledejme v řeckém "diatia", které však popisuje celkový způsob života. Až o mnoho let později, v průběhu 19. století, byla odstartována éra nárazového hubnutí. Bohužel pro lidi, bohudík pro dietní a potravinářský průmysl.

Viníky jsou stavba těla i vytrvalost

Pokud jde o samotný hubnoucí proces, ženy se oproti mužům skutečně nacházejí v poměrně nevýhodné pozici. Hubneme zkrátka hůře a s mnohem větším vypětím sil. Ať už se bavíme o stránce fyzické nebo psychické. Stavba mužského těla je totiž hubnutí a dlouhodobému udržování váhy více nakloněna. Muži se mohou pyšnit celkově vyšším podílem svalové hmoty a naopak nižším procentem tělesného tuku. Díky tomu spalují více energie než ženy, a to, považte, hlavně v klidu! Zjednodušeně řečeno, kilo svalů spálí více energie, než kilo sádla. Bohužel.

Muži jsou ve výhodě, i pokud jde o vytrvalost. Dokáží totiž vydávat energii po delší časový úsek bez výraznějších známek únavy než, v tomto směru slabší a méně odolné, ženy. Dokonce i z hlediska psychologického jsou muži - jak jinak - opět ve výhodě. Sice jim trvá o poznání déle, než se k hubnutí odhodlají, nicméně když se tak konečně stane, nemají problém nově nastolený režim dodržovat. Ať už se bavíme o stravování nebo fyzické aktivitě. Lidově řečeno, prostě to "tak neprožívají". Protože, jak asi už tušíte, základ je v hlavě. My ženy si často své hubnutí blokujeme někdy až nezdravým chtěním.

Muži a diety se míjejí

Ještě je třeba říci, že u problematiky hubnutí v určitém smyslu platí známé "méně je více", například pokud jde o zkušenosti se zmiňovanými dietami. Ženy, na rozdíl od mužů, se mohou pochlubit často velmi bohatým výčtem nejpodivnějších diet všeho druhu a začínají s nimi už v poměrně útlém věku. To může do budoucna znamenat problém. Efekt takové "rychlé" diety je sice mnohdy opravdu rychlý, ale stejně rychle také končí. A pak nastupuje mnohým důvěrně známý jo-jo efekt, kdy nejen že se pracně shozené kilogramy vrátí, ale přivedou si s sebou často i nějaké ty kolegy navíc.

Další velkou nevýhodou směrem k redukci váhy může být i fakt, že si organismus na nízký energetický příjem při opakovaných dietách rychle zvykne. Důsledkem je celkové snížení vlastní klidové spotřeby energie, tzv. bazálního metabolismu. Proto se každý další pokus o hubnutí zdá být těžší.

Ještě je třeba zmínit, že my ženy, mnohem více než muži, máme v tomto směru blízko k extrémům typu mentální anorexie či bulimie. Jde o závažné a v konečném důsledku i život ohrožující choroby. Zvláště nebezpečné pak mohou být pro ženy velice mladé, které bohužel také nejčastěji postihují.

Smiřme se s osudem

Co povzbudivého říci nakonec? Máme vůbec my ženy nějakou hubnoucí výhodu? Těžko se hledá, ale snad bychom se shodly na tom, že pokud chceme, dokážeme být dokonale odhodlané i důsledné, jde -li nám o hodně. Rada na závěr by tedy mohla znít třeba nějak takto: Využijme svůj potenciál měnit věci k obrazu svému a vytvořme si v hlavě svůj vlastní šťastný obrázek, na kterém nám bude dobře, budeme samy se sebou spokojené a především samy sebou i zůstaneme!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V pondělí je letní slunovrat, vítání léta tak proběhne v parádním stylu. S příchodem letních dní roku nabíráte na síle a do žil se vám vlévá nová energie. Nenechejte nic náhodě a pracujte…