Neumíte říkat Ne? Tady jsou jednoduché tipy jak na to | Foto: iStock

Foto: iStock

Neumíte říkat Ne? Tady jsou jednoduché tipy jak na to

Také nerada odmítáte jakoukoliv prosbu či žádost, i když vám to často zkomplikuje život? Nebylo by příjemné i praktické to změnit? Říkat Ne není jednoduché, ale máte na to plné právo a nemusíte se kvůli tomu cítit špatně. Jak na to?

Životní komplikace

 „Hodné holky“ neumí nikoho a nic odmítnout, neumí říct jasné a jednoduché: „Ne. Neudělám. Nechci. Nemám čas. Nemám zájem.“ Jednoduše se snaží vždy vyhovět a vyjít vstříc. Mají to zkrátka v povaze, anebo tak byly vychované. Patříte-li k nim, asi tušíte, jak moc si svou vstřícností občas zbytečně zkomplikujete život, a čím jste starší, tím víc cítíte, že by nebylo od věci umět občas odmítnout a nevyhovět. Všimly jste si totiž, že někteří lidé ve vašem okolí vaší ochoty nejen využívají, ale také ji zneužívají. Jak jednoduše a bez kličkování překročit svůj vlastní stín?

Jak odmítnout pozvání na rande? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Řekněte to stručně

Pokud začnete svou odpověď na danou prosbu či žádost jednouchým záporem, bez naznačení jakékoliv možnosti, že by to možná a za určitých okolností přeci jen šlo nějak zařídit, ušetříte si čas, který by žadatel pravděpodobně věnoval přemlouvání. A nejen čas, ale i výčitky, na něž by u vás přemlouvání velmi pravděpodobně zadělalo. 

Pokračování 3 / 5

Sdělte své Ne i neverbálně

Nepodceňujte řeč svého těla ani tón hlasu. Pokud své odmítnutí zaševelíte tiše a nejistě a při tom budete rozpačitě přešlapovat, ošívat se a uhýbat pohledem, není těžké odhadnout, že si nejste jistá v kramflecích a bude vás snadné „zpracovat“. Je to prosté: Mluvte klidně, jasně a nahlas. A pozor, nezapomeňte druhému hledět více do očí než do země!

Pokračování 4 / 5

Nevysvětlujte

Nevysvětlujte, zdlouhavě se neomlouvejte, nezaplétejte se do odpovědi. Jakmile začnete vysvětlovat, proč to nejde a proč je to složité, jakmile se začnete dlouze omlouvat, vytváříte nemalý prostor k tomu chytit vás za vhodné slovo a dotlačit ke změně rozhodnutí.

Pokračování 5 / 5

Řekněte Ne i pocitu viny

Je docela možné, že vás i po úspěšném, srozumitelném a slušném odmítnutí zaplaví pocit viny. Není to nic neobvyklého! Odmítnout je pro vás jednoduše něco nového. Opustila jste zajeté koleje vašeho běžného chování a pocit viny, že jste přeci jen mohla vyjít vstříc, bývá v takových případech běžnou reakcí. Prvním krůčkem k tomu, jak se ho zbavit, je vědět o tom, že jde o naprosto běžnou reakci. Časem a opakováním takové pocity pozvolna vymizí. Navíc můžete s pocity viny, o nichž víte, že objektivně nejsou na místě, ve své mysli cíleně pracovat. I to, jak se cítíme, muže být v některých případech otázkou rozhodnutí!

Doporučujeme

Články odjinud