Nevěrně tvůj

12. 4. 2010
Nevěrně tvůj
Podle nedávného průzkumu se téměř polovina Čechů někdy dopustila nevěry. Přiznalo se celých 43 procent, přičemž nejčastějšími pachateli jsou muži. Ovšem někdy je těžké rozlišit, co je ještě přátelství, co flirt a kdy už jsou vaše pochyby o tom, zda váš přítel stále patří jenom vám, oprávněné.

Pohádky většinou končí větou: „A žili spolu šťastně až do smrti.“ Možná proto jsou to pohádky. Smutná pravda je, že lidé se odjakživa klamali a podváděli. Navíc nejnovější technika s sebou přináší moderní způsob mezilidské komunikace, a ta nevyhnutelně nové „elegantní“ formy nevěry. E-mail, SMS, Facebook... to je jen zlomek současných pokušení. Jak ale najít hranici, kde nevinné flirtování končí a začíná nabývat zcela jiných rozměrů? Podívejte se na pár příběhů (třeba je jim ten váš podobný) a nechte promluvit odborníky na lidské vztahy.

...náš vztah nebyl „oficiální“?

„S Tomášem jsem se seznámila v baru. Chvíli mě pozoroval a pak mě suverénně požádal o telefonní číslo. Líbil se mi. Byl sebevědomý, zábavný a v jeho společnosti jsem se cítila přirozeně. Hned na začátku mi ale řekl, že není ,vztahový typ‘, což mě mrzelo. O to víc, že to byl po delší době první kluk, se kterým mi bylo opravdu dobře. Přesto jsem jeho postoj respektovala a ve skrytu duše jsem doufala, že svůj názor časem změní. Jenže za čtvrt roku jsem ho nachytala se svou nejlepší kamarádkou. Byla jsem naprosto v šoku. Tolerovala jsem, že není typ, který by do světa hned hlásal, že s někým chodí, ale tohle? Doufala jsem, že mi to vysvětlí. A on? Nebyli jsme prý ,oficiální‘ pár, takže o nevěře nemůže být ani řeč.“ Jana (23)

PhDr. Petr Šmolka k tomu říká: „I pro vztahy platí okřídlené úsloví, že každý je svého štěstí strojvedoucím. Jen těžko může trvale prosperovat vztah, do něhož každý z partnerů vstupuje s tak diametrálně odlišným očekáváním. Naše představy, že se partner změní, bývají vítězstvím naivní naděje nad posledními zbytky rozumu. V tomto případě je Tomáš lovec, který při rekapitulaci svých milostných skalpů zřejmě prožívá podobné pocity jako nimrodi při slavnostním výřadu. Přesto šlo o nevěru a nic na tom nemění, že on si vztah s Janou definoval jinak. Už v Malém princi je přece jedna z nejmoudřejších vět, že člověk má zodpovědnost za toho, koho si k sobě připoutal.

...spí s kamarádkou v jedné posteli?

„Můj přítel Martin má velmi dobrou kamarádku z dětství. Bydlí ve stejné ulici a jako malí u sebe často přespávali. Dnes už se moc nevídají, protože každý studuje v jiném městě. Když se ale po čase sejdou, většinou si dlouho do noci povídají, popíjejí a občas se stane, že společně usnou v její posteli. Martin tvrdí, že spolu nic nemají a nikdy neměli. Jsou prý jen skvělí kamarádi. Snažím se na ni nežárlit a svému příteli věřit, ale nedaří se mi to. Nedokážu si představit, že vedle sebe jen tak leží, nedotýkají se, nelíbají...“ Ilona (24)

Psychologa Petra Šmolku překvapilo, že se Martin své přítelkyni s něčím takovým vůbec svěřuje. „Jde o případ jisté neomalenosti. Pokud bych se ale pokusil o nějakou obecnější definici nevěry, pak za ni lze považovat jakékoli eroticky podbarvené, případně tak alespoň působící jednání, které je pro partnera emočně zraňující.“

...se stále vídá se svou „ex“?

„Se svým přítelem chodím už dva roky a po celou tu dobu mě trápí, že se stále vídá se svou bývalou partnerkou. Píše si s ní přes Facebook, posílají si SMS k narozeninám a občas spolu zajdou na oběd. Vaškovi to připadá normální, ale mně to vadí. Několikrát jsem mu to řekla, ale on vždycky jen mávl rukou, prý jsem přecitlivělá. Navíc je hrozný pokrytec. Sám si randí s bývalkou, ale když jsem se nedávno já sešla se svým ‚ex‘, byl oheň na střeše. Předvedl scénu jak vystřiženou z filmu Válka Roseových. Pak že já jsem přecitlivělá...“ Romana (25)

Podle PhDr. Petra Šmolky v případě Romany problém nespočívá v tom, že je její přítel v kontaktu se svou „ex“ (opravdu se mohou scházet ve vší počestnosti – i když riziko případné recidivy a „zavzpomínání si na staré zlaté časy“ nelze nikdy zcela vyloučit). Problém je spíše v tom, že se zřejmě řídí představou, že „co je dovoleno pánu, není dovoleno kmánu“. Na podobném základě je opravdu těžké vystavět kvalitní vztah.

...flirtuje s kolegyní v práci?

„Můj přítel často zůstává v kanceláři přes čas. Vymlouvá se, že má hodně práce, ale já mám pocit, že to není jediný důvod. Asi před dvěma měsíci jsem se rozhodla, že se za ním stavím a že spolu zajdeme na oběd. Jenže když jsem tam došla, nestihla jsem se ani ohlásit a uviděla jsem Patrika, jak vychází ze dveří s jinou, velmi atraktivní ženou. On jí nabízel rámě a něčemu se hlasitě smáli. Když mě uviděli, Patrik mě sice přivítal a tu ženu mi představil jako svou kolegyni, ale i tak jsem v jeho očích zahlédla rozpaky a nemohla jsem se zbavit pocitu, že jsem tam tak trochu ,navíc‘.“ Karolína (28)

Podobná situace je sice nepříjemná, ale ve skutečnosti opravdu nemusí být ohrožující. Pro PhDr. Petra Šmolku jsou rozhodující ony rozpaky, které Karolína viděla a které tam sice být mohly, ale také nemusely. Pokud jste v podobné situaci, měla byste vztah hodnotit raději podle toho, jak se k vám přítel chová, než podle jedné, byť poměrně rozpačité epizody.

...si s někým píše erotické SMS?

„Asi před měsícem si přítel vyrazil s kamarády do jednoho klubu. Vrátil se tehdy dost pozdě a byl opilý. Druhý den dopoledne mu pak přišla zpráva, nad kterou se záhadně pousmál. Když jsem se ho zeptala, kdo mu píše, odpověděl, že jeden z kamarádů. Tenkrát jsem mu to uvěřila, jenže ty zprávy chodily čím dál častěji a v kratších časových intervalech. Po třech dnech už mi bylo jasné, že to není jen tak, a číhala jsem na okamžik, kdy bych mu mohla nahlédnout do mobilu. Měla jsem štěstí, jedna z SMS přišla v době, kdy byl Lukáš ve sprše. Skočila jsem po telefonu a textovku si přečetla. Evidentně byla od ženy a měla silně erotický podtext. Vymazala jsem ji, aby přítel nepřišel na to, že jsem ji četla, a nahlédla jsem i do odeslaných zpráv. Jeho odpovědi se nesly ve stejném duchu. Od té doby na to musím pořád myslet. Je to jen flirt, nebo něco víc?“ Michaela (25)

PhDr. Petr Šmolka se domnívá, že pokud jsou ony SMS jediným signálem, že se cosi děje, pak se jedná spíše o nezávazný virtuální flirt a zároveň radí: „Ve vlastním zájmu byste se přítelovu mobilu měla vyhýbat jak čert kříži. Na druhou stranu nic nezkazíte, když mu dáte alespoň někdy možnost, aby vás alespoň chvíli postrádal. Když si vyrazíte s kamarádkou, na sraz bývalých spolužáků...

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Juicy.„

Více o nevěrách se dočtete zde již zítra 13. dubna 2010.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Blíží se Den Matek, proto vytvořte pro nejdražší osůbku krásné překvapení. Darujte jí třeba kytičku, ale nejlepší je vlastnoručně vyrobený dárek od srdce. Zkuste něco namalovat, napsat…