Nevíte kam na výlet? Vydejte se do muzea či skanzenu. Naše tipy nadchnou děti i dospělé!

25. 8. 2012
Nevíte kam na výlet? Vydejte se do muzea či skanzenu. Naše tipy nadchnou děti i dospělé!
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi, když není počasí zrovna na koupání, máme pro vás tipy na výlety. Do muzeí a skanzenů, kde se zabaví celá rodina...

Muzeum LEGA

Milují vaše děti stavebnici Lego? Pak je vezměte do prvního soukromého muzea, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největší nejen v ČR, ale i na celém světě. Muzeum Lega se specializuje na historii stavebnice Lego, která se může pochlubit titulem hračka století. Muzeum nabízí návštěvníkům přes 2500 vystavených originálních modelů (nejstarší již z roku 1955). Najdete zde 20 tematických expozic, jež tvoří přes 1 300 000 složených kostiček. V muzeu jsou dále připravené dva dětské koutky, kde si děti mohou postavit svůj vlastní originální model.

Kontakt: Národní 31, Praha 1

Muzeum strašidel

Dům, kde se muzeum nachází,je protkán pověstmi, pohádkami, tajemnými bytostmi a strašidly. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí. Bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, Saracénský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť nestoudná patří neodmyslitelně ke kraji pod Radyní...

Kontakt: nám. Republiky 33, Plzeň (podzemí hotelu Central)

Kde se ještě můžete „bát“?

Plzeňské muzeum strašidel však není jediné, další se nachází třeba ve Valašském Meziříčí a nazývá se Muzeum valašských strašidel. Muzeum představuje nejznámější valašská strašidla, skřítky a rarášky z dílny výtvarníka Aleše Drašara. Nabízí však prostor i k hostování strašidel přespolních. Také v Olešnici mají své Muzeum strašidel, a to ve sklepení bývalé ledárny, kde se do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar. Navíc bylo postaveno pod bývalým hřbitovem. A v pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině!

Technické muzeum

Máte hloubavé děti, které zajímají historická vozidla, letadla a doma vám provádí chemické pokusy? Tak to je zabavíte v Technickém muzeu v Brně! Nejenže zde najdete technickou hernu, kde si všechny tyto pokusy pěkně pod dohledem vyzkouší, ale také si projdou jednotlivé expozice, kterých opravdu není málo. Odhalí tajemství fungování hodin kostelů a věží, posadí se ke světelné panorámě(stereovizi), kde každý obrázek uvidí trojrozměrně. Na přelomu 19. a 20. století byly tyto světelné panorámy oblíbenou atrakcí - předchůdkyní biografů. Vaše dítě si dále prohlédne historická motorová vozidla, seznámí se s leteckou historií nebo se dozví o celé historií vývoje sdělovací techniky, od prvních telefonů a telegrafů až k moderním přístrojům pro přenos zvuku a obrazu elektromagnetickými vlnami.

Kontakt: Purkyňova 105, Brno-Královo Pole

Muzeum hraček

Ve dvou podlažích bývalého purkrabství Pražského hradu je vystaven bezpočet unikátních starých evropských a amerických hraček. Jsou zde hračky dřevěné i plechové, panenky, medvídci, kočáry tažené spřeženími, auta, motorky, letadla, vzducholodě, kolesové parníčky, zaoceánské lodě, dětská železnice s celým příslušenstvím, stavení se zvířátky, zoologická zahrada s exotickými zvířátky nebo cirkusová manéž. Holčičky jistě zaujme sbírka panenek Barbie, která sleduje od prvopočátků celou jejich historii a vývoj módy v průběhu let.

Kontakt: Staré purkrabství na Pražském hradě, Jiřská 6, Praha

Skanzeny

Na území ČR v současnosti nalezneme více než desítku skanzenů lidové architektury, přičemž pro některé je významově vhodnější použít název muzeum lidové architektury nebo muzeum v přírodě či pod širým nebem. Nejznámějším a nejnavštěvovanějším skanzenem je v současné době skanzen Rožnov pod Radhoštěm, který je zpřístupněn už od roku 1925. Tvoří ho Dřevěné městečko a později dokončená Valašská dědina a Mlýnská dolina. Historicky nejstarším je muzeum a skanzen Přerov nad Labem. Historie skanzenu se vztahuje již k roku 1895, ale znovuotevření proběhlo až v roce 1967. Záchranné muzeum určují přenesené stavby z oblasti středočeského Polabí a dochovaná tehdejší zástavba Přerova nad Labem. Oblíbený je také skanzen Strážnice, který vznikal za účelem zachytit rychle mizející obraz slovácké vesnice z přelomu 19. a 20. století. V blízkosti muzea leží areál, ve kterém se koná proslulý mezinárodní folkloristický festival - Strážnické slavnosti. Nejvíce skanzenů je zastoupeno ve Středočeském kraji, kde nalezneme čtyři. Ve Zlínském kraji jsou dvě muzea lidové architektury a po jednom uvidíte v Jihomoravském, Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji. Nedílnou součástí skanzenů jsou tematicky zaměřené expozice uvnitř zpřístupněných objektů a pravidelně konané kulturní akce, samostatně uvedené na stránkách jednotlivých skanzenů.

Foto: Profimedia.cz


ORBION:
Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Kdy jindy byste si měli vyjít večer ven, když ne dnes. Letní kino nebo venkovní divadelní scéna je to pravé, co vás může potěšit i rozněžnit. Z umění načerpáte energii, ale taky radost.…

Nejčtenější články