Nevíte kam na výlet? Vydejte se do muzea či skanzenu. Naše tipy nadchnou děti i dospělé!

25. 8. 2012
Nevíte kam na výlet? Vydejte se do muzea či skanzenu. Naše tipy nadchnou děti i dospělé!
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s dětmi, když není počasí zrovna na koupání, máme pro vás tipy na výlety. Do muzeí a skanzenů, kde se zabaví celá rodina...

Muzeum LEGA

Milují vaše děti stavebnici Lego? Pak je vezměte do prvního soukromého muzea, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největší nejen v ČR, ale i na celém světě. Muzeum Lega se specializuje na historii stavebnice Lego, která se může pochlubit titulem hračka století. Muzeum nabízí návštěvníkům přes 2500 vystavených originálních modelů (nejstarší již z roku 1955). Najdete zde 20 tematických expozic, jež tvoří přes 1 300 000 složených kostiček. V muzeu jsou dále připravené dva dětské koutky, kde si děti mohou postavit svůj vlastní originální model.

Kontakt: Národní 31, Praha 1

Muzeum strašidel

Dům, kde se muzeum nachází,je protkán pověstmi, pohádkami, tajemnými bytostmi a strašidly. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí. Bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, Saracénský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť nestoudná patří neodmyslitelně ke kraji pod Radyní...

Kontakt: nám. Republiky 33, Plzeň (podzemí hotelu Central)

Kde se ještě můžete „bát“?

Plzeňské muzeum strašidel však není jediné, další se nachází třeba ve Valašském Meziříčí a nazývá se Muzeum valašských strašidel. Muzeum představuje nejznámější valašská strašidla, skřítky a rarášky z dílny výtvarníka Aleše Drašara. Nabízí však prostor i k hostování strašidel přespolních. Také v Olešnici mají své Muzeum strašidel, a to ve sklepení bývalé ledárny, kde se do letních měsíců uchovával led pro řezníky a olešnický pivovar. Navíc bylo postaveno pod bývalým hřbitovem. A v pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině!

Technické muzeum

Máte hloubavé děti, které zajímají historická vozidla, letadla a doma vám provádí chemické pokusy? Tak to je zabavíte v Technickém muzeu v Brně! Nejenže zde najdete technickou hernu, kde si všechny tyto pokusy pěkně pod dohledem vyzkouší, ale také si projdou jednotlivé expozice, kterých opravdu není málo. Odhalí tajemství fungování hodin kostelů a věží, posadí se ke světelné panorámě(stereovizi), kde každý obrázek uvidí trojrozměrně. Na přelomu 19. a 20. století byly tyto světelné panorámy oblíbenou atrakcí - předchůdkyní biografů. Vaše dítě si dále prohlédne historická motorová vozidla, seznámí se s leteckou historií nebo se dozví o celé historií vývoje sdělovací techniky, od prvních telefonů a telegrafů až k moderním přístrojům pro přenos zvuku a obrazu elektromagnetickými vlnami.

Kontakt: Purkyňova 105, Brno-Královo Pole

Muzeum hraček

Ve dvou podlažích bývalého purkrabství Pražského hradu je vystaven bezpočet unikátních starých evropských a amerických hraček. Jsou zde hračky dřevěné i plechové, panenky, medvídci, kočáry tažené spřeženími, auta, motorky, letadla, vzducholodě, kolesové parníčky, zaoceánské lodě, dětská železnice s celým příslušenstvím, stavení se zvířátky, zoologická zahrada s exotickými zvířátky nebo cirkusová manéž. Holčičky jistě zaujme sbírka panenek Barbie, která sleduje od prvopočátků celou jejich historii a vývoj módy v průběhu let.

Kontakt: Staré purkrabství na Pražském hradě, Jiřská 6, Praha

Skanzeny

Na území ČR v současnosti nalezneme více než desítku skanzenů lidové architektury, přičemž pro některé je významově vhodnější použít název muzeum lidové architektury nebo muzeum v přírodě či pod širým nebem. Nejznámějším a nejnavštěvovanějším skanzenem je v současné době skanzen Rožnov pod Radhoštěm, který je zpřístupněn už od roku 1925. Tvoří ho Dřevěné městečko a později dokončená Valašská dědina a Mlýnská dolina. Historicky nejstarším je muzeum a skanzen Přerov nad Labem. Historie skanzenu se vztahuje již k roku 1895, ale znovuotevření proběhlo až v roce 1967. Záchranné muzeum určují přenesené stavby z oblasti středočeského Polabí a dochovaná tehdejší zástavba Přerova nad Labem. Oblíbený je také skanzen Strážnice, který vznikal za účelem zachytit rychle mizející obraz slovácké vesnice z přelomu 19. a 20. století. V blízkosti muzea leží areál, ve kterém se koná proslulý mezinárodní folkloristický festival - Strážnické slavnosti. Nejvíce skanzenů je zastoupeno ve Středočeském kraji, kde nalezneme čtyři. Ve Zlínském kraji jsou dvě muzea lidové architektury a po jednom uvidíte v Jihomoravském, Plzeňském, Ústeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji. Nedílnou součástí skanzenů jsou tematicky zaměřené expozice uvnitř zpřístupněných objektů a pravidelně konané kulturní akce, samostatně uvedené na stránkách jednotlivých skanzenů.

Foto: Profimedia.cz


ORBION:
Portál pro cestovatele

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Lidé kolem vás mají obrovský strach z covidu, ale vy se negativním myšlenkám bráníte. Nechcete jim podlehnout a oslabit tak své schopnosti. Ať už pracujete z domu anebo z pracovišti,…

Nejčtenější články

Doporučujeme