Zima už je v plném proudu a mnoho rodin se jí z větší části snaží trávit na horách. I tento typ pobytu s sebou přináší nejrůznější úskalí, jako například cestovní nevolnosti, nachlazení či jiné respirační choroby, omrzliny, naraženiny atd. Inspirujte se, jak si jednoduše poradit při běžných zdravotních obtížích.
Cestovní nevolnosti zklidní máta
K dovolené patří cestování, se kterým bývají spojené nevolnosti. V těchto případech si můžeme pomoci éterickým olejem z máty peprné. Stačí vdechovat výpary z lahvičky nebo si pár kapek této silice aplikovat na kapesník či do příručního inhalátoru.
Cibule s česnekem uvolní ucpaný nos a nastydlé průdušky
Cibulovo-medový sirup
Tento přírodní přípravek pomáhá při prvních příznacích nachlazení, celkově prohřívá a uvolňuje hleny.
Potřebujeme: šťávu z 1 velké cibule, 1lžičku tekutého medu
Postup: Obě ingredience smícháme dohromady. Přípravek užíváme 3 x denně 1 lžičku po dobu 7 dní.
Česnečka nás taky postaví na nohy
Potřebujeme: 3 dl vody, 4 stroužky česneku, mořskou sůl, 2 lžičky olivového oleje, 1 vajíčko, 1 na kostičky nakrájenou bramboru, 1 lžíci nastrouhané mrkve, půl lžičky kmínu
Postup: Na oleji opražíme mrkev, pak ji zalijeme vodou, osolíme, okmínujeme a necháme přijít k varu. Jakmile voda začne vřít, přidáme rozšlehané vajíčko a brambory a vaříme je doměkka. Nakonec dodáme rozmačkaný česnek, zamícháme a můžeme podávat.
Česnekový bonbón
Cumlání česneku je velmi účinné při bolestech v krku, angíně, zánětech dásní, aftách. Stroužek česneku si opatrně vložíme do úst, dbáme na to, abychom ho neporušili a jen tak cumláme. Má se v ústech jenom převalovat, ne kousat. Účinné antiseptické látky se tak uvolní do našich slin a dezinfikují celou oblast úst a krku. Česnek můžeme cumlat 3 x denně po dobu 3 dnů.
Tymiánová masáž hrudníku
Při suchém dráždivém kašli můžeme potírat hrudník olejem s přídavkem éterického oleje z tymiánu. Tato bylinka má silné antiseptické vlastnosti a napomáhá vykašlávání. Připravíme si jej velmi jednoduše – do 2 lžic panenského rostlinného oleje kápneme 2 kapky éterického oleje z tymiánu, dobře promísíme, nanášíme na oblast hrudního koše.
Antibakteriální čajík
Tento kořeněný čaj je velmi účinný při respiračních nemocech, zánětech močových cest i podrážděném žaludku.
Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku hřebíčků, kousek skořice, 1 lžičku anýzu, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme, můžeme ještě přisladit medem.
Mrazem vysušené ruce zjemní máslo
Pokožka rukou během zimního období velmi trpí. Jestliže nenosíme opravdu silné rukavice, pak se nám může přihodit to, že se na kůži vytvoří prasklinky, které zarudnout a začnou bolet. Co s tím?
Hydratující maska na ruce
Tento postup spočívá v tom, že si na ruce naneseme silnou vrstvu másla, pak je vložíme do fóliových rukavic a následně ještě do bavlněných a vše necháme 30 minut působit. Po uplynutí této doby ruce otřeme ubrouskem. Díky této masce ruce získají jemnost a jiskrný vzhled.

Regenerační olejová koupel
Olivový olej nahřejeme asi na 40 stupňů Celsia, vlijeme do předem připravené široké nádoby a ponoříme do něho na 15 minut ruce. Po vyjmutí rukou můžeme ještě zregenerovat i chodidla. Je to opravdu úžasná procedura.
Omrzliny zklidní levandule
Omrzliny jsou přes zimu poměrně běžná záležitost. Nejčastěji se vyskytují na rukou a obličeji, poněvadž tyto místa si méně chráníme. Co na ně funguje?
Domácí levandulový krém
Potřebujeme: 1 kostku másla, 2 lžíce květů levandule
Postup: Máslo rozpouštíme na mírném plameni, pak přidáme levanduli a za stálého míchání necháme 5 minut probublávat. Pak odstavíme a necháme ještě 10 minut louhovat. Přecedíme, květy vymačkáme a nalijeme do nízké skleničky. Krém skladujeme v lednici. Jeho trvanlivost je zhruba 14 dní.
Tímto způsobem si můžeme připravit například krém ze šalvěje, myrty, přesličky, jitrocele, konopí, magnólie, šeříku, tymiánu, třezalky.
Rozmarýn uvolní natažené svaly
Na začátku sněhové sezóny jsme obvykle tak nadšeni, že na sjezdovce závodíme s větrem. A druhý den ráno zjistíme, že se nemůžeme ani hnout. Bolí nás celé tělo a máme pocit, že nezvládneme udělat ani krok. Co s tím? Zde pomůže éterický olej z rozmarýnu, nezapomeňte si ho přibalit!
Rozmarýnový masážní olej
Potřebujeme: 4 lžíce panenského rostlinného oleje (mandlový, olivový, sezamový), 4 kapky 100% přírodního éterického oleje z rozmarýnu. Obě přísady smícháme dohromady a můžeme aplikovat. Tento masážní přípravek se hodí na bolavé klouby, svaly.
Na migrénu platí máta!
Při bolestech hlavy si můžeme pomoci mátovým éterickým olejem. Stačí si natřít jednou kapkou této silice oba spánky a potom si dopřát menší relaxaci. Dávkování nikdy nepřekračujeme, méně znamená více!
Trávicí problémy zklidní pelyněk!
Tinktura z pelyňku
Jednu lžíci pelyňku zalijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2 x denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice. Při bolestech žaludku, nadýmání, průjmu užíváme 3 x denně 20 kapek.