Nevšední Vánoce

10. 12. 2011
Nevšední Vánoce
Nudí vás už tradiční způsob trávení vánočních svátků? Chtěli byste je letos oslavit konečně jinak? Pokud ano, můžete se nechat inspirovat našimi tipy…

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco ještě donedávna bylo pro mnohé Čechy nemyslitelné, aby trávili Štědrý den mimo domov, loňský předvánoční průzkum jasně ukázal, že polovina Čechů by se tomu strávit Vánoce např. na horách nebo na dovolené u moře, rozhodně nebránila. Většinou se ale drží zpátky, protože se bojí, co na to řeknou jejich blízcí. A tak pokud máte opravdu chuť na změnu a okolnosti vám to jen trochu dovolí (např. děti vyletěly z hnízda), zahoďte předsudky a jděte do toho! Zapomeňte na nákupní horečku, přeplněná obchodní centra, všeobecný shon a stres. Prožijete svátky netradičně a v klidu. Stačí si jen vybrat podle vaší chuti a finančních prostředků.

1. Na horách

Máte rádi sníh a hory a marně čekáte ve městě na krásně bílé Vánoce? Vydejte se do hor, kde mají svátky úplně jiné kouzlo. Zatímco v nížině se ostatní budou topit ve smogu a rozbředlém sněhu, vy si můžete užívat krásného prašánku. A klidně i s azurově modrým nebem nad hlavou. Pár dní, včetně Štědrého večera vás sice vyjde na pár tisíc, ale zas to bude mít bez starostí, navíc s jedinečnou atmosférou. Obejít se nemusíte ani bez vlastního stromečku- na přání vám ho v některých hotelech připraví i přímo do pokoje. Ve volných chvílích se můžete nechat rozmazlovat při nejrůznějších procedurách. Hlavně v alpských zemích je nabídka hotelů pořádně pestrá. Například na takové koupání ve vyhřívaném venkovním bazénu obklopeném zasněženými vrcholky hor, jen tak nezapomenete.

Výhody:

• O výzdobu, slavností menu a vše kolem je postaráno
• Atmosféra Vánoc uprostřed krásně zasněžené krajiny je nezapomenutelná
• V případě Alp a dalších zahraničních hor je sníh jistotou
• Vánoční lyžování si většinou užijete na poloprázdných sjezdovkách a bez front (pozor ale, že od 26.12 už začíná velký nájezd lyžařů)
• Nehrozí vám přibývání na váze. Díky pohybu- na lyžích, běžkách nebo při jiných zimních radovánkách
• Odpočinete si a načerpáte sílu při nejrůznějších wellnes procedurách, které většina hotelů a penziónů nabízí

Nevýhody:

• Vánoční program je většinou hromadný a nemusí být zrovna podle vaší chuti
• Pokud se vydáte do zahraničí, přijde o tradiční české pohádky
• I tady platí, že cena vánočních a silvestrovských zájezdů je vyšší než po zbytek roku
• V Čechách není vždy jisté, jestli napadne dostatek sněhu

2. U moře

Pokud se rozhodnete, stejně jako zhruba 20 tisíc Čechů, vyměnit sněhovou vánici za teplý vánek od moře, zavítejte do některé z cestovních kanceláří nebo vybírejte na internetu. Nabídek na toto období rok od roku vzrůstá. Mezi nejnavštěvovanější oblasti patří určitě Egypt a Kanárské ostrovy- to jsou ty nejlevnější varianty, kolem deseti tisíc. Pokud vám to ale rozpočet dovolí, vydejte se ještě dál, za exotikou. Tam vede Thajsko, Kuba a Dominikánská republika. A i když pobyty v tomto období jsou tradičně nejdražší z celého roku, nenechte se jen tak odradit- když si spočítáte, kolik peněz obvykle doma utratíte za vše kolem Vánoc- potraviny, výzdobu, úklidové prostředky a kolik času investujete do přípravy, nakonec se vám nebude zdát cena zájezdu tak vysoká.

Výhody:

• Žádná zima, smog náledí, závěje či rozbředlý sníh- jen sluníčko, teplo a úžasné koupání
• Poznáte novou zemi, získáte spoustu nových zážitků a možná i přátel
• Pokud vyrazíte přes sváteční dny, přijdete v práci jen o pár dní vaší dovolené
• Sluneční paprsky vám určitě dodají spoustu nové energie
• Můžete si v klidu užívat společně strávených chvil a nechat se pro jednou obsluhovat hotelovým personálem

Nevýhody:

• I když o vánoční výzdobu a program je ve všech hotelech postaráno, v plavkách a s koktejlem v ruce tu pravou atmosféru nejspíš neprožijete
• Vánoce, Silvestr a Nový rok jsou turisticky nejdražší období celého roku. A od toho se samozřejmě odvíjí cena zájezdu.
• Aklimatizace po návratu s vámi může docela zamávat. Někdy můžete prožít i rozdíl 50 stupňů.

3. V restauraci

Nechce se vám strávit Vánoce u plotny? Chtěla byste pro jednou odhodit zástěru a vypustit několikadenní kulinářskou honičku? Žádný problém. Krásně odpočatá a upravená jen zasednete k slavnostně nazdobenému stolu a necháte se pro jednou obskakovat. Není to krásná představa? Pokud po tom opravdu toužíte, vydejte se do vybraných restaurací, kde vše potřebné navaří a upečou za vás. Vydejte se do vybraných restaurací, kde vše potřebné navaří a upečou za vás. A tak si večeři užijete bez starostí- jestli jste salát dobře okořenila či zda mají všichni dost… Jen buďte připraveni, že tuhle „vymoženost“ nabízí převážně pražské, luxusnější restaurace anebo ty hotelové, kde jsou přes svátky ubytováni cizinci. Ostatní mají většinou o Štědrém večeru zavřeno. Od toho se také odvíjí cena. Vánočního menu, se pohybuje v lepších restaurantech obvykle okolo 1 500 korun. Na své si přijdou jak vyznavači tradice, tak i labužníci se slabostí pro mezinárodní delikatesy.

Výhody:

• Nečekává vás žádný nakupovací maraton s plnými vozíky jídla
• Už nemusíte stát dlouhé hodiny u plotny. Vše na slavnostní stůl je dokonale připraveno
• Místo obskakování ostatních si dopřejte ochotnou obsluhu. Štědrovečerní menu si tak užijete naplno

Nevýhody:

• Pokud jste několik let zvyklí na osvědčený bramborový salát či jiné, můžete být odlišnou přípravou zklamáni
• Otevřeno mají hlavně dražší podniky a tak cena slavnostního menu je celkem vysoká
• Přijdete o pravou domácí pohodu, kdy se po večeři můžete svalit do křesla a v klidu si vychutnáte nějakou tu pohádku
Klepněte pro větší obrázek

ČTĚTE TAKÉ:
Sama na Vánoce? Nemusíte být nešťastná!

Klepněte pro větší obrázek

ČTĚTE TAKÉ:
Jak přežít vánoční stres? Tipy (nejen) pro introverty…

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Zatoužíte po poznání nových věcí a lidí. To klidně můžete, ale jen s rozumem. Jakmile se pustíte do sebezdokonalování či do studia, dbejte na jeho pravidelnost. Jinak kýženého úspěchu…